Debiut mini SpaceX: Rocket Lab wchodzi na giełdę i leci na Marsa
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
24 sie 2021, 14:14

Rocket Lab wchodzi na giełdę i leci na Marsa. Debiut kolejnej spółki z branży kosmicznej lada dzień

Mnożą się akcje kosmiczne typu „pure-play”. Biznesy i modele biznesowe są nowe i sprawiają wrażenie jakby pochodziły rodem z sci-fi. Przestrzeń kosmiczna to nowa branża z perspektywą miliardów dolarów. Po Virgin Galactic, Astro Space, których działalność bezpośrednio jest związana z kosmosem, tak teraz na scenę wchodzi Rocket Lab z planami wejścia na giełdę i kontraktem z NASA na lot w kosmos.

Miliardy dolarów z kosmosu

„Nową branże kosmiczną” można podzielić na trzy segmenty. Jednym z nich są usługi startowe. Są to firmy, które wystrzeliwują ładunki użyteczne w kosmos. Satelity to kolejny segment. Są to firmy, które mają ładunek użyteczny na rakietach. Umieszczają one wiele, tanich, satelitów w „konstelacjach" i przesyłają dane z powrotem na Ziemię. Trzecią nogą stołka są usługi. Wraz z rozwojem przestrzeni kosmicznej przemysł potrzebuje dostawców usług logistycznych, a nawet firm odbierających śmieci w celu zapewnienia wsparcia.

„Stara przestrzeń kosmiczna” polega na wysyłaniu w kosmos sprzętu wartego miliardy dolarów, na rakietach kosztujących setki milionów. Jest to biznes rządowy, który istnieje, ale się nie rozwija. Co więcej, NASA wykorzystała firmę komercyjną SpaceX do przewiezienia astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Astra wystrzeliwuje rakiety na niską orbitę okołoziemską. Inwestorzy mogą myśleć o Astrze trochę jak o Fordzie sprzed wieku. „Nie potrzebujesz Ferrari, aby wynieść mały ładunek na orbitę, więc nie budujemy go" - wyjaśnia firma w komunikacie prasowym. Astra tworzy proste, tanie, małe rakiety łączące zasady inżynierii rakietowej z kosztami i zasadami montażu inżynierii samochodowej.

Notowania Astra Space

astra-space-akcje

Zobacz także: Warren Buffett ma górę gotówki, a mimo to nie kupuje akcji innych niż swoje. Berkshire Hathaway zaczęło je nawet sprzedawać

Astra ma kilka wczesnych sukcesów, osiągając niską orbitę okołoziemską w grudniu. Firma wierzy, że ponad 38000 satelitów zostanie wyniesionych na niską orbitę okołoziemską w ciągu następnej dekady. To przekłada się na około 100 miliardów USD przychodów z lotów na orbitę w tym okresie. Astra, ze swojej strony, przewiduje 1,5 miliarda USD rocznej sprzedaży do 2025 roku. Do tego czasu firma planuje wystrzelić prawie jedną rakietę dziennie.

Rakieta Astra pierwszej generacji może wynieść w kosmos około 100 kilogramów. Rakieta SpaceX Falcon 9 może wynieść około 20 ton na niską orbitę okołoziemską.

Rocket Lab wchodzi na giełdę i wyrusza też na Marsa

Rocket Lab USA jest kolejną firmą świadczącą usługi startowe i ma ten zaszczyt, że prowadzi już działalność komercyjną. Jeśli Astra jest mini-Fordem, to Rocket Lab jest mini-SpaceX. Firma nie tylko uruchamia rakiety, wynosząc cudze ładunki na orbitę, Rocket Lab może produkować i zarządzać własnymi satelitami.

Rakiety firmy, nazwane Electron, mają 300-kilogramowy udźwig i z powodzeniem wyniosły w kosmos około 100 satelitów. Electron, podobnie jak rakiety Astra, są mniejsze niż rakiety SpaceX, ale Rocket Lab ponownie wykorzystuje pierwszy stopień swoich rakiet, podobnie jak SpaceX. Rocket Lab rozwija również swoją większą rakietę o nazwie Neutron, która ma ładowność około 8 ton.

Rakieta Electron firmy Rocket Lab

electron-f12-onpad-879x485

Rakieta Neutron firmy Rocket Lab

neutron-rakieta

Porównanie obu rakiet

neutron-electron

Oprócz rakiet, Rocket Lab buduje swoje satelity Photon, które firma będzie oferować firmom chcącym budować konstelacje satelitów.

Satelita Photon firmy Rocket Lab

satelita-photon

Zobacz także: „Tesla jest w zasadzie największą na świecie firmą zajmującą się robotyką” mówi Elon Musk na AI Day i zapowiada humanoidalnego robota

Do 2025 roku Rocket Lab przewiduje około 400 milionów USD ze sprzedaży rakiet i 350 milionów USD ze sprzedaży satelitów. Przy takim poziomie sprzedaży, Rocket Lab uważa, że będzie generować około 150 mln USD wolnych przepływów pieniężnych. Rocket Lab łączy się z Vector Acquisition (VACQ) i z akcjami Vector po około 11 USD, Rocket Lab jest wyceniane na około 5,1 mld USD.

W piątek, udziałowcy spółki celowej Vector Acquisition (VACQ) zatwierdzili fuzję SPAC z Rocket Lab, otwierając drogę kosmicznej spółce do wejścia na giełdę. Akcje SPAC podskoczyły o około 5%, po tym jak pozytywny wynik głosowania zniwelował niewielkie ryzyko, że inwestorzy Vector zagłosują przeciwko transakcji.

W środę symbol giełdowy VACQ zmieni się na RKLB, a nazwa firmy na Rocket Lab USA. Fuzja, która została zamknięta w piątek, przyniesie około 775 milionów dolarów do kasy Rocket Lab. Pieniądze zarząd będzie mógł wykorzystać do rozbudowy biznesu kosmicznego.

W poniedziałek Rocket Lab ogłosiło, że NASA zatwierdziła misję międzyplanetarną ESCAPADE z małym satelitą. W praktyce to oznacza, że Rocket Lab wybiera się na Marsa.

ESCAPADE składa się z dwóch statków kosmicznych Photon, opracowanych i zbudowanych przez Rocket Lab. Photon jest mniej więcej wielkości mini-lodówki i waży około 100 kilogramów, według NASA.

Zgoda NASA rozpoczyna końcowe etapy projektowania i budowy Photona.

Jest to miłe zwycięstwo dla firmy. Misja jest jednak wciąż odległa o lata świetlne. Akcje Vector wzrosły o 0,5% w przedsprzedaży w poniedziałek. Kontrakty terminowe na S&P 500 i Dow Jones Industrial Average wzrosły odpowiednio o 0,3% i 0,5%.

Akcje Vector wzrosły o około 2% od momentu, gdy SPAC ogłosił fuzję z Rocket Lab 1 marca. Akcje spółki skoczyły o 36% w dniu ogłoszenia fuzji, osiągając poziom 13,95 USD, po czym oddały znaczną część tego zysku. W poniedziałek na rynku przedpremierowym akcje były na poziomie około 10,55 USD.

Notowania Vector

vector-akcje

Zobacz także: Elon Musk znowu ma problemy. SEC zainteresowała się jego kontem na Twitterze

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.