Lepsze aktywo antyinflacyjne, niż bitcoin? To możliwe – odpowiadają naukowcy
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
01 sty 2022, 11:30

Lepsze aktywo antyinflacyjne, niż bitcoin? To możliwe – odpowiadają naukowcy

Rośnie prawdopodobieństwo, że wśród kryptowalut to nie bitcoin będzie oferował najlepsze zabezpieczenie przed inflacją – przekonują naukowcy.

„Mechanizm transakcyjny, który obecnie funkcjonuje w sieci Ethereum, zmniejszający podaż tokenów ETH, znacznie zmniejsza przewagę Bitcoina nad Ethereum jako zabezpieczenia przed inflacją” – wynika z badania przedstawionego w artykule „Better than Bitcoin? Can Cryptocurrencies Beat Inflation?”, którego autorami są Ester Félez-Viñas z University of Technology Sydney, Sean Foley z Macquarie University, Jonathan Karlsen oraz Jiri Svec z University of Sydney.

Bitcoin jak złoto…

„W przeciwieństwie do banków centralnych, kryptowaluty mogą łatwo dostosować stopę inflacji za pomocą prostych zmiany w kodzie. Bitcoin, z skończoną podażą monet (21 mln), zyskuje coraz większą akceptację jako alternatywny cyfrowy magazyn wartości o właściwościach antyinflacyjnych, staje się czymś w rodzaju cyfrowego złota. Jednak ostatnie innowacje w blockchainie Ethereum pokazały, że jest to możliwe, iż kryptowaluty staną się deflacyjne, a nie tylko antyinflacyjne. Ulepszenia protokołu, takie jak w przypadku ETH, mogą sprawić, że i inne cryptos będą mieć cechy deflacyjne, stając się lepszym magazynem wartości, niż Bitcoin” – podkreślają naukowcy w cytowanym artykule.

Naukowcy wskazują, że bitcoin jest często określany jako „cyfrowe złoto”, ze względu na jego zdecentralizowaną produkcję i niski poziom korelacji z tradycyjnymi aktywami. „Podobnie jak złoto, Bitcoin nie oferuje przepływów pieniężnych, ma ograniczone zastosowanie jako środek wymiany. Jednak przy skończonej podaży jest postrzegany jako antyinflacyjne safe haven, które nie może zostać zdewaluowane przez decyzje w zakresie polityki pieniężnej banków centralnych. Ograniczenie w tempie wzrostu podaży BTC stanowi zabezpieczenie przed inflacją. Warto jednak sprawdzić, czy niedawne zmiany w protokole Ethereum nie czynią z niej bardziej deflacyjnego aktywa, niż bitcoin” – stwierdzają Félez-Viñas, Foley, Karlsen oraz Svec.

Notowania ETH/USD – 1 rok

Notowania ETH USD

Źródło: CoinGecko

Zobacz także: Które kraje i miasta mają najszybsze tempo adopcji bitcoina

…ale to Ethereum jest aktywem prawdziwie deflacyjnym

ETH to druga co do kapitalizacji kryptowaluta na świecie, a kilka miesięcy temu przeszła proces aktualizacji dzięki protokołowi Ethereum 1559 (EIP-1559), który ogranicza tempo wzrostu podaży ETH. Naukowcy zbadali to rozwiązanie, chcąc sprawdzić, czy potencjał takich innowacji prowadzi do zastąpienia bitcoina jako najlepszego długoterminowego magazynu wartości na rynkach kryptowalut.

Podobnie jak w przypadku BTC, harmonogram emisji Ethereum jest przewidywalny i stały. Sieć generuje średnio dwa nowe ETH na blok (co 14 sekund) znany jako „nagroda za blok”, co odpowiada rocznej stopie inflacji wynoszącej około 4%. Jednak odkąd EIP-1559 wszedł w życie 5 sierpnia 2021 r., tempo wzrostu podaży ETH znacznie spadło. EIP-1559 zmienił mechanizm opłat, aby je zmniejszyć, podnieść przejrzystość dla użytkownika i zmniejszyć zmienność opłat. Co najważniejsze, ten nowo wprowadzony mechanizm usuwa część tokenów z obiegu, co zapewnia bardziej sprawiedliwą strukturę opłat i zniechęca górników do sztucznego przeciążenia sieci ETH w celu utrzymania wysokich opłat.

„Powiedzmy to jasno i wyraźnie: naszym zdaniem mechanizm transakcyjny, który obecnie funkcjonuje w sieci ETH, zmniejszający podaż Ethereum, znacznie zmniejsza przewagę Bitcoina nad Ethereum jako zabezpieczenia przed inflacją” – stwierdzili Félez-Viñas, Foley, Karlsen oraz Svec.

Kreacja i destrukcja tokenów w sieci ETH

Kreacja i destrukcja tokenów

Źródło: Félez-Viñas, Foley, Karlsen oraz Svec (2021)

„Spalone” opłaty transakcyjne w sieci ETH

Spalone” opłaty transakcyjne w sieci ETH

Źródło: Félez-Viñas, Foley, Karlsen oraz Svec (2021)

Podsumowując, po ostatniej zmianie protokołu, cyfrowa waluta Ethereum ma znacznie niższy wskaźnik emisji netto tokenów, niż Bitcoin. Osiągnięto to poprzez „niszczenie” opłat, powiązane z każdą transakcją. „W wielu przypadkach ilość spalonych monet ETH przewyższa liczbę nowych tokenów, dzięki czemu Ethereum może stać się pierwszym na świecie aktywem stricte deflacyjnym. Uważamy, że to rozwiązanie zapewnia lepsze właściwości zabezpieczające przed inflacją, niż Bitcoin. Ether może zatem oferować lepsze długoterminowe przechowywanie wartości, niż Bitcoin” – podsumowali naukowcy.

Zobacz także: Oto akcje z USA które przez ostatnie 30 lat zyskały najwięcej - co je łączy i ile dokładnie dały zarobić?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.