Gra Axie Infinity oparta o blockchain podbija rynek NFT i jest popularniejsza od CryptoPunks
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
27 paź 2021, 07:30

Gra Axie Infinity oparta o blockchain podbija rynek NFT i jest popularniejsza od CryptoPunks

Axie Infinity to gra stworzona w oparciu o technologię blockchain. Stała się najcenniejszą i najchętniej handlowaną kolekcją na rynku NFT.

Axie Infinity to nietypowa gra, która daje wielu ludziom na Filipinach źródło utrzymania. Jeden z tokenów używanych w tej grze zyskał w tym roku na wartości 200-krotnie!

Czym jest Axie Infinity?

Zacznijmy od początku. Axie Infinity wcale nie jest świeżynką na rynku gier. Produkcja została wydana w 2018 roku przez wietnamskie studio Sky Mavis. Powstała ona w oparciu o blockchain w modelu play-to-earn, dzięki czemu gracze mogą realnie zarabiać na graniu.

Każda postać (Axie) w grze jest niezamiennym tokenem (NFT), który wyróżnia się unikalnymi cechami. W Axie Infinity gracze zarabiają w Smooth Love Potion (SLP) - to nic innego, jak tokeny, które są wykorzystywane do ułatwienia rozgrywki. Można powiedzieć, że SLP pełnią rolę „punktów doświadczenia” i są potrzebne do postępów w grze i tworzenia kolejnych Axie. Niektórzy nazywają wietnamską produkcję „Pokemonem opartym na blockchainie”. Można w nią zagrać na komputerze stacjonarnym lub smartfonie z systemem Android.

Ostatnio gra wietnamskiego studia przekroczyła liczbę 2 mln aktywnych użytkowników dziennie, a jeszcze w kwietniu br. ta liczba wynosiła jedynie 38 tys. graczy. Zgodnie z raportem BGA Blockchain Game Report Axie Infinity stało się najlepiej sprzedawaną kolekcją NFT. Według danych wygenerowała ona ponad 2,5 mld USD obrotu, przebijając chociażby handel CryptoPunks.

„W III kwartale Axie stała się najczęściej wymienianą kolekcją NFT w historii, przewyższając kolekcje takie, jak CrypotPunks i NBA Top Shot. W chwili pisania tego tekstu Axie wygenerował ponad 2,5 mld USD wolumenu obrotu. W samym III kwartale Axie Infinity zgromadził 2,08 mld USD w wolumenie obrotu” – napisano w raporcie BGA Blockchain Game Report.

Liczba użytkowników Axie Infinity

Axie Infinity DAU

Źródło: Sky Mavis

Zobacz także: Handel NFT nieco ostygł, ale wokół rynku dzieje się coraz więcej

Wietnamska gra podbija rynek NFT

Sky Mavis, jak już wspomnieliśmy, to wietnamskie studio, które zostało założone w 2018 roku. W tym samym roku zadebiutowało na rynku z grą Axie Infinity, która jest rozwijana i ulepszana do dzisiaj. Po 3 latach produkcji gry opartej na technologii blockchain, aktualna wartość firmy jest szacowana już na 3 mld USD. Sky Mavis pozyskało na początku października 152 mln USD od funduszu venture capital Andreessen Horowitz.

Sukces Sky Mavis to stworzenie gry Axie Infinity, która jest bezpośrednio związana z rosnącym rynkiem NFT. Jej model to play-to-earn, który umożliwia każdemu graczowi zarabianie na rozgrywce. Każda postać to tzw. Axie - jest niewymiennym tokenem. Każdy z nich, oczywiście, charakteryzuje się wyjątkowymi cechami, które gracz rozwija na swoim koncie. Rozgrywka jest możliwa albo na komputerze stacjonarnym albo w wersji mobilnej z systemem Android. W planach jest wprowadzenie Axie Infinity do App Store, dzięki czemu również właściciele iPhone’ów będą mogli poznać wietnamską grę. Powinna być ona dostępna w App Store w ciągu kilku miesięcy, jak zapewnia Aleksander Larsen, COO Sky Mavis.

Jak grać w tę grę? Należy zakupić co najmniej 3 Axie, których wartość to co najmniej kilkaset USD. Dla niektórych rozpoczęcie rozgrywki może być dość uciążliwe, ponieważ trzeba przejść kilkuetapowy proces, a według firmy Rest of World, na start potrzebne jest 1,5 tys. USD.

Jak już zaczniemy rozgrywkę, możemy rozwijać swoje „potwory”, walczyć z innymi i zarabiać na tym. Co ciekawe, aż 40% graczy jest zarejestrowanych na… Filipinach. Axie Infinity pozwoliła obywatelom Filipin w trudnej sytuacji pandemicznej zarobić, a w niektórych miejscach można płacić tokenem SLP za… czynsz.

marketplace Axie

Źródło: Axie Infinity

Waluty i płatności w Axie Infinity

W grze mamy dwie waluty: SLP oraz AXS (Axie Infinity Shards). Z tokenów można korzystać w grze do dalszej rozgrywki, ale również sprzedać na giełdzie kryptowalut. Według CoinGecko, cena AXS na początku miesiąca osiągnęła poziom 155,88 USD, co oznacza najwyższą wartość i ponad 200-krotny wzrost od początku roku. Jest to główny token w grze, którym można handlować na takich giełdach jak Coinbase.

Notowania AXS

notowania AXS

Źródło: Coinbase

Oprócz tego, że token AXS jest główną walutą w grze, to również daje większe możliwości w kształtowaniu rozgrywki. Natomiast jeśli mowa o SLP, jest to żeton przyznawany za spędzanie czasu w grze czy wykonywanie zadań. Nie jest on obecnie dostępny na Coinbase, ale można nim handlować za pośrednictwem DEX, czyli zdecentralizowanej giełdy m.in. Uniswap.

Na koniec września, twórcy gry nagrodzili użytkowników, którzy korzystali jeszcze przed październikiem 2020 roku. Pula tego „airdropu” wynosiła 800 tys. tokenów AXS, co daje ponad 60 mln USD przy ówczesnym kursie. Tym samym tokeny trafiły do ponad 10 tys. użytkowników.

Zobacz także: Wrzesień na Steam należał do naszego gamingu, aż trzy polskie gry trafiły do zestawienia najlepszych premier miesiąca

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.