Akcje Virgin Galactics mocno zanurkowały po udanym locie Richarda Bransona w kosmos
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
13 lip 2021, 09:08

Na akcjach Virgin Galactic klasyka gatunku. Sir Richard Branson poleciał w kosmos, a kurs mocno zanurkował

Sir Richard Branson odbył pierwszy lot w ramach turystyki kosmicznej co jest komercyjnym sukcesem. Tymczasem akcje Virgin Galactic spadły w poniedziałek na otwarciu. Warto zaznaczyć, że spółka wzrosła 217% w ciągu dwóch ostatnich miesięcy poprzedzających niedzielny lot i 9% w handlu przedsesyjnym.

Zobacz także: We wtorek PepsiCo będzie publikować raport za II kwartał. Może wyprzedzić Coca-Colę pod względem sprzedaży

W poniedziałek po otwarciu spadły o 17% do 40 USD. S&P500 i Dow Jones Industrial Average zamknęły się na rekordowych poziomach, oba indeksy wzrosły o ponad 0,3%.

Sir Richard Branson rozpoczął erę komercyjnych lotów w kosmos

Spadek wydaje się być dobrze znanym inwestorom sprzedawaniem faktów, a tak naprawdę oczekiwaniami co do kolejnej emisji akcji spółki. Przełomowy lot na krawędź kosmosu otworzył nową erę dla komercyjnych podróży kosmicznych w wyścigu między miliarderami, który podsycał atmosferę na giełdzie. Założyciel Virgin podpisał firmowy dziennik astronauty jako Astronauta 001.

Przyczyny spadku analitycy upatrują w dodatkowej w emisji akcji jaką planuje Virgin Galactic. Zgodnie z poniedziałkowym oświadczeniem SEC, spółka planuje emisję 500 mln USD w akcjach. Inwestorzy wykorzystali wiadomość do ustanowienia bardziej atrakcyjnych poziomów cenowych w potencjalnym podwyższeniu kapitału. Ten ruch jest natomiast kolejnym przykładem „Kupuj plotki, sprzedawaj wiadomości”. Ważne jest, aby pamiętać, że rynek zawsze dyskontuje przyszłość, a sprawy nie idą zgodnie z oczekiwaniami.
 

Pierwsi turyści kosmiczni w historii tuż przed wylotem

U22-Header-2048x1152

źródło: Virgin Galactic

Nieoczekiwane opóźnienia w testach, na początku roku, mocno przestraszyły inwestorów Virgin Galactic. Do początku maja spółka ubiła nowy dołek na poziomie 15 USD. Spółka nie publikowała w tamtym czasie żadnych konkretnych informacji kiedy zostaną wznowione testy zgodnie z harmonogramem. Testy ruszyły z zaskoczenie, a potem krótko po tym ogłoszono testowy lot Bransona, wyprzedzając lot Jeffa Bezosa o kilka dni.

Zobacz także: Wyższe prognozy dla inflacji oraz PKB w Polsce - najnowszy „Raport o inflacji” Narodowego Banku Polskiego

Giełda dyskontuje przyszłą cenę emisyjną akcji Virgin Galactic

Kiedy ogłoszono lot założyciela, akcje wzrosły o 7%. Poniedziałkowy spadek to tylko 4% względem wzrostu od czasu ogłoszenia lotu. W ostatecznym rozrachunku, akcje Galactic wzrosły 25% w ciągu ostatniego miesiąca.

Sprzedawanie wiadomości nie oznacza, że jest grupa traderów, która panicznie pozbywa się akcji. W poniedziałek po prostu nie było już kupujących, którzy byliby skłonni zapłacić wyższą cenę za akcje Virgin Galactic po tym jak rynek dostał ostatni impuls – lot w kosmos.

Spadek akcji nie ma nic wspólnego z długoterminowym kierunkiem rozwoju Virgin Galactic. To będzie zależało od sukcesu, jak Galactic poradzi sobie z rozwojem kosmicznej turystyki. „Głównym priorytetem dla firmy w najbliższych latach, będzie stworzenie dobrze prosperującego przemysłu turystyki kosmicznej”, komentował analityk Cacaccord, Ken Hebret.

Udana podróż jest przełomowym momentem w wyścigu turystyki kosmicznej, ale w najbliższym czasie to nie będzie jedyne takie wydarzenie. Założyciel Amazon.com, Jeff Bezos planuje swój lot w kosmos na 20 lipca, w kapsule Blue Orgin New Shepard. Z kolei szef Tesli, Elon Musk planuje szereg misji SpaceX, które zabiorą pasażerów w dłuższe podróże, a pierwszy lot jest planuje na wrzesień.
 

virgin-galactic-akcje-gielda

Poprzednie artykuły „Space Race" Virgin Galactic: 

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.