Ukraina - legalizacja giełd kryptowalutowych. Kuba, Panama i Paragwaj - legalizacja bitcoina
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
09 wrz 2021, 10:11

Ukraina zezwala na działanie giełd kryptowalutowych. Kuba, Panama i Paragwaj myślą o uznaniu bitcoina za legalny środek płatniczy

Kryptowalutowa rewolucja postępuje. Kolejne kraje zmieniają prawo, lub rozważają jego zmianę, na bardziej przychylne dla cryptos. Ukraina właśnie zezwoliła giełdom kryptowalutowym na działalność.

Kilka dni temu bitcoin stał się drugą oficjalną walutą Salwadoru, a teraz nadchodzą kolejne ciekawe informacje, związane z adopcją kryptowalut przez państwa narodowe.

Ukraina chce mieć korzyści z cryptos

W środę ukraiński parlament przyjął ustawę legalizującą rynek aktywów cyfrowych. Uchwalone prawo zezwala na działanie giełd kryptowalut. Jeszcze dokładniej: ustawa przewiduje uregulowanie stosunków prawnych, powstających w związku z obiegiem aktywów cyfrowych na Ukrainie, określa prawa i obowiązki uczestników rynku i zasady polityki państwowej w tej sferze, definiując pojęcie cyfrowych aktywów.

Uwaga: to nie oznacza, że aktywa cyfrowe (kryptowaluty) stają się środkiem płatniczym na Ukrainie. Jest to raczej krok w kierunku pobierania podatków zarówno od działających legalnie w takim otoczeniu prawnym giełd, jak i od sprzedaży takich aktywów z zyskiem. Kryptowaluty nie mogą wciąż na Ukrainie służyć jako środek wymiany na majątek albo usługi.

Wicepremier ds. transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow zwrócił uwagę, że dzienne obroty aktywami cyfrowymi w jego kraju wynoszą obecnie 1 mld hrywien, a nie są opodatkowane. W dodatku międzynarodowe giełdy kryptowalutowe nie mogą wchodzić na ukraiński rynek. "Dzięki uchwalonej ustawie będzie to uregulowane. Będą utworzone korzystne warunki, które pozwolą firmom zarejestrować się na Ukrainie, a nie za granicą" – stwierdził Fedorow.


Zobacz także: Jednodniowy krach na kryptowalutach. Co stoi za spadkami na Bitcoinie?

Zaczęło się w Ameryce Łacińskiej…

Kryptowalutowa rewolucja postępuje. Przypomnijmy, że we wtorek bitcoin stał się oficjalnie, wedle prawa krajowego, drugą walutą w Salwadorze, po dolarze amerykańskim. Jest to pierwszy taki przypadek w historii światowych finansów. Co ciekawe, państwo salwadorskie utworzyło fundusz narodowy, z którego każdy obywatel może otrzymać 30 USD na zakup BTC w aplikacji – portfelu Chivo. Salwador rozmieścił w całym kraju także specjalne bankomaty ułatwiające zamienianie BTC na USD i wypłatę gotówki.

W Ameryce Środkowej i Południowej pojawiają się kolejne kraje, które myślą o adopcji bitcoina jako waluty. Takie sygnały wysłała już Panama oraz Paragwaj. W parlamencie Panamy jest już ustawa legalizująca bitcoina i ethereum i dopuszczająca płatności w tych cryptos, oraz nawet płacenie podatków. A kilkanaście dni temu doradca prezydenta Kolumbii Jehudi Castro Sierra wypowiedział się o bitcoinie jako o najbardziej genialnym oprogramowaniu w historii, więc być może i Kolumbia niedługo wejdzie na ścieżkę legalizacji kryptowalut. Gotowość do legalizacji kryptowalut jako środka płatniczego ogłosiła niedawno także Kuba.


Warto także dodać, że w tym roku w 37 miastach Argentyny uruchomiono możliwość zapłaty za bilety komunikacji miejskiej bitcoinami. By mieć taką możliwość, trzeba zasilić bitcoinami kartę podróżniczą SUBE, co można zrobić w jednym z ponad 6 000 punktów i terminali.


Zobacz także: Od dziś bitcoin jest legalnym środkiem płatniczym w Salwadorze

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.