Lightning Network zmienia sieć Bitcoin i wpływa na cenę BTC - co to jest
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
02 wrz 2021, 07:00

Lightning Network zmienia sieć Bitcoin i może wpłynąć na cenę BTC w długim terminie

Lightning Network to “nakładka” na sieć Bitcoin, która może uczynić BTC środkiem płatniczym z prawdziwego zdarzenia.

Lightning Network (LN) to rozwiązanie, które oferuje szybsze, tańsze transakcje w sieci Bitcoin i może utorować drogę do powszechnej akceptacji kryptowalut. Jest to tzw. „rozwiązanie drugiej warstwy” – czyli sieć opierająca się na blockchainie BTC. Jest to swego rodzaju „nakładka” na sieć BTC (ale też ETH czy LTC).

Obecnie w sieci LN jest 13 276 węzłów oraz blisko 64 tys. kanałów. W ciągu 3 lat rozwinęła się ona niebotycznie, rosnąc kilkudziesięciokrotnie. 25% węzłów pojawiło się w ostatnich 2 miesiącach. W ciągu 12 miesięcy liczba węzłów zwiększyła się o 100%.


Wzrost sieci Bitcoin Lightning Network

Wzrost sieci Bitcoin Lightning Network

Źródło: Galaxy Digital Research

Na czym polega magia Lightning Network

Koncept Lightning Network został opisany w white paper w lutym 2015 roku. Stworzyli go Josepha Poona i Thaddeusa Dryja, kryptografowie związani z bitcoinem od początku jego istnienia. Nad rozwojem sieci LN pracują m.in. firmy Blockstream, Lightning Labs i Acinq, przy udziale innych członków społeczności Bitcoin. Pierwsza transakcja za pomocą Lightning Network miała miejsce 6 grudnia 2017 roku na głównej sieci Bitcoin.

Jak działa LN? Węzły Lightning (ang. “błyskawica”) mogą wysyłać i odbierać informacje z łańcucha bloków, ale mogą także otwierać między sobą „kanały” poza głównym łańcuchem. „Kanały” rejestrują transakcje tylko wtedy, gdy się otwierają i zamykają, a w stanie otwarcia przeprowadzają nieograniczoną liczbę transakcji. „Kanały” można otwierać bezpośrednio między stronami transakcji, przez co dokonywanie transakcji staje się szybsze i łatwiejsze. To rozwiązanie pozwala na przeprowadzanie transakcji niemal natychmiast, po niskim koszcie.

Co ważne, płatność w LN odbywa się w czasie rzeczywistym (bez oczekiwania na potwierdzenie w bloku), a maksymalnie można przesłać 0.16777216 BTC (jest to zapisane w protokole funkcjonowania całej sieci). I jeszcze inna ważna ciekawostka - Bitcoin dzieli się generalnie do 8 miejsca po przecinku, natomiast w LN do 11 (by można naliczać opłaty transakcyjne mniejsze, niż 1 satoshi).

Wadami LN są dość skomplikowana obsługa oraz tymczasowe, choć coraz rzadziej spotykane, problemy z płynnością czy ze znalezieniem węzłów, do których można się przyłączyć. Zdarzają się także, sporadycznie, błędy w przesyłaniu środków.

Jednakże bez wątpienia, sieć LN może wpłynąć pozytywnie na wzrost ceny BTC w długim terminie. Do czasu jej powstania głównym zarzutem wobec bitcoina było powolne realizowanie transakcji (7 na sekundę, w grudniu 2017 roku sieć się zapchała i oczekiwanie wynosiło nawet kilkanaście godzin). Tymczasem w teorii sieć LN daje możliwość realizowania nawet setek milionów transakcji na sekundę (VISA daje możliwość robienia około 50 000 transakcji na sekundę). To oznacza, że bitcoin stoi przed realną szansą stania się środkiem płatniczym, co przy jego pierwotnej zdolności (przypomnijmy: 7 transakcji na sekundę) było niemożliwe.

Zobacz także: Alibaba, Tencent i Yum China oto trzy chińskie spółki, które po spadkach wywołanych przez regulacje Pekinu mogą być okazją

Narzędzia dedykowane Lightning Network

Jak używać LN? Jednym z najpopularniejszych narzędzi jest portfel Eclair. Trzeba go porządnie zabezpieczyć hasłami i PINami. By go uruchomić, trzeba dodać satsy do swojego portfela, potem można już otwierać pierwszy kanał w LN (można ich otworzyć kilka). Jedną z opcji jest połączenie z własnym węzłem Acinq. Węzły do użytku publicznego są też oferowane przez różnych operatorów, a można je znaleźć przez wyszukiwarkę Google.

Inne narzędzia do korzystania z LN to Breez oraz Wallet of Satoshi. Wartościowe materiały o Lightning Network są dostępne na oficjalnej stronie Lightning Network Developers oraz na stronie głównej Lightning Network. Postępy w rozwoju LN można obserwować TUTAJ.

Zobacz także: Miliardy dolarów z BTC - oto najwięksi znani inwestorzy w bitcoin

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.