Handel NFT nieco ostygł, ale wokół rynku dzieje się coraz więcej
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
01 paź 2021, 09:20

Handel NFT nieco ostygł, ale wokół rynku dzieje się coraz więcej

Handel tokenami NFT wciąż kwitnie, ale obroty są o wiele mniejsze wartościowo, niż miesiąc temu. Jednak wokół rynku dużo się dzieje.

Rynek NFT (tokeny niezamienne) nieco ostygł w porównaniu z sierpniem. Wtedy zapanowało istne szaleństwo, a tokeny kupowały nawet duże firmy, na przykład VISA.

Ostudzenie nastrojów na rynku NFT

Liczba unikalnych portfeli dokonujących transakcji na rynku NFT wynosi około 61 tys., podczas gdy miesiąc temu wynosiła około 15 tys., a rok temu około 6,5 tys. To pokazuje jak na dłoni, jak dynamicznie rozwinął się w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Liczba transakcji w ujęciu tygodniowym opiewa na około 150 tys. Wartość sprzedaży tokenów w ujęciu tygodniowym spadła jednak znacząco od końca sierpnia, kiedy wynosiła 1 mld USD, do około 394 mln USD. Wahania są duże na wszystkich tych wskaźnikach, co pokazuje dużą niestabilność rynku NFT. Rynek ma na razie problemy ze wzrostem wartości, pieniądze zaczęły płynąć gdzie indziej.

Wartość handlu na rynku NFT w ujęciu tygodniowym (USD)

Wartość handlu na rynku NFT

Źródło: nonfungible.com

L. aktywnych portfeli na rynku NFT

L. aktywnych portfeli na rynku NFT

Źródło: nonfungible.com

Liczba transakcji na rynku NFT w ujęciu tygodniowym

Liczba transakcji na rynku NFT

Źródło: nonfungible.com

Jeśli chodzi o aktywa tego rodzaju cieszące się największą popularnością, przodują tokeny z serii CryptoPunks. W trakcie tygodnia na tego typu tokenach ma miejsce nawet 18 tys. transakcji.

tokny

Zobacz także: Czy pęka bańka na rynku NFT? Obroty tokenami we wrześniu są znacznie niższe, niż w sierpniu

Rynek NFT nabiera rumieńców

Pojawiają się jednak wieści, które mogą rozruszać ponownie – a może raczej wynieść na wyższą półkę – rynek NFT. Primo, XRP poinformowało, że zainwestuje aż 250 mln USD w fundusz NFT, który ma zachęcać twórców do tworzenia swoich projektów na XRP Ledger.

Secundo, pojawia się coraz więcej emisji NFT znanych muzyków czy sportowców. Można tutaj wymienić gwiazdę footballu amerykańskiego Tom’a Brady’ego, gwiazdę hip-hopu Eminema, zespół metalowy Megadeth czy zespół rockowy Kings of Leon. Co ciekawe, niedawno wyemitowano też NFT Freddiego Mercurego, nieżyjącego lidera Queen.

Tertio, firma Strip Finance buduje portal, na którym będzie można uzyskać pożyczki pod zastaw tokenów. Wyceny mają być rynkowe, pobierane z serwisów takich, jak OpenSea. Współzałozyciel Strip Finance Yuvraj Chhibber stwierdził, że rynek NFT jest na początkowym etapie rozwoju, więc firmy na niego wchodzące mogą otrzymać premię za pierwszeństwo i łatwo osiągnąć dobry efekt skali.

Quarto, NFT coraz częściej trafia na salony. British Museum we współpracy z francuskim start-upem LaCollection stworzy i sprzeda 200 prac japońskiego artysty Hokusai pod postacią NFT. Niektóre tokeny są unikalne, niektóre ultra-rzadkie (2 sztuki), inne limitowane (1 000 szt.). Ceny mają się zacząć od 500 USD, a sprzedaż ruszyć lada dzień. Płatności mogą być dokonywane w walutach narodowych, ale też w kryptowalutach.

Zobacz także: Chomik Mr.Goxx od czerwca inwestuje w kryptowaluty i swoimi wynikami bije Warrena Buffetta, ARK Innovation czy S&P500

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.