Oto akcje z USA które przez ostatnie 30 lat zyskały najwięcej - co je łączy i ile dokładnie dały zarobić?
Tesla a potem długo, długo nic. A potem Broadcom, Amazon i Nvidia. Oto najwięksi zwycięzcy amerykańskiego rynku akcji z ostatnich 3 dekad.
Większość bogactwa na rynku akcji generują najwięksi zwycięzcy. Spółki, które są fenomenami biznesowymi, więc ich wyceny przez lata intensywnie rosną. Ci inwestorzy, którzy wkładają je do portfela i trwają latami, wytrzymując korekty i rynki niedźwiedzia, zostają sowicie wynagrodzeni.
Warto zerknąć na najważniejszy i największy rynek giełdowy ostatnich 30 lat, czyli oczywiście amerykański, by zobaczyć jakie spółki były największymi zwycięzcami w tym okresie. Poniżej krótko opisujemy TOP 10.
Broadcom (ticker: AVGO) – Przedsiębiorstwo działające w obszarze półprzewodników wykorzystywanych w sieciach bezprzewodowych oraz szerokopasmowych. Walor od momentu debiutu (2009) przyniósł 36,3% CAGR (średniorocznej stopy zwrotu). Obecnie ma kapitalizację rzędu 274 mld USD, przy C/Z = 45. Stopa dywidendy wynosi 2,43%.
Notowania Broadcom na tle Nasdaq 100
Źródło: Market Screener
Amazon (AMZN) – Tej spółki chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Gigant e-commerce rozrastający się na wiele branż, niczym wielka ośmiornica. Od 1997 roku wycena rośnie w tempie 35,1% średniorocznie. Obecnie kapitalizacja spółki Jeffa Bezosa wynosi 1,74 bln USD, przy C/Z = 66,35.
Notowania Amazon na tle Nasdaq 100
Źródło: Market Screener
Nvidia (NVDA) - Czołowy producent procesorów graficznych, kart graficznych i innych układów scalonych przeznaczonych na rynek komputerowy oraz motoryzacyjny. Zyskuje na wartości średniorocznie 33,2% począwszy od 1999 r. Na dziś wartość rynkowa spółki to 741 mld USD, przy C/Z = 95,45.
Notowania Nvidia na tle Nasdaq 100
Źródło: Market Screener
Zobacz także: Akcje Apple, Amazon, Alphabet, Meta Facebook – NIE są przewartościowane, twierdzi słynny inwestor Bill Miller
Salesforce.com (CRM) – Gigant software’owy oferujący rozwiązania cloud-computing (chmurowe) dla firm z wielu sektorów. Rośnie w tempie 28,3% średniorocznie od 2004 r. Kapitalizacja tej spółki sięga 249 mld USD, przy C/Z = 142.
Notowania Salesforce.com na tle Nasdaq 100
Źródło: Market Screener
Home Depot (HD) – Właściciel sieci hipermarketów budowalnych Home Depot. Rośnie na wycenie praktycznie nieprzerwanie od 1981 roku, CAGR wynosi 28,1%. Obecnie kapitalizacja spółki wynosi 414 mld USD przy C/Z = 27.
Notowania Home Depot na tle S&P500
Źródło: Market Screener
Microsoft (MSFT) – Tej spółki software’owej, założonej przez Billa Gatesa, też nikomu przedstawiać nie trzeba. Producent systemu operacyjnego Windows rośnie na wycenie w tempie 27,3% średniorocznie. Obecna kapitalizacja spółki to 2,5 bln USD, a C/Z = 38,3.
Notowania Microsoft na tle Nasdaq 100
Źródło: Market Watch
Google (Alphabet) – Właściciel wyszukiwarki Google stał się wielkim konglomeratem spółek technologicznych. Rośnie na wycenie średnio po 26,7% roczne. 1,95 bln USD – taka jest obecnie wartość rynkowa tej spółki. Wskaźnik C/Z = 28,5 (co w gruncie rzeczy pokazuje, że firma ta jest nisko wyceniona jak na technologicznego giganta).
Notowania Alphabet na tle Nasdaq 100
Źródło: Market Watch
Adobe (ADBE) – Producent software’u do pracy biurowej, dla mediów cyfrowych. Ta spółka założona w 1986 roku może się pochwalić CAGR na poziomie 25,6%. Kapitalizacja Adobe sięga 271 mld USD, przy C/Z = 57,6.
Notowania Adobe na tle Nasdaq 100
Źródło: Market Watch
UnitedHealth Group (UNH) – gigant z sektora opieki zdrowotnej, rośnie na wycenie w tempie 24,8% rocznie. Obecnie ma kapitalizację na poziomie 466 mld USD, przy C/Z = 31.
Notowania UnitedHealth Group na tle S&P500
Źródło: Market Watch
Tencent Holdings – Chiński gigant internetowy, oferujący całe spektrum usług, jest najmłodszą firmą na tej liście, bo założoną ledwie w 2010 r. Rośnie na wycenie w tempie 24,2% średniorocznie. 4,3 bln HKD – taka jest kapitalizacja tej spółki, przy C/Z = 19,4. Spółka jest notowana w USA od grudnia 2018.
Notowania Tencent Holdings na tle indeksu Hang Seng
Źródło: Market Watch
Co bardziej spostrzegawczy, czy też wyedukowani czytelnicy mogą zwrócić uwagę, że nie ma na tej liście jednej i to bardzo ważnej spółki. Chodzi o firmę Tesla, założonego przez Elona Muska producenta aut elektrycznych. Ten walor rośnie na wycenie w tempie 60% średniorocznie – jest więc poza konkurencją, jest w innej galaktyce, jest osobną kategorią akcji, jest jakby poza rynkiem, przez swoją niezwykłość.
20 największych zwycięzców na giełdzie w USA w ostatnich 30 latach
Źródło: Advisor Perspectives
CAGR 20 zwycięzców z giełdy USA z ostatnich 3 dekad
Źródło: Advisor Perspectives
Jakie wnioski z tego zestawienia płyną dla inwestorów? Niektórzy z tych zwycięzców mogą kontynuować swoją dobrą passę, ale z pewnością będzie im trudno poprawić wynik średniorocznego tempa wzrostu w kolejnych dekadach, bo etap dynamicznego wzrostu biznesu, jak i wyceny na giełdzie, nie trwa wiecznie. W ostatnich trzech dekadach S&P500 zanotował 9,5% CAGR, podczas gdy wymienione spółki rosły średniorocznie o 24,2% - to jest mało prawdopodobne, że uda się im to powtórzyć w kolejnych dziesięcioleciach. Należy pamiętać o takim zjawisku, jak regresja do średniej – ono działa także na giełdzie i ma wpływ na kursy akcji.
Warto jednak zauważyć, że większość spółek to przedstawiciele sektora technologicznego. Rozwój technologii i wzrost innych biznesów będzie miał miejsce. Z pewnością trend cyfryzacji gospodarki nie ustanie. Dlatego warto, by inwestor albo dokonywał selektywnego stock pickingu, albo – co jest zdecydowanie łatwiejsze i pewniejsze – przyjął ekspozycję na sektor technologiczny poprzez sektorowe fundusze ETF.
Autor inspirował się tekstem “The Biggest Winning Stocks of the Last 30 Years” z portalu Advisor Perspectives.