Bitcoin i kryptowaluty: najlepsze filmy edukacyjne na YouTube
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
28 paź 2021, 07:53

Edukacja na temat bitcoin i kryptowalut - 8 najlepszych filmów na YouTube

Przedstawiamy krótką listę najlepszych materiałów edukacyjnych o BTC i debat na temat tej kryptowaluty, które są dostępne za darmo na YouTube.

O bitcoinie robi się coraz głośniej, bo przebija się (powoli) przez historyczne maksimum z kwietnia tego roku i zdaje się powtarzać historię z roku 2013, gdy dwie części hossy zostały przedzielone głęboką, męczącą korektą. Gdy wejdzie na nieznane terytoria, jego cena może urosnąć i do 100 000 USD, a może i do 200 000 USD – jak pokazują niektóre modele prognostyczne, tworzone przez zwolenników BTC.

Z pewnością warto – jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił – zapoznać się z tym, czym tak naprawdę jest bitcoin. Jedno z najtrafniejszych chyba określeń mówi, że jest to syntetyczny pieniądz cyfrowy o cechach surowca – tak mówił niedawno o BTC George Selgin z CATO Institute będąc gościem podcastu Macro Musings.

Postanowiliśmy jednak wskazać tym razem nie podcasty, a filmy video na YouTube, które mogą być świetnym wprowadzeniem do świata BTC. Niektóre z nich mają tę zaletę, że są okraszone specjalnymi materiałami i pomocami wizualnymi. Propozycje są ułożone w kolejności zupełnie przypadkowej.

Anthony Pompliano: What Is Bitcoin and Why Is It Important?

Czemu bitcoin jest taki ważny, jak funkcjonuje, jak jest skonstruowany – wyjaśnia Anthony Pompliano, jeden z najbardziej znanych „bitcoinowych maksymalistów”. Bardzo ciekawe jest jego porównanie bitcoina do… gry Monopoly (chodzi o jawność transakcji, przejrzystość sieci). Pompliano w naprawdę prosty i bardzo obrazowy sposób tłumaczy bitcoina, ale szkoda, że filmik jest tak „surowy”, nagrywany gdzieś przy kuchennym stole, bez żadnych wizualnych „fajerwerków”. Pod koniec filmiku Anthony Pompliano stwierdza odważnie, że dzięki swojej przejrzystości i ograniczonej podaży bitcoin stanie się powszechnie używanym pieniądzem. Pożyjemy, zobaczymy.

What is Bitcoin? Bitcoin Explained Simply for Dummies

Bardzo podobny filmik zaoferował Nick Martin z kanału 99bitcoins. Różnica jest taka, że o ile materiał Pompliano trwa ponad godzinę, to filmik Martina 13 minut. Poza tym, Martin umieszcza bitcoina w szerszym kontekście całego systemu finansowego i okrasza swoje „dzieło” ilustracjami przykuwającymi uwagę.

Robert Breedlove: Philosophy of Bitcoin from First Principles | Lex Fridman Podcast #176

Robert Breedlove to jeden z najbardziej znanych „bitcoinowych maksymalistów”. Wywiad-rzekę przeprowadził z nim Lex Fridman. Jest to rozmowa bardzo ciekawa, filozoficzna, poruszająca wiele wątków związanych nie tylko z bitcoinem, ale z pieniądzem czy z życiem w ogóle. Breedlove przypomina na przykład, że inflacja jest ukrytym podatkiem, a cała gospodarka jest siecią kreującą bogactwo, podobnie jak bitcoin. Niezwykle ważny fragment rozmowy to ten, w którym Breedlove wskazuje, że głównym przegranym pojawienia się bitcoina będą państwa narodowe, i mogą one próbować „zbanować” bitcoina, ale – wedle Breedlove’a – nie ma takiej możliwości, gdyż bitcoin to przede wszystkim idea. „Jeśli udałoby się zbanować bitcoina w jednej jurysdykcji, to inne z pewnością będą chciały na tym skorzystać, ten mechanizm będzie działał i będzie hamował zapędy rządów w kierunku prób ograniczania dostępu do bitcoina” – uważa Breedlove. „Zresztą, ja nie widzę technicznej możliwości zastopowania bitcoina, można jedynie próbować mocno go uregulować i opodatkować wysoko zyski z obrotu BTC” – dodał.

Zobacz także: Pierwszy amerykański fundusz ETF na bitcoin już działa – jakie są opinie i komentarze ekspertów

What's Bitcoin's Future? Chat With Nic Carter of CoinMetrics

Na kanale Dave Lee on Investing można znaleźć kilka ciekawych rozmów z ekspertami na temat bitcoina. Jedną z nich jest wywiad z Nikiem Carterem z CoinMetrics na temat przyszłości BTC. Carter podkreśla, że najtrudniejszy czas dla bitcoina to był 2014 roku, gdy upadła giełda Mt. Gox. Jednak gdy bitcoin na jesieni 2015 roku zaczął podnosić głowę, analityk wiedział, że „bitcoin to będzie coś wielkiego”. Bardzo ciekawy jest fragment, w którym Lee pyta Cartera o możliwość pojawienia się nowszych, lepszych rozwiązań, niż bitcoin – większość wynalazków w końcu jest wypierana przez podobne, ale nowsze i ulepszone rozwiązania. Carter przyznał: „Bitcoina nie jest łatwo zmienić, jest on nieco konserwatywną technologią. To nie jest wykluczone, że w przyszłości bitcoin przegra konkurencję z czymś lepszym. Z drugiej strony, wiarygodność BTC jako sieci pieniężnej jest bardzo wysoka i trudno będzie to osiągnąć nowszemu wynalazkowi. Bitcoin ma dobrą historię, którą trudno będzie powtórzyć”.

Bitcoin Risks: Chat with ARK Invest's Yassine Elmandjra

Kolejnym ciekawym odcinkiem Dave Lee on Investing poświęconym BTC jest ten z ekspertem ARK Invest Yassine’m Elmandjrą, na temat czynników ryzyka wiszących nad bitcoinem. Oczywiście, pojawia się kwestia banowania bitcoina przez rządy, a Elmandjra stwierdza, że rządy nie są w stanie uśmiercić bitcoina, jednak mogą wprowadzić takie obostrzenia, które będą skutecznie zniechęcały obywateli do korzystania z sieci Bitcoin. „Zbanowanie bitcoina jest możliwe, skoro możliwe było zbanowanie złota po tym, jak przez dekady pełniło ważne funkcje w systemie monetarnym. Przypominam, że rząd USA argumentował, iż zakaz posiadania złota wynika z troski o dobro publiczne i podobna historia może się powtórzyć z bitcoinem, bo rządy chcą mieć totalną kontrolę nad swoim pieniądzem i systemem monetarnym” – stwierdził ekspert ARK Invest.

Bitcoin: The Future of Money? - The Jordan B. Peterson Podcast

Kolejnym materiałem o BTC, który jest ze wszech miar godzien polecenia jest jeden z najnowszych odcinków podcastu słynnego kanadyjskiego filozofa Jordana B. Petersona. Goścmi są John Vallis (gospodarz Bitcoin Rapid-Fire Podcast), Richard James (twórca filmu “Hard Money”), tajemniczy Gigi Der (inżynier i autor książki “21 Lessons: What I've Learned from Falling Down the Bitcoin Rabbit Hole”) oraz Robert Breedlove (były zarządzający funduszem hedge, filozof i prowadzący podcast The What is Money? Show). Co ciekawe, Peterson prezentuje w nim głębokie zrozumienie tego, czym jest Bitcoin oraz poparcie dla tego cyfrowego pieniądza.

Michael Saylor: The Physics of Bitcoin

Dr Brian Keating przepytał Michaela Saylora, który pośrednio przez swoją spółkę MicroStrategy szaleńczo inwestuje w BTC. W rozmowy wynika, że Saylor totalnie oszalał na punkcie bitcoina i uważa, że tę technologię czeka około 1 000 lat świetlanej przyszłości - w ramach mega-trendu wielkiej virtualizacji życia codziennego i biznesowego - choć potem BTC może zostać zastąpiony czymś innym. Zdaniem Saylora, w przyszłości niemal każda spółka giełdowa na świecie będzie miała satsy na bilansie, a kapitalizacja sieci Bitcoin sięgnie z łatwością wartości 500 bln USD.

The ₿ Word | Live with Cathie Wood, Jack Dorsey, & Elon Musk

No i last but not least, jak już wiemy czym jest bitcoin, możemy posłuchać dyskusji w której wzięli udział Cathie Wood (szefowa ARK Invest), Jack Dorsey (CEO Twitter) oraz Elon Musk (założyciel Tesli, która w styczniu br. kupiła BTC za 1,5 mld USD i trzyma je na bilansie). Rozmowa miała miejsce pod koniec lipca br., wyznaczając niejako dno głębokiej korekty na kursie bitcoina. Wszyscy jej uczestnicy stwierdzili zgodnie, że BTC to niezwykły wynalazek z dziedziny finansów, w który warto inwestować i który ma przed sobą wielką przyszłość.

Na koniec przypominamy, że white paper dla sieci Bitcoin jest cały czas dostępny w internecie. Opublikował go 13 lat temu – dokładnie 31 października 2008 r. - tajemniczy Satoshi Nakamoto.

Zobacz także: Gra Axie Infinity oparta o blockchain podbija rynek NFT i jest popularniejsza od CryptoPunks

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.