Jednodniowy krach na kryptowalutach. Co stoi za spadkami na Bitcoinie?
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
08 wrz 2021, 13:56

Jednodniowy krach na kryptowalutach. Co stoi za spadkami na Bitcoinie?

We wtorek rano bitcoin był notowany w okolicach 52 500 USD, a potem zanurkował, aż w okolice 43 000 USD, zamykając dzień na -10,7%. Inne kryptowaluty potaniały jeszcze bardziej.

Ethereum potaniało wczoraj o -15%, Cardano o -16,5%, Dogecoin o -19%. Ostatnio tak fatalny dzień na rynku cryptos miał miejsce w czerwcu br. Jakie są przyczyny wczorajszego mini-krachu na kryptowalutach?

Salwadorska wyprzedaż?

Tąpnięcie cen kryptowalut może odzwierciedlać realizację zysków. Ceny tych aktywów rosły dynamicznie od końca lipca, kiedy to kurs BTC/USD wynosił 30 000 USD. Z kolei ethereum notuje wzrosty po technicznej aktualizacji bazowej sieci blockchain (hard fork o nazwie London).

btc-notowania

Zobacz także: Bitcoin nie ma żadnej wartości wewnętrznej, bądź gotowy na stratę wszystkich pieniędzy jeżeli inwestujesz w BTC - uważa Prezes Banku Anglii

Dzień spadkowy może odzwierciedlać dynamikę „kupuj plotki, sprzedawaj fakty” po tym jak Salwador stał się pierwszym krajem, który przyjął bitcoina jako prawny środek płatniczy (obok dolara – drugiej oficjalnej waluty w kraju).

Przedsiębiorcy w Salwadorze mają teraz akceptować BTC za towary i usługi. Obywatelom obiecano 30 USD na zakup BTC w ich cyfrowych portfelach Chivo. Reuters opisuje, że McDonald's zaczął akceptować płatności bitcoinami.

eth-notowania

Eksperyment Salwadoru z kryptowalutami nie jest dobrze widziany przez organizacje międzynarodowe, takie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy. Ostrzegają one, że przyjęcie BTC jako prawnego środka płatniczego może zagrozić stabilności finansowej kraju. Inne państwa myślą raczej o regulowaniu kryptowalut - Salwador na razie jest wyjątkiem.

Technicznie patrząc – był najwyższy czas na korektę

Obserwatorzy kryptowalut obwiniają również czynniki techniczne za spadek rynku. „Zakładając, że ceny nie wzrosną nagle, Bitcoin ma teraz przed sobą konsolidację” - mówi Katie Stockton, założycielka Fairlead Strategies, firmy badawczej zajmującej się kryptowalutami.

Jak na razie, spadki wyglądają jak niewielkie, ponieważ Bitcoin nie przełamał 50-dniowej średniej kroczącej w okolicach 44 000 USD, która jest kolejnym ważnym poziomem wsparcia.

coinbase-notowania

Inne czynniki, które mogły się przyczynić do takiej wyprzedaży, to raporty o przerwach w dostawach i nieplanowanej konserwacji na Bitfinix, wiodącej giełdzie kryptowalutowej. Coinbase Global również doświadczył gwałtownego wzrostu liczby przestojów, giełda miała duże problemy techniczne podczas wczorajszego mini-krachu - według Downdetector.

Nawet jeśli ceny cryptos się ustabilizują, ostatnia sytuacja przypomina, że Bitcoin oraz inne alty, wciąż pozostają podatne na gwałtowne spadki i są bardzo zmiennymi aktywami. Rano hamburger w McDonald's w Salwadorze może być relatywnie tani, a wieczorem już relatywnie drogi. Czy w takim razie cryptos nadają się na środek płatniczy?

Zobacz także: Od dziś bitcoin jest legalnym środkiem płatniczym w Salwadorze

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.