2021 rok na rynku kryptowalut: Bitcoin już tak nie dominuje, Ethereum rośnie w siłę, a DeFi i NFT szybko się rozwija
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
12 sty 2022, 08:00

Bitcoin już tak nie dominuje, Ethereum rośnie w siłę, a DeFi i NFT szybko się rozwija - podsumowanie roku 2021 na rynku kryptowalut

Dominacja bitcoina spadła znacząco. Pojawiło się pierwsze państwo, gdzie BTC stał się legalnym środkiem płatniczym. Trwała rewolucja DeFi i NFT. Oto rok 2021 na rynku cryptos.

Rynek kryptowalut jest już wart około 2 bln USD, a są ich tysiące, na czele – oczywiście – z bitcoinem i ethereum. Co roku coraz więcej na nim się dzieje, bo cryptos przybywa, a także ich zastosowań, zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Postanowiliśmy podsumować rok 2021 na rynku cryptos, a pomoże nam w tym raport CoinDesk Research.

Rośnie wycena BTC i ETH. Bitcoin (BTC) oraz ether (ETH) – dwie największe pod względem kapitalizacji kryptowaluty – mogą zaliczyć 2021 rok do udanych, bo ich kursy w USD urosły, odpowiednio, o 60% oraz 407%. „O ile ETH ma jeszcze dużo do zrobienia, to BTC zakorzeniło się już w umysłach inwestorów na całym świecie, ma już wyrobioną pozycję jako cyfrowe aktywo inwestycyjne o wartości rynkowej 1 bln USD. Poza tym, bitcoin jest nisko skorelowany z wieloma aktywami, więc jest interesującą propozycją na uzupełnienie portfela. Z drugiej strony, w IV kw. 2021 stopień korelacji bitcoina z S&P500 wzrósł, co pokazuje, że inwestorzy handlują akcjami i bitcoinami w trybie risk-on” – wskazują analitycy CoinDesk Research.
 

Zachowanie wybranych klas aktywów inwestycyjnych w 2021 r.

Zachowanie wybranych klas aktywów

Źródło: CoinDesk Research

Korelacja wybranych aktywów z BTC

Korelacja wybranych aktywów z BTC

Źródło: CoinDesk Research

5 kryptowalut o największej kapitalizacji

5 kryptowalut

Źródło: coinmarketcap.com

Zobacz także: Graham Holdings to małe Berkshire Hathaway, za którego pośrednictwem rodzina Grahamów próbuje powtórzyć sukces Warrena Buffetta

Bitcoin legalnym środkiem płatniczym w Salwadorze. To państwo z Ameryki Łacińskiej jako pierwsze na świecie uznało bitcoina za legalny środek płatniczy na swoim terytorium. Stało się to we wrześniu. BTC musi być akceptowany w transakcjach na terenie całego kraju, a każdy obywatel po założeniu konta w appce Chivo otrzymuje od państwa równowartość 30 USD w satsach.

Taproot. Doszło do ważnej aktualizacji protokołu sieci Bitcoin, o nazwie Taproot. Poprawiła ona stopień prywatności oraz bezpieczeństwo oraz skalowalność sieci. Była to najważniejsza aktualizacja od połowy 2017 roku.

BTC już nie dominuje. Stopień dominacji BTC na rynku spadł w 2021 roku z okolic 70% do 40%, a to głównie na skutek rośnięcia w siłę ethereum. Kryptowaluta stworzona przez Vitalika Buterina otrzymała aktualizację EIP 1559, która zwiększa możliwości sieci oraz czyni z ETH aktywo deflacyjne. ETH staje się podstawą rewolucji DeFi oraz NFT (np. VISA kupowała CryptoPunks), będąc bazą dla takich projektów, jak Uniswap, Compound, Aave. Wielką rolę w rozwoju rynku NFT odgrywa platforma Open Sea.

Aktywne adresy i wolumen obrotu na platformie Open Sea

Aktywne adresy i wolumen obrotu na platformie Open Sea

Źródło: CoinDesk Research

Wskaźnik BTC Dominance

Wskaźnik BTC Dominance

Źródło: CoinDesk Research

DeFi rośnie w siłę. Rok 2021 to był rok bardzo dynamicznego rozwoju DeFi (zdecentralizowane finanse). Zebrały one dziesiątki miliardów dolarów finansowania. Wedle danych Blockdata, 23 mld USD napłynęło do projektów związanych z blockchainem w ub.r. Pod koniec roku wartość rynku DeFi osiągnęła 247 mld USD.

Regulatorzy biorą się za cryptos. Dużo działo się w przestrzeni regulacyjnej. Chiny zbanowały kopanie kryptowalut (górnicy uciekli do USA, Rosji i Kazachstanu) oraz handel nimi, podobne kroki próbowały przedsięwziąć Indie i Nigeria. Z kolei Bank of England postraszył oficjalnie, że “rozwój krypto-aktywów stwarza poważne zagrożenie dla stabilności europejskiego i światowego systemu finansowego”.

IPO Coinbase. Giełda kryptowalutowa Coinbase pojawiła się na parkiecie przy Wall Street, przy wycenie ponad 100 mld USD. Obecnie jej kapitalizacja to około 50 mld USD.

Historia notowań Coinbase

Historia notowań Coinbase

Źródło: finviz.com

Michael Saylor mówi: „BTFD i HODL”. Firma MicroStrategy pod batutą wielkiego fana bitcoina Michaela Saylora kupowała BTC ile tylko się dało, najczęściej podczas korekt na rynku. Pod koniec 2021 roku posiadała już 124 391 BTC, warte około 3,75 mld USD, zakupione po średniej cenie około 30 159 USD.

Zobacz także: Lepsze aktywo antyinflacyjne, niż bitcoin? To możliwe – odpowiadają naukowcy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.