Bitcoina i kryptowaluty - prognozy na 2022 rok
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
03 sty 2022, 07:45

Prognozy dla bitcoina i kryptowalut na 2022 rok

Ponad 100 000 USD, albo 10 000 USD – taką cenę za bitcoina możemy zobaczyć w 2022 roku, wedle ekspertów. Fundamentalnie na rynku cryptos na pewno dużo się będzie działo.

Pytanie o to, co będzie się działo na rynku kryptowalutowym, z ceną bitcoina i innych cryptos, ciekawi chyba coraz większe rzesze inwestorów. Po tym jak w roku 2020 kurs BTC/USD poszedł w górę o 304% wszyscy spodziewali się fajerwerków w 2021 roku, ale one nie przyszły, choć wzrost o około 62% i tak robi wrażenie.

Postanowiliśmy, jak zawsze na przełomie roku starego i nowego, zerknąć na prognozy dla bitcoina i kryptowalut. Wyselekcjonowaliśmy głosy najważniejsze, albo najciekawsze.

„Cena bitcoina powinna sięgnąć 200 000 USD w 2022 roku” - Tom Lee, partner w Fundstrat Global Advisors

“Cena bitcoina powinna sięgnąć 200 000 USD w 2022 roku. Cykle koniunkturalne na rynku BTC się wydłużają, to co miało się stać pod koniec 2021 roku stanie się dopiero w 2022 roku. Zapewne wycenę BTC podbije zaaprobowanie przez SEC funduszu ETF na rynek spotowy.”
 

Notowania BTC/USD – 1 rok

Bitcoin


 

„W 2022 roku kolejny kraj może zalegalizować BTC jako środek płatniczy” - Matthew Sigel (szef działu aktywów cyfrowych w Van Eck)

„Spodziewamy się, że w 2022 roku kolejny kraj może zalegalizować BTC jako środek płatniczy, w 2021 zrobił to Salwador. Aktywność w sieciach blockchain BTC i ETH w 2021 roku przyspieszyła znacznie, wymiana miała wartość około 8 bln USD. Coraz większa rzesza firm zdaje sobie sprawę z tego, że operowanie przy pomocy cyfrowych aktywów jest sprawne i tanie. Wydaje nam się, że rok 2022 może być bardzo ważny dla fundamentów rynku kryptowalut i DeFi. Pojawiają się super-szybkie i niskokosztowe sieci, takie jak Solana czy Avalanche. Pojawia się pytanie – która aplikacja jako pierwsza przyciągnie do siebie setki milionów użytkowników? Z pewnością wielka przyszłość czeka Ethereum, które obecnie ma wartość rynkową około 0,5 bln USD, a biorąc pod uwagę tempo rozwoju sieci, w niedalekiej przyszłości może osiągnąć nawet 2,3 bln USD wyceny. Oczywiście, nad branżą cryptos wiszą ryzyka regulacyjne, jednak wydaje się, że obecnie trzymanie 1-5% portfela w BTC oraz 1-5% w innych kryptowalutach to jest mus. Poza BTC polecamy Ethereum, Solana, PolkaDot, Avalanche, Algorand.”

“Przedział cenowy dla BTC wynosi 50 000 – 200 000 USD na najbliższe 2,5 roku” - PlanB

“Model S2F (Stock-to-Flow) wciąż działa, mimo że w 2021 roku nie uda się osiągnąć ceny 100 000 USD za bitcoina, a wydawało się, że wedle modelu musi się tak stać. Dopóki kurs pozostaje powyżej 50 000 USD, to model działa. Popełniłem błąd, podając predykcję 100 000 USD, powinienem ograniczyć się do przedziału, a ten wynosi 50 000 – 200 000 USD na najbliższe 2,5 roku. Jeśli cena BTC pozostanie w tym przedziale w tym okresie, to model S2F zachowa przydatność.”

"Cena bitcoina osiągnie 100 000 USD w 2022 r." - Nayib Bukele, prezydent Salwadoru

"Cena bitcoina osiągnie 100 000 USD w 2022 roku. Dwa kolejne kraje ogłoszą go swoją oficjalną walutą. Stanie się jednym z głównych tematów podczas wyborów w USA. Rozpocznie się budowa naszego Bitcoin City, a popyt na obligacje bitcoinowe Volcano Bonds przekroczy znacznie podaż".

„Cena BTC może spaść w 2022 roku do 10 000 USD” - Carol Alexander, profesor finansów Sussex University

“Cena BTC może spaść w 2022 roku do 10 000 USD, co oznaczałoby wymazanie zysków z niemal dwóch lat. Gdybym była inwestorem, pomyślałabym o zrealizowaniu zysków. Uważam, że bitcoin nie ma wartości fundamentalnej, jest zabawką spekulantów. Przypominam, że w 2018 roku bitcoin spadł do 3 000 USD z 20 000 USD. Wielu mówi, że teraz jest inaczej, bo na rynek weszli inwestorzy instytucjonalni, ale ja mam duże przekonanie, że historia może się powtórzyć i będzie bardzo bolesna dla tych, którzy zostaną na pozycji”.
 

Konsensus rynkowy analityków co do kursu BTC/USD

Konsensus rynkowy analityków do kursu

Źródło: longforecast.com

5 cryptos o największej kapitalizacji (USD)

5 cryptos o największej kapitalizacji

Źródło: coinmarketcap.com

Zobacz także: Przed DeFi jest wielka przyszłość, warto inwestować w ten sektor, który rozwinie się niewyobrażalnie – radzi Matt Huang z Paradigm

“Bitcoin zachowa się lepiej, niż S&P500 w 2022 r.” - Arcane Research

“W 2021 roku stopa zwrotu z inwestycji w BTC była o około 50 pkt. proc. większa, niż stopa zwrotu z inwestycji w S&P500. W 2022 roku historia, według nas, powtórzy się. Jeśli chodzi o inne cryptos, to XRP i Cardano to projekty, które wypadną z pierwszej dziesiątki, bo wciąż pojawiają się nowe, lepsze, takie jak Solana czy Terra (LUNA), która kończy rok blisko 15-krotnym wzrostem wartości. Pod koniec 2022 roku fundusze inwestycyjne będą miały już ponad 1 mln BTC na bilansach, a wydobycie BTC mocno się zdywersyfikuje geograficznie, wielu górników może się pojawić np. w Ameryce Łacińskiej.”
 

Rozkład geograficzny hash rate

Rozkład geograficzny hash rate

Źródło: Arcane Research
 

„Obecnie dla inwestorów i zarządzających nie posiadanie żadnych kryptowalut w portfelu jest wielkimi ryzykiem, większym niż ich posiadanie” - Mike McGlone, analityk Bloomberg Intelligence

“Siły deflacji wypchną krypto-aktywa na nowe maksima w 2022 roku. Cena BTC powinna z łatwością dobić do 100 000 USD. Z kolei Ethereum w 2021 roku przeszło wielkie przemiany, które uczyniły z tej kryptowaluty aktywo deflacyjne, znajdujące się w epicentrum zachodzącej krypto-rewolucji. Oczywiście, przeszłe wyniki nie mówią nic o przyszłych, ale trend wzrostowy na rynku cryptos trwa i wydaje się, że w roku 2022 niewiele się tutaj zmieni. Obecnie dla inwestorów i zarządzających nie posiadanie żadnych kryptowalut w portfelu jest wielkimi ryzykiem, większym niż ich posiadanie.”

„W 2022 roku w USA zostanie w końcu zatwierdzony fundusz ETF na bitcoina“ - Vijay Ayyar, wiceprezydent giełdy Luno

“Jestem pewien, że w 2022 roku w USA zostanie w końcu zatwierdzony fundusz ETF na bitcoina w wersji spot. Te fundusze, które już działają, są drogie, bo poprzez nie przyjmuje się ekspozycję na kontrakty, a nie bezpośrednio na kryptowalutę. Rynek bitcoina i kryptowalut jest już na tyle dojrzały, że SEC w końcu się ugnie, a ta decyzja powinna wspierać cenę BTC.”

“Bitcoin może osiągnąć cenę 100 000 USD już w I kwartale 2022“ - Edul Patel, prezes Mudrex

“Bitcoin przeszedł już przemianę z aktywa spekulacyjnego w magazyn wartości. Zachowanie innych kryptowalut jest w dużej mierze uzależnione od jego zachowania. Wiele dużych instytucji ma już na bilansie bitcoiny, pojawiają się nawet państwa, które je kupują. W ciągu najbliższych miesięcy przewiduję dużą zmienność na notowaniach bitcoina, ale uważam, że do końca 2022 roku kurs BTC/USD powinien przekroczyć próg 100 000 USD i to się może stać nawet w I kwartale roku. Potem rynek może wejść w fazę długiej korekty.”

Zobacz także: Akcje Coinbase spadają wraz z kryptowalutami

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.