Wall Street kolejne miliardowe zyski widzi w kosmosie. Branża kosmiczna na giełdzie w USA w 2022 roku ma potencjał.
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
19 sty 2022, 17:50

Wall Street kolejne miliardowe zyski widzi w kosmosie. Branża kosmiczna na giełdzie w USA ma spory potencjał w 2022 roku

Przestrzeń kosmiczna to nowy sektor giełdowy i rozwijający się biznes, który ma przed sobą wiele wyzwań. Rok 2021 był rekordowy w osiąganiu kamieni milowych w turystyce kosmicznej to spółki nie przyniosły kosmicznych stóp zwrotu. Mimo to Wall Street odnosi się pozytywnie do tej dziedziny. Jeśli analitycy z Wall Street mają rację, 2022 może być rokiem, w którym akcje kosmiczne polecą na Księżyc.

Pionier turystycznych lotów kosmicznych, Virgin Galactic, nurkuje

Akcje pioniera turystyki kosmicznej Virgin Galactic (SPCE.US) w 2021 roku zaliczyły spadek ponad 44% mimo kilku istotnych podbić cen akcji w okolicach lotów suborbitalnych. Swój ATH osiągnęły w lutym na poziomie 62,80 USD. Od początku roku spółka Bransona traci kolejne 24% od początku stycznia. Tegoroczne tąpnięcie wynika z informacji, że spółka chce pozyskać od 425 mln USD do 500 mln USD w formie długu zamiennego. Pozyskany kapitał spółka chce przeznaczyć na rozbudowę firmy jak dodanie portów kosmicznych, zwiększenie floty statków, które docelowo będą przewozić turystów na krawędź kosmosu i z powrotem. Na razie Virgin Galactic prowadzi przedsprzedaż biletów i nie rozpoczęła jeszcze działalności komercyjnej.

Wraz ze wstępnym zgłoszeniem długu, firma ogłosiła wyniki za rok zakończony w 2021 roku. Virgin Galactic zakończyła rok z około 933 mln USD w gotówce. W ostatnich trzech miesiącach roku spółka przepaliła około 68 mln USD. Wolne przepływy pieniężne są nieco lepsze niż prognozowała Wall Street. To dobra wiadomość. Jednak pozyskanie większego kapitału zwiększa koszty odsetek, a inwestorzy obawiają się, że dług może pewnego dnia zostać zamieniony na akcje, co rozwodni dotychczasowych akcjonariuszy.

Zarząd Virgin Galactic zdaje sobie sprawę z ryzyka rozwodnienia. Część wpływów ze sprzedaży nowego długu zostanie przeznaczona na sfinansowanie transakcji capped call, które mają na celu ograniczenie ilości nowych emisji akcji w momencie konwersji długu. Transakcje capped call zostały zastosowane w kilku ostatnich ofertach długu zamiennego.

Analityk Cannacord, Austin Moeller rozmawiał w ostatnim tygodniu z zarządem Virgin Galactic. Uzyskał szczegóły dotyczące transakcji zadłużenia, ale stwierdził też, że nie ma zmian w harmonogramie rozpoczęcia komercyjnych operacji przez spółkę. „Obecny harmonogram zainicjowania pasażerskich podróży kosmicznych w Q4/22 został utrzymany" - napisał Moeller w raporcie.

Wall Street prognozuje obecnie, że Virgin Galactic wygeneruje sprzedaż na poziomie około 8 mln USD w 2022 roku, a w 2023 roku wzrośnie do około 38 mln dolarów.

Akcje Virgin Galactic spadły o prawie 17% w połowie października po tym, jak firma ogłosiła opóźnienia w harmonogramie lotów komercyjnych. Galactic musi popracować nad technologiami lotów.
 

VIRGIN GALACTIC AKCJE

Inne artykuły o Virgin Galactic: Jeff Bezos i Richard Branson oraz ich lot to tylko zabawa. Wall Street kosmicznych zysków upatruje zupełnie w innym miejscu / Kosmiczny wyścig: akcje Virgin Galactic znowu rosną, Sir Richard Branson chce prześcignąć Jeffa Bezosa / Na akcjach Virgin Galactic klasyka gatunku. Sir Richard Branson poleciał w kosmos, a kurs mocno zanurkował / Virgin Galactic to akcje przyszłości. Od komercyjnego lotu testowego w kosmos kurs wzrósł ponad 100% / Virgin Galactic będzie mogło wznowić loty kosmiczne. Akcje spółki Richarda Bransona wracają do wzrostów / Akcje Virgin Galactic wzrosły 27% po udanym komercyjnym locie testowym w kosmos / Virgin Galactics zalicza opóźnienia. Analitycy obniżają rekomendacje dla spółki.

Planet Lab liderem w satelitarnej obserwacji Ziemi

Analityk Goldman Sachs, Noah Poponak rozpoczął pokrycia dla spółki Planet Labs (PL) z rekomendacją „Kupuj" i ceną docelową 11 USD. Raport Goldman Sachs sugeruje, że Planet Labs jest liderem w satelitarnej obserwacji Ziemi.

Firma ma około 200 satelitów orbitujących wokół Ziemi, które codziennie wykonują zdjęcia. Obrazy te są wykorzystywane w coraz większej liczbie zastosowań, począwszy od obrony narodowej do śledzenia oceanicznych aktywów logistycznych. Więcej zastosowań pojawi się w przyszłości, dzięki spadającym kosztom dotarcia na orbitę i budowy satelitów.

Chociaż 2021 rok był tragiczny dla akcji spółki wynika to z kilku spekulacyjnych akcji, ponieważ inwestorzy zaczęli się bardziej martwić o inflacje, która może doprowadzić do wyższych stóp procentowych, które nie wpływają pozytywnie na spółki o dużym wzroście. Ale duże spadki mogą również stwarzać okazje i Poponak uważa, że ostatnie poziomy są dobrym punktem wejścia na akcje Planet Labs. Analityk Wedbush, Dan Ives rozpoczął rekomendację 7 stycznia z ceną docelową 10 USD.
 

PLANET LAB AKCJE


Wraz z nową rekomendacją, akcje Planet Labs są obecnie obserwowane przez siedmiu analityków. Wszyscy siedmioro oceniają akcje jako Kupuj. Średni wskaźnik kupna dla akcji o małej kapitalizacji wynosi około 65%. Średnia cena docelowa dla analityków wynosi około 13,50 USD za akcję, co stanowi wzrost o około 113% w stosunku do ostatnich poziomów.

Zobacz także: Musk, Bezos i Branson ojcowie chrzestni turystyki kosmicznej i inwestowania w ten sektor - Podcast 21% rocznie jak inwestować

Akcje Rocket Lab z rekomendacją „Kupuj", bo koszty w kosmosie spadają

Wall Street, jak się wydaje, jest byczo nastawiona do całego przemysłu kosmicznego. Akcje Rocket Lab (RKLB) budzą coraz większy entuzjazm inwestorów, szczególnie po ostatnim raporcie Morgan Stanley, który twierdzi, że kosmiczny startup skorzysta na spadku kosztów satelitów i usług wynoszenia na orbitę.

Analityczka Kristine Liwag z Morgan Stanley, rozpoczęła analizę Rocket Lab z rekomendacją Kupuj i ceną docelową 17 USD. Liwag uważa, że spadek kosztów otwiera przestrzeń dla nowych zastosowań i dodatkowych inwestycji. Rocket Lab może zyskać, ponieważ posiada rakiety wielokrotnego użytku, które mogą dostarczać satelity w kosmos, a także może budować i obsługiwać małe satelity.

Jest to kolejna nowa kosmiczna akcja do rozważenia przez inwestorów. 83% analityków pokrywających akcje Rocket Lab rekomenduje na Kupuj. Średnia cena docelowa dla akcji na poziomie 20,50 USD -  czyli jest wyższa niż cena Liwaga - oznacza wzrost o około 79% w stosunku do ostatnich poziomów.

Rocket Lab jest trochę jak miniaturowa wersja SpaceX, firmy rakietowej Elona Muska. Rakiety SpaceX są większe niż rakiety Rocket Lab, a jej wartość na rynkach prywatnych wynosi około 100 mld USD, podczas gdy kapitalizacja rynkowa Rocket Lab wynosi nieco ponad 5 mld USD. Rakieta Electron firmy Rocket Lab jest drugą najczęściej wystrzeliwaną amerykańską rakietą, za Falconem 9 firmy SpaceX.

Analitycy z Wall Street, jak się wydaje, oczekują, że akcje Rocket Lab poszybują na księżyc. Cena docelowa Liwag to ponad 10-krotność jej szacunków dotyczących sprzedaży na akcje w 2025 roku. Ale spółka szybko się rozwija. Szacuje się, że sprzedaż w 2022 roku wyniesie około 200 mln USD, co oznacza wzrost o około 240% w porównaniu do sprzedaży w 2021 roku.
 

ROCKET LAB AKCJE

Zobacz także: Rocket Lab wchodzi na giełdę i leci na Marsa. Debiut kolejnej spółki z branży kosmicznej lada dzień / Rocket Lab to najpoważniejsza konkurencja dla SpaceX i Elona Muska. Spółka już zadebiutowała na giełdzie 

Astra Space chce rozpocząć masową produkcję rakiet

Akcje Astra Space, jak akcje wszystkich spółek kosmicznych, są wrażliwe na udane starty rakiet docierających na orbitę. To najważniejszy kamień milowy, a szczególnie wtedy kiedy chwali konkurent jak SpaceX.
 


Akcje Astra (ticker: ASTR) - co oznacza gwiazdy w języku łacińskim - w listopadzie akcje wzrosły o prawie 44% do około 13,68 USD, kiedy spółka zakończyła pomyślnie pierwszy lot orbitralny. Rakieta firmy wyniosła ładunek dla amerykańskich sił kosmicznych. Rakieta wystartowała z należącego do Astry kosmodromu na Alasce. Akcje jednak skończyły 2021 rok spadkiem o prawie połowę wartości. Od początku 2022 roku, spadły kolejne 20%.

Przed Astrą jest wyboista droga. To nowa firma utworzona w 2016 roku, aby promować tańsze satelity. Inwestorzy mogą myśleć o firmie jak o Fordzie Motor Kosmosu. Rakiety Astra, w tym momencie, nie są przeznaczone do ponownego użycia. Zamiast tego, firma chce obniżyć koszty startu poprzez masową produkcję rakiet, tak jak Ford robił to z samochodami pokolenia temu
.

ASTRA SPACE AKCJE

Zobacz także: Elon Musk i SpaceX misją Inspiration4 pokazał jak naprawdę powinna wyglądać kosmiczna turystyka / Blue Origin konkuruje o uwagę mediów ze SpaceX i wysyła kapitana Kirka w kosmos

Space Investor Day

Już 26 stycznia 2022 roku odbędzie się pierwszy w Polsce event dla inwestorów, związany ze spółkami funkcjonującymi w branży kosmicznej - Space Investor Day. Już teraz zapraszamy do zarezerwowania czasu. Więcej szczegółów: Space Investor Day - pierwsza w Polsce konferencja inwestycyjna dedykowanym branży kosmicznej

Space Investor Day

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.