Twórca Ethereum Vitalik Buterin znów jest miliarderem, a ETH rośnie szybciej niż bitcoin
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
18 sie 2021, 07:30

Twórca Ethereum Vitalik Buterin znów jest miliarderem, a ETH rośnie od miesiąca szybciej, niż bitcoin

Wartość majątku twórcy Ethereum Vitalika Buterina znów przekracza 1 mld USD, po tym jak ta kryptowaluta w miesiąc podrożała o 70%.

W ciągu ostatnich 30 dni kurs ETH/USD poszedł w górę o blisko 70%. Kryptowaluta ethereum zachowuje się więc o wiele lepiej od bitcoina, który w analogicznym okresie, wyceniany w USD, podrożał o 52%.
 

Notowania BTC/USD i ETH/USD w 2021 r.

notowania btc eth

Źródło: Yahoo Finance

Wielkie zmiany w sieci Ethereum pompują wycenę

Skąd tak dynamiczne wzrosty na Ethereum? Przede wszystkim rynek jest zachwycony faktem, że Ethereum stało się walutą deflacyjną po wejściu w życie hard forka London, co stało się na początku sierpnia br. Teraz część opłat za korzystanie z blockchaina Ethereum jest bezpowrotnie spalana, a w praktyce oznacza to, że część etherów znika, a więc ich całkowita podaż jest redukowana. Szacunki mówią, że w ostatnich dniach w sieci ETH w „spalało się” 3,28 ETH/min., co oznacza potencjał 1,72 milliona „spalonych” ETH w skali roku. Podaż ETH wynosi obecnie 117,14 mln monet.

Według Vitalika Buterina, twórcy Ethereum, pojemność łańcucha ETH po hard forku London wzrosła o 9%, co otwiera nowe możliwości. Cały czas trwa proces przechodzenia Ethereum z konsensusu Proof Of Work (dowód pracy) na Proof Of Stake (dowód stawki).
 


Poza tym społeczność kryptowalutowa jest zachwycona otwartością Buterina na stworzenie partnerstwa między meme coinem Dogecoin (DOGE) a ETH. Jego celem miałoby być zwiększenie skalowalności sieci. Buterin będąc w czerwcu gościem podcastu Lexa Fridmana przyznał, że posiada DOGE w swoim kryptowalutowym portfelu. Fundacja Ethereum akceptuje Dogecoina jako metodę płatności za swoją doroczną konferencję Devcon. „Jeśli Doge chce w jakiś sposób połączyć się z Ethereum, a następnie ludzie będą mogli handlować Doge tysiące razy na sekundę wewnątrz loopringu, byłoby to niesamowite. […] Gdy Ethereum uzyska swoją skalowalność, każda rzecz dotycząca skalowalności, która działa dla Ethereum tak, że byłbyś w stanie również handlować Doge z niezwykle niskimi opłatami transakcyjnymi i bardzo dużą prędkością” – mówił Buterin.

Obecnie kapitalizacja ETH wynosi już 379 mld USD. Przypomnijmy, że wartość rynkowa BTC sięga 880 mld USD, a trzecie na podium jest Binance Coin (72 mld USD).
 

TOP 3 kryptowaluty pod względem wartości rynkowej monet w obrocie

TOP 3 kryptowaluty pod względem wartości rynkowej

Źródło: CoinMarketCap.com

Zobacz także: Zbliża się hard fork Ethereum o nazwie London – o co chodzi i co to może oznaczać dla wartości kryptowaluty?

Vitalik Buterin znów jest dolarowym miliarderem

Warto zauważyć, że dzięki rajdowi ETH z ostatnich tygodni, Buterin znów jest miliarderem. Posiada on około 333,5 tys. ETH. To oznacza, że przy cenie z wtorku (3 239 USD) w stworzonym przez siebie ETH trzyma 1,08 mld USD. A jak sam przyznaje, w portfelu ma nie tylko ETH, ale też DOGE i zapewne inne cryptos, więc to jest minimalna wartość jego majątku. Buterin po raz pierwszy miliarderem dolarowym został na początku maja tego roku, ale potem doszło do krachu na rynku cryptos.

Vitalik Buterin to programista pochodzenia rosyjsko-kanadyjskiego. Ma ledwie 27 lat, a Ethereum stworzył, mając 19 lat, w 2013 r. Do obiegu ETH trafiło w 2015 r. Wcześniej, bo w 2012 r. Buterin stworzył „Bitcoin Magazine” – pismo i portal poruszający tematykę kryptowalut. W 2014 r. wygrał 100 tys. USD w konkursie organizowanym przez miliardera Peter’a Thiel'a na najlepszy projekt młodego talentu.

Buterin urodził się w miejscowości Kolomna w Rosji na początku 1994 r. Jego ojciec zajmował się informatyką i zaraził tą pasją syna. W 2000 roku rodzina wyemigrowała do Kanady. W 2011 roku ojciec Vitalika opowiedział mu o bitcoinie i zaraził kryptowalutową pasją swego syna. W 2014 r. Vitalik porzucił studia, by zająć się projektem Ethereum, na co miał pieniądze dzięki wygranej w konkursie Thiela.

Twórca ETH potrafi wzbudzać kontrowersje. Pod koniec 2017 roku było głośno o jego tweecie, w którym na serio zaproponował legalizację pedofilii (tweeta szybko skasował). W maju 2021 r. podarował kryptowaluty o wartości 1 mld USD na rzecz funduszu do walki z COVID-19 w Indiach, gdzie sytuacja była trudna.

Vitalika Buterina można obserwować na Twitterze.

Zobacz także: Co z BTC robią ci, którzy mają bitcoina od naprawdę dawna

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost