Bitcoin nie ma żadnej wartości, uważa Prezes Banku Anglii
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
06 wrz 2021, 18:04

Bitcoin nie ma żadnej wartości wewnętrznej, bądź gotowy na stratę wszystkich pieniędzy jeżeli inwestujesz w BTC - uważa Prezes Banku Anglii

Bank Anglii powołał wraz z Ministerstwem Skarbu grupę zadaniową, której celem jest zbadanie możliwości wprowadzenia cyfrowych walut banku centralnego (CBDC). Taka waluta istniałaby obok gotówki i depozytów bankowych, a nie zastępowała je - powiedział bank. Zapytany o BTC Prezes Banku Anglii stwierdził, że kryptowaluta nie ma żadnej wartości wewnętrznej i inwestując w nią trzeba być gotowym na utratę wszystkich pieniędzy.

„Ostatnie wzrosty cen Bitcoina wyglądają jak realizacja matki wszystkich baniek giełdowych”

Andrew Bailey, wcześniej szef brytyjskiego Financial Conduct Authority, obecnie prezes Banku Anglii, już w 2017 roku ostrzegał: „Jeśli chcesz inwestować w Bitcoina, bądź przygotowany na utratę wszystkich swoich pieniędzy". W zeszłym tygodniu na konferencji prasowej ponownie został zapytany o rosnącą wartość Bitcoina: „Nie mają one żadnej wewnętrznej wartości. Nie oznacza to, że ludzie nie przypisują im wartości, ponieważ mogą one mieć wartość zewnętrzną. Ale nie mają wartości wewnętrznej".

„Powiem to jeszcze raz bardzo dosadnie" - dodał. „Kupujcie je tylko wtedy, gdy jesteście gotowi stracić wszystkie swoje pieniądze".

Notowania BTC/USD

BTCUSD

Zobacz także: Miliardy dolarów z BTC - oto najwięksi znani inwestorzy w bitcoin

Komentarz prezesa Banku Anglii jest tylko potwierdzeniem ostrzeżenia ze strony brytyjskiego regulatora FCA. Zwolennicy kryptowalut postrzegają Bitcoina jako magazyn wartości ze względu na jego niewielką podaż, bo tylko 21 mln Bitcoinów. Argumentują, że kryptowaluta może działać jako zabezpieczenie przed inflacją w czasie, gdy banki centralne na całym świecie chcą ulżyć gospodarkom poprzez dodruk gotówki.

Sceptycy natomiast uważają jednak, że Bitcoin to bańka spekulacyjna, która niedługo pęknie. „Ostatnie wzrosty cen Bitcoina wyglądają jak realizacja matki wszystkich baniek giełdowych” – skomentował Michael Hartnett, główny strateg inwestycyjny w Bank of America Securities. Analitycy wskazują jeszcze na brak fundamentów jak Stephen Isaacs z Alvine Capital.

Tegoroczny wzrost cen, według analityków, to efekt rosnącego zainteresowania inwestorów instytucjonalnych oraz korporacji takich jak Tesla. Producent samochodów elektrycznych, początkiem roku, nabył Bitcoinów o wartości 1,5 mld USD, a wartość tych aktywów wzrosła od tego czasu do prawie 2,5 mld USD.

Alternatywne waluty cyfrowe osiągnęły jeszcze większe zyski niż Bitcoin. Ethereum odnotował zwrot w wysokości ponad 360% od początku roku, podczas gdy inspirowana memami kryptowaluta dogecoin wzrosła o 12 500%.

Notowania ETH/USD

ETHUSD

Zobacz także: Lightning Network zmienia sieć Bitcoin i może wpłynąć na cenę BTC w długim terminie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.