Rocket Lab to najpoważniejsza konkurencja dla SpaceX i Elona Muska
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
26 sie 2021, 18:46

Rocket Lab to najpoważniejsza konkurencja dla SpaceX i Elona Muska. Spółka już zadebiutowała na giełdzie

Rocket Lab zakończyło fuzję z Vector Acquisition. Od środu spółka jest formalnie notowaną na giełdzie. Ticker akcji zmienił się z „VACQ” na „RKLB”, ale co ważniejsze – Rocket Lab ma teraz ponad 770 mln USD gotówki na rozwój, które przejęło po fuzji. O spółce przed debiutem pisaliśmy tutaj.

To jest oczywiście budżet na start, który pomoże rozwinąć rakietę większą rakietę. Rakieta Neutron może konkurować z rakietą SpaceX Falcon 9.

CEO Rocket Lab, Peter Beck dostrzega pewne podobieństwa między swoją firmą, a SpaceX Elona Muska, ale planuje obrać inną drogę rozwoju spółki w nadchodzących latach.

Rocket Lab to mini-SpaceX

Neutron to druga maszyna Rocket Lab. Pierwszą jest Electron, to mała rakieta wielokrotnego użytku, która ma na swoim koncie wyniesienie ponad 100 satelitów na niską orbitę okołoziemską. „Jesteśmy dziś drugą najczęściej wystrzeliwaną amerykańską rakietą” – powiedział Beck w wywiadzie. Na pierwszym miejscu jest rodzina Falcon firmy SpaceX.

Jedno z podobieństw Rocket Lab i SpaceX to rozwinięty model biznesowy usług startowych oraz to, że obie spółki mogą budować i uruchamiać własne satelity oraz pojazdy kosmiczne. NASA zatwierdziła kolejny etap misji międzyplanetarnej ESCAPADE, uruchamiając ostateczny projekt i budowę dwóch statków kosmicznych, które zostaną zbudowane przez Rocket Lab, o nazwie Photons. Ostatecznie statki będą przeznaczone do podróży na Marsa.

Firmę Becka, spokojnie można nazwać mini – SpaceX, przy czym trzeba podkreślić mini. SpaceX jest wyceniany na prywatnym rynku na 74 mld USD. Kapitalizacja rynkowa Rocket Lab to około 5 mld USD.

peter-beck

Peter Beck, CEO Rocket Labs

Zobacz także: Powrócił szał na kupowanie NFT, zrobiła to nawet firma VISA

Duża część wartości SpaceX jest związana z jej nowym biznesem opartym na przestrzeni kosmicznej, szybkim internetem, zwanym Starlink. SpaceX ma konstelację setek satelitów zdolnych do podłączenia ludzi do internetu. Musk mówi, że firma wysłała 100 000 terminali już do użytkowników Starlink. „SpaceX postawił wszystkie chipy na internet szerokopasmowy … to jest cienka aplkacja” – powiedział Beck. „Nasze podejście nigdy nie będzie takie, że wepchniemy wszystkie chipy w jedną inwestycje. Nowe konstelacje satelitów szerokopasmowych za chwilę będą powstawać co tydzień. To będzie konkurencyjny rynek”. Beck bardziej dywersyfikuje działania co jest kluczową różnicą między tymi dwoma firmami.

„Jeśli masz własną rakietę, własne satelity to jesteś w doskonałej pozycji”, powiedział Beck. CEO Rocket Lab podkreśla, że biznes kosmiczny jest nowym rynkiem i nie można dokładnie przewidzieć co się okaże tym hitem, trzeba mieć otwarty umysł oraz możliwość testowania różnych opcji.

Akcje Rocket Lab w środę, w dniu debiutu spadły o 10% podczas gdy S&P 500 wzrósł o 0,2%, Dow Jones Industrial Average wzrósł o 0,1%.

Zobacz także: Czy inwestowanie w złoto to recepta na inflację - Podcast 21% rocznie jak inwestować

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.