Turystyka kosmiczna Virgin Galactic traci impet. Analitycy obniżają ratingi
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
16 lis 2021, 19:00

Virgin Galactics zalicza opóźnienia. Analitycy obniżają rekomendacje dla spółki

Virgin Galactic zawiesił swoje loty testowe w kosmos na okres około dziewięciu miesięcy, aby udoskonalić i zmodyfikować swoją technologię. Głównie chodzi o zmiany projektowe mające na celu poprawienie bezpieczeństwa statków kosmicznych. „Ostatnie wyniki testów materiałów wymagają dalszej analizy”, informuje spółka w komunikacie.

 Turystyka kosmiczna Virgin Galactic traci impet 

VIRGIN-GALACTIC-AKCJE

Zobacz także: Dolar rośnie w stosunku do złotego. Stopy procentowe w Polsce muszą rosnąć, aby nasza waluta nie poszła śladami tureckiej liry

Wiadomości o opóźnieniach rozczarowały inwestorów oraz analityków. Myles Walton, analityk UBS, zmienił rekomendację z „Trzymaj” na „Sprzedaj”, obniżając swoją cenę docelową z 26 USD na 15 USD. W raporcie napisał, że największym problemem są opóźnienia w lotach co przekłada się na zyski firmy.

Po obniżeniu ratingu, 3 z 11 analityków śledzących Galactic, czyli 27%, ocenia akcje na „Sprzedaj”. Średni wskaźnik „Sprzedaj” dla akcji z indeksu S&P 500 wynosi poniżej 10%. Średnia cena docelowa dla analityków wynosi około 31 USD, co oznacza wzrost o około 50% w stosunku do ostatnich poziomów, ale 31 USD to spadek z lipcowego szczytu na poziomie około 39 USD.

Czterech analityków, czyli 36%, ocenia akcje jako „Kupuj”, a pozostali czwórka jako „Trzymaj”.

Screenshot_1

Materiały prasowe przygotowane przez Virgin Galactic.

Spółka Sir Richarda Bransona zarabia w momencie kiedy wysyła turystów w kosmos. Turystyka kosmiczna jest zupełnie nową gałęzią przemysłu, więc inwestorzy naturalnie kalkulują ryzyko „nowej technologii”. Czasami możemy sądzić, że kosmos ma niewiele wspólnego z naszym życiem codziennym, ale nic bardziej mylnego. Codziennie przez satelity umieszczone na orbitach płynie gigantyczny strumień informacji, a internet, bankowość, telefony komórkowe, telewizja, prognoza pogody, transport, nawigacja są coraz bardziej powiązane z dostępem do przestrzeni kosmicznej.

Virgin Galactic, SpaceX, Blue Origin to nie spółki, które realizują próżne zachcianki miliarderów z ambicjami na wygranie w kosmicznym wyścigu. Już teraz infrastruktura kosmiczna staje się środkiem ciężkości każdego konfliktu na Ziemi i rozwijanie tej przestrzeni możemy porównać do odkryć nowych szlaków handlowych.

Ostatni raz o Virgin Galactic pisaliśmy początkiem października, gdzie spółka zanotowało 10% wzrost po tym jak Federalna Administracja Lotnictwa zakończyła dochodzenie w sprawie anomalii toru lotu w trakcie pierwszego komercyjnego lotu Bransona. Oficjalny raport w tej sprawie został zamknięty 29 wrześnie co oznaczało zniesienie zakazu. Spółka planowała wtedy wznowienie lotów w połowie października.

Zobacz także: Rządowa Tarcza Antyinflacyjna uderza w notowania spółek paliwowych Orlen, Lotos i Unimot

Oczekiwania Wall Street. Opóźnienia Virgin Galactic to cios w inwestorów

Jest już połowa listopada, a akcje wciąż tanieją, ponieważ spółka znalazła się w trudnym okresie po świetnej passie. Akcje wzrosły o prawie 94% w ciągu miesiąca poprzedzającego pierwszy lot w historii firmy, który odbył się 12 czerwca. W kolejnych tygodniach akcje nadal rosły dobijając do 57 USD za akcje. Od tego momentu, akcje spadły już 64%.

Każde opóźnienie to cios dla inwestorów, którzy spodziewają się już fazy generowania przychodów z turystycznych lotów kosmicznych i operacji komercyjnych na początku 2022 roku. Wall Street przewiduje około 12 mln USD ze sprzedaży w 2022 roku, w porównaniu z 2 mln USD w 2021 roku. Nie ma wątpliwości, że szacunki na przyszły rok zostaną obniżone. 

Jak wynika z raportu kwartalnego spółki, obecnie wpłynęło 700 zgłoszeń, gdzie konsensus zakładał poziom 1000 zgłoszeń klientów. Od sierpnia Virgin księguje bilety już po cenie 450 tys. USD, gdzie pierwotna cena wynosiła 250 tys. USD. 

„Obecna sytuacja jest utratą impetu w całym kosmicznym wyścigu, biorąc pod uwagę ostatnie sukcesy SpaceX i Blue Origin. Dodatkowo ogólny brak impulsów wzrostu w ciągu najbliższych 12 miesięcy może sprawić, że akcje będą szły bokiem w wąskim przedziale”, ocenił analityk Truist, Michael Ciarmoli, który jest bykiem Virgin z rekomendacją „Kupuj” z ceną docelową 50 USD.

Virgin Galactic pierwotnie planowało przeprowadzenie w tym roku jeszcze jednego lotu testowego, ale potem zmieniono decyzje z powodu prac nad poprawą wydajności elementów. „Opóźnienia wynikają z pracy nad bezpieczeństwem lotów i to jest najważniejsze w podejściu do biznesu i naszych klientów”, tłumaczył prezes Virgin Galactic, Michael Colglazier.

Zobacz także: Elon Musk sprzedaje akcje Tesli z dziwnych powodów i w bardzo dziwny sposób

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.