Trzy polskie gry w zestawieniu najlepszych premier września platformy Steam!
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
26 paź 2021, 10:36

Wrzesień na Steam należał do naszego gamingu, aż trzy polskie gry trafiły do zestawienia najlepszych premier miesiąca

To musiało nastąpić. W zestawieniu najlepszych premier Steama we wrześniu znalazły się aż trzy polskie produkcje. Mowa o Gas Station Simulator, Timberborn oraz Medieval Dynasty.

We wrześniu na polskim rynku gier odbyło się naprawdę sporo premier, a wśród najlepszych można zdecydowanie wymienić Gas Station Simulator od DRAGO entertainment oraz Timberborn od studia Mechanistry. Obydwie produkcje miały premierę 15 września i obydwie osiągnęły podobny peak graczy przekraczający poziom 12 tys. użytkowników grających jednocześnie na platformie Steam. Równocześnie dwa tytuły okupowały przez dłuższą chwilę podium Global Bestsellers na Steamie. Dlatego właśnie symulator stacji benzynowej oraz produkcja z bobrami w roli głównej trafiła do wrześniowego zestawienia 20 najlepszych premier platformy Steam. Ponadto, na liście znalazła się również pełna wersja średniowiecznego hitu jakim jest Medieval Dynasty od Render Cube.
 

Steam premiery

To dopiero początek sukcesu Gas Station Simulator

Gas Station Simulator to pierwsza premiera w wykonaniu DRAGO entertainment, od debiutu Treasure Hunter Simulator pod koniec 2018 roku i zmiany strategii. Symulator stacji benzynowej, o czym już wielokrotnie pisaliśmy w ostatnich tygodniach, okazał się sukcesem krakowskiego studia. Premiera odbyła się 15 września i zaledwie w 90 minut od debiutu na platformie Steam, zwróciła koszty produkcji, które według szacunków nie przekroczyły 450 tys. zł. Polska gra w pierwszych dniach znajdowała się wysoko na liście Global Bestsellers Steam, a w dniu premiery trafiła nawet na podium.

Warto pamiętać, że wydawcą tytułu jest Movie Games, który ma 14,6% udziałów w DRAGO entertainment. Według najnowszych danych sprzedażowych opublikowanych przez spółkę, w miesiąc od premiery sprzedano około 300 tys. egzemplarzy symulatora stacji benzynowej. Krakowskie studio szacuje, że do końca 2021 roku uda się osiągnąć poziom 600 tys. sprzedanych kopii tytułu. Potencjał na longseller jest spory, ponieważ w planach jest wydanie wersji konsolowej gry w przyszłym roku, wydanie płatnych oraz bezpłatnych dodatków czy też stworzenie całego uniwersum. Realizując ostatni cel, niedawno zapowiedziano nowy tytuł – Road Diner Simulator – który ma być kontynuacją serii.

Najważniejsze popremierowe liczby Gas Station Simulator:

  • 12 229: największy peak graczy na Steamie,
  • 84%: tyle pozytywnych recenzji otrzymała produkcja,
  • 6,6 tys.: liczba wystawionych opinii na Steamie,
  • 450 tys. zł: budżet produkcyjny Gas Station Simulator,
  • 300 tys.: liczba sprzedanych egzemplarzy w miesiąc od premiery,
  • 100%: tyle wzrósł kurs akcji DRAGO entertainment od 16 września.
     

Zobacz także: Dobra passa w polskim gamingu trwa. Gas Station Simulator od DRAGO entertainment w czołówce Global Top Bestsellers Steam

City builder z bobrami w roli głównej

Timberborn, bo taki jest dokładnie tytuł kolejnego hitu polskiego studia, również trafił do najlepszych wrześniowych premier platformy Steam. Firma Mechanistry jest odpowiedzialna zarówno za produkcję jak i wydanie tytułu, który podobnie jak Gas Station Simulator odniósł sukces już w dniu premiery. Timberborn również tego samego dnia znalazł się na podium najlepiej sprzedających się gier na Steamie i to pomimo wczesnego dostępu.

City builder z elementami survivalu, w którym wcielamy się w rolę bobra jest pierwszą produkcją studia Mechanistry. Według danych opublikowanych przez spółkę, w tydzień od premiery sprzedano ponad 130 tys. egzemplarzy tytułu. Gra jest dostępna na platformach Steam, GOG oraz Epic Games Store. Peak graczy na Steamie był nieco wyższy niż w przypadku symulatora stacji benzynowej. Timberborn otrzymał również więcej pozytywnych recenzji, bo aż 95%.
 

Timberborn Steam

Źródło: SteamDB

Gdańskie studio nieustannie rozwija swój flagowy projekt. Oprócz trwających prac nad pełną wersją, gracze mogą liczyć na hotfixy, które naprawiają bieżące błędy w grze. Jak można przeczytać na Steamie, na premierę pełnej wersji trzeba będzie poczekać co najmniej rok.

Zobacz także: Bóbr i stacja benzynowa rozruszały gaming. Premiery polskich gier na Steam we wrześniu wypadły naprawdę dobrze

Średniowieczny hit od Render Cube

Steam w swoim wrześniowym zestawieniu wyróżnił również Medieval Dynasty, który kilka tygodni temu zadebiutował w pełnej wersji. Premiera wczesnego dostępu również odbyła się we wrześniu, ale 2020 roku i już wtedy produkcja łódzkiego studia biła rekordy popularności. Osiągnięty peak ponad 18 tys. użytkowników Steama grających jednocześnie co prawda nie został przebity przy premierze pełnej wersji, ale w pierwszych dniach udało się osiągnąć peak na poziomie 16 tys. graczy. W ostatnich 30 dniach gra otrzymuje w większości pozytywne recenzje od graczy (84%), natomiast od ubiegłorocznego debiutu ma już ponad 90% pozytywnych opinii od graczy.

Render Cube, który jest producentem Medieval Dynasty współpracował z zagranicznym wydawcą Topltiz Productions, który ma na swoim koncie już kilka gier z serii. Jeszcze w połowie października łódzkie studio informowało o sprzedaży ponad 750 tys. egzemplarzy tylko w wersji pecetowej. W planach jest również wydanie wersji na konsole oraz gogle VR. Jeszcze w tym roku planowane jest przygotowanie trybu rozgrywki z perspektywy trzecioosobowej. 

Zobacz także: Najpierw Medieval Dynasty, teraz Wild West Dynasty. Kolejne polskie studio realizuje projekt z Toplitz Productions

A co z premierami w październiku?

Wrześniowych premier było zdecydowanie więcej, jednak nie trafiły one do zestawienia platformy Steam. Mamy tutaj na myśli chociażby The Amazing American Circus od Klabatera, Tails of Iron od United Label czy Gamedec od Anshar Studios. Jednak możemy już pomyśleć o październikowych premierach, ponieważ miesiąc dobiega końca. A w kolejce może się znaleźć kilku pretendentów, aby znaleźć się w kolejnym zestawieniu Steama.

Pierwszym z nich może być tytuł The Riftbreaker od EXOR Studios. Co prawda, firma nie jest notowana na warszawskim parkiecie, ale sukces jej produkcji zasługuje na uwagę. Gra została udostępniona w wersji pecetowej oraz konsolowej 14 października, a tydzień po premierze poinformowano o sprzedaży ponad 200 tys. kopii tytułu. Peak graczy na Steamie przekroczył 21 tys. użytkowników i co ciekawe zbliżał się do poziomu Car Mechanic Simulator 21 z sierpnia. Z blisko 4,8 tys. recenzji, polska produkcja otrzymała około 92% pozytywnych ocen. Na fali sukcesu, studio myśli o uruchomieniu sieciowego trybu kooperacji, jednak tutaj prace mogą potrwać nawet do 12 miesięcy.
 


W zestawieniu premier miesiąca wyróżniane są również najlepsze DLC. I na tę listę ma szansę trafić dodatek do House Flippera, czyli Luxury DLC. Jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, w 72 godziny od premiery sprzedano 54 tys. kopii dodatku, a sam House Flipper wydany ponad 3 lata temu przeżył nowe oblężenie na platformie Steam.

Zobacz także: House Flipper znów na fali popularności po premierze nowego DLC

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.