Stablecoiny - czym są jak działają i do czego są potrzebne inwestorom
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
27 sty 2022, 07:30

Stablecoiny - czym są, jak działają i do czego są potrzebne inwestorom

W 2021 roku kapitalizacja stablecoina Tether urosła z około 20 mld USD do 80 mld USD. Stablecoiny stają się coraz bardziej popularne.

Wśród 5 kryptowalut z największą kapitalizacją znajdują się aż 2 stablecoiny – Tether (78 mld USD wartości rynkowej) i USD Coin (46 mld USD). Ale to nie wszystkie stablecoiny dostępne dla inwestorów. Tego rodzaju cryptos zdobyły serca użytkowników giełd kryptowalutowych. Dlaczego? Wyjaśniamy czym są stablecoiny, jakie mają zastosowania i czemu cieszą się tak dużym powodzeniem.

5 cryptos o największej kapitalizacji

Screenshot_1
Źródło: coinmarketcap.com

Stablecoin – prywatna kryptowaluta o stabilnym kursie

Zacznijmy od tego co to jest stablecoin. Jest to cyfrowa waluta prywatna (token), powiązana z aktywem rezerwowym, którym obecnie najczęściej jest dolar amerykański. Stablecoiny – jak sama nazwa wskazuje – starają się być stabilne, mieć stabilne notowania. Jak wiadomo, większość cryptos to aktywa cechujące się bardzo dużą zmiennością, na czele z bitcoinem, a to jedna z ich największych wad, która powoduje, że trudno im stać się powszechnie akceptowanymi środkami płatniczymi. Tymczasem stablecoiny w założeniu mają cechować się niską zmiennością kursu – niczym waluta papierowa, jak USD czy EUR.

Pomysł na stablecoiny chwycił. Stały się one czymś w rodzaju lokaty cyfrowej, w której środki przechowuje wielu użytkowników giełd cryptos. To zazwyczaj do stablecoinów „uciekają” z kapitałem kryptowalutowi spekulanci, którzy chcą zrealizować zysk, ale pozostać w grze nie wycofując środków z giełdy i poczekać na przecenę bitcoina czy ethereum.

Co ciekawe, rośnie liczba płatności stablecoinami i zagrażają one dominującemu bitcoinowi – podała niedawno firma BitPay. „Jedną z przyczyn na pewno jest rozwój DeFi. Zdecentralizowane giełdy sprawiły, że do stablecoinow możemy handlować już dosłownie wszystko. Giełdy scentralizowane również oferują ogromne ilość par do stablecoinów” – wskazuje Piotr Misiurek, prowadzący bloga Zrozumieć Bitcoina. „Stawiam orzeszki ziemne przeciw paproci, że w tym roku również zwykli, nie mający nic wspólnego z krypto, ludzie również zaczną korzystać ze stablecoinów. Odbędzie się to za sprawą ich integracji z mainstreamowymi platformami. Platformami z branży finansowych, ale przede wszystkim w sieciach społecznościowych oraz komunikatorach. […] Pod koniec zeszłego roku uruchomiono pierwsze pilotażowe programy do płatności stablecoinami w ramach aplikacji WhatsApp. Użytkownik z Gwatemali i Stanów Zjednoczonych może bezpośrednio z komunikatora, w łatwy i szybki sposób, dokonywać płatność za pomocą stablecoina USDP (za którym stoi firma PAXOS). Sam WhatsApp w skali globalnej to ponad 2 mld użytkowników. A inne firmy z tego segmentu nie próżnują, również tworzą w swoich ramach silne zespoły kryptowalutowe” – wskazuje Misiurek.

Oczywiście, pytanie jaką postawę wobec stablecoinów przyjmą regulatorzy wciąż obowiązuje. Nadchodzą bowiem CBDC – cyfrowe waluty banków centralnych. Można przypuszczać, że niektóre państwa nie będą chciały, by istniała prywatna konkurencja w postaci stablecoinów, dla cyfrowych walut narodowych…

Tether, USD Coin i Dai – oto najpopularniejsze stablecoiny

Kilka słów na temat najpopularniejszych stablecoinów.

Tether (USDT) – Najstarszy stablecoin (powstał pod koniec 2014 r.), powiązany z giełdą Bitfinex (jego projektantami byli Brock Pierce, Reeve Collins i Craig Sellars). Jest to również najpopularniejszy stablecoin, ale wobec jego polityki zabezpieczania podaży monet aktywami pojawiają się liczne uwagi i wątpliwości. Jednak pod koniec września 2021 r. firma Moore Cayman potwierdziła, że aktywa Tether wynoszą 69,15 mld USD i są większe, niż pasywa (69 mld USD).

Aktywa Tether na koniec września 2021

Aktywa Tether na koniec września 2021

Źródło: Tether

USD Coin (USDC) – Jest to stablecoin stworzony przez giełdę Coinbase, w pełni zabezpieczony (aktywem rezerwowym jest głównie USD) i wymienialny na dolara amerykańskiego w stosunku jeden do jednego za pośrednictwem platform, takich jak Coinbase i Circle. Działa on na łańcuchu bloków Ethereum. Co ciekawe, koszt użytkowania USDC jest znikomy – można przesłać USDC o wartości 1 mln USD przy kosztach transferu poniżej 1 USD!

Dai (DAI) – Jeden z ciekawszych stablecoinów, stworzony i zarządzany przez zdecentralizowaną organizację MakerDAO, zainicjowaną przez Duńczyka Rune Christensena w 2015 r. Wśród aktywów rezerwowych DAI jest nie tylko USD, ale też bitcoin. DAI jest „postawione” na sieci ETH. Co ciekawe, jest totalnie transparentne, a podaż może zwiększyć tylko zbiorowa decyzja członków organizacji MakerDAO. Każda decyzja dotycząca Dai jest publicznie widoczna.

Zobacz także: Nassim Taleb znów występuje przeciwko kryptowalucie bitcoin, tymczasem Iran i Tonga chcą ją legalizować

Jaka będzie przyszłość stablecoinów

Stablecoinom coraz częściej uwagę poświęcają naukowcy. W artykule „Some Simple Economics of Stablecoins” Christian Catalini z MIT oraz Alonso de Gortari i Nihar Shah z Novi Financial przekonują, że stablecoiny mają potencjał do podniesienia stopnia konkurencyjności oraz innowacyjności w sektorze finansowym, oczywiście będąc jednocześnie nowego rodzaju wyzwaniem dla regulatorów. „Stablecoiny są w pewnym sensie łącznikiem między tradycyjną bankowością a światem kryptowalut. Ich rozwój jest i będzie napędzany wzrostem DeFi i rynku NFT oraz protokołów Web3. Nie ulega wątpliwości, że stablecoiny mają potencjał do wprowadzenia cryptos pod strzechy, ale musi się to odbyć pod okiem regulatorów” – stwierdzają.

Kapitalizacja stablecoinów (mln USD)

Kapitalizacja stablecoinów

Źródło: Catalini, de Gortari i Shah (2021)

Naukowcy zachwalają inter-operacyjność stablecoinów i ich zdolność do adaptacji w zakresie płatności międzynarodowych. Z drugiej strony zwracają uwagę, że emitenci stablecoinów mają dużo do zrobienia w zakresie ochrony klienta, jeśli chcą być w pełni akceptowalni przez regulatorów. Warto wspomnieć, że z tego powodu Bank Anglii wskazał na stablecoiny jako kolejne narastające zagrożenie dla stabilności systemu finansowego.

Catalini, de Gortari i Shah nie ukrywają, że stablecoiny mają potencjał do zastępowania lokalnych walut w zakresie roli środka płatności elektronicznych. Przypominają, że dolar amerykański zastąpił – we w gruncie rzeczy nielegalny sposób – lokalne waluty w takich krajach, jak Zimbabwe, Kambodża czy Ekwador i w podobną rolę mogą się z powodzeniem wpisać stablecoiny. Poza tym, emitenci stablecoinów powinni większą rolę przykładać do przystosowania tego rodzaju kryptowalut do wymiany B2B.

Jakie mogą być największe benefity z tytułu istnienia stablecoinów? Catalini, de Gortari i Shah wskazują, że w krótkim terminie mogą one służyć z powodzeniem do niskokosztowych płatności elektronicznych, mogą też uczynić płatności programowalnymi wedle potrzeb klientów detalicznych czy instytucjonalnych. W długim terminie, stablecoiny mogą zwiększyć inkluzję finansową, zwiększyć stopień ubankowienia społeczeństw z rynków wschodzących oraz wspierać rozwój zdecentralizowanych finansów (DeFi).

Zobacz także: Wall Street kolejne miliardowe zyski widzi w kosmosie. Branża kosmiczna na giełdzie w USA ma spory potencjał w 2022 roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.