Udany komercyjny lot w kosmos sprawił, że akcje Virgin Galactics Richarda Bransona mocno wzrosły
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
25 maj 2021, 11:21

Akcje Virgin Galactic wzrosły 27% po udanym komercyjnym locie testowym w kosmos

Akcje Virgin Galactic wzrosły na poniedziałkowej sesji o 27%, po tym jak firma przeprowadziła udany lot testowy w kosmos swojego pojazdu pasażerskiego. Był to pierwszy z czterech testowych lotów kosmicznych spółki. Celem Virgin Galactic jest udostępnienie komercyjnych lotów w kosmos, których planowana premiera ma nastąpić na początku 2022 roku.

Prezes Virgin Galactic, Michael Colglazier udzielił wywiadu w stacji CNBC. „Sobotni lot testowy był bezbłędny. Pokazał elegancję i bezpieczeństwo naszego systemu lotów kosmicznych, jednocześnie zaznaczając duży krok naprzód zarówno dla Virgin Galactic, jak i lotów kosmicznych. Natychmiast rozpoczniemy przetwarzanie danych uzyskanych z tego udanego lotu testowego wraz i z niecierpliwością czekamy na podzielenie się wiadomościami na temat naszego kolejnego planowanego kamienia milowego. Przed nami jeszcze dwa kamienie milowe do osiągnięcia zanim otrzymamy kluczową licencję”.

Zobacz także: SpaceX szybko nie zadebiutuje na giełdzie jak Tesla. Ile jest warta firma kosmiczna Elona Muska?

Akcje Virgin Galactics mocno w górę

Reakcja giełdy była natychmiastowa. Akcje Virgin Galactic wzrosły o 27,6%, zamykając się na poziomie 26,89 USD. Lot kończy serię opóźnień, które nadszarpnęły reputację i wycenę spółki. Akcje firmy spadły bowiem o około 40% od końca lutego 2021 roku.

wykres

W tej chwili spółka jest wyceniana na 6,37 mld USD, a jeszcze niecały miesiąc temu sentyment inwestorów do spółki był zupełnie inny. Akcje Galactic zamknęły się 13 maja na poziomie 15,50 USD, czyli na tyle nisko, że inwestorzy zaczęli się nimi ponownie interesować, mimo braku jakichkolwiek konkretnych pozytywnych wiadomości w tym czasie.Inwestorzy sprzedawali wtedy akcje, sfrustrowani opóźnieniami i brakiem sprzedaży, ale po spadkach zainteresowanie spółką i jej akcjami na nowo rośnie.

„Uważamy, że ten biznes może mieć bardzo atrakcyjną ekonomikę, jeśli uda się zarządzać ryzykiem. Zaktualizowaliśmy nasz model wyceny do naszego wcześniejszego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kolejne trzy loty testowe również zakończą się sukcesem.” - napisał w nocie Douglas Harned, analityk Bernsteina, podnosząc rekomendację z 18 USD na 27 USD. Analitycy podkreślają ryzyko jakie ciąży na spółce i galaktycznym biznesie: „Po pierwsze, każdy poważny incydent może być katastrofalny dla firmy. Po drugie, wartość końcowa jest niejasna, ponieważ trudno jest ocenić, jak daleko sięgnie propozycja wartości”.

Zobacz także: Ile jest warta spółka SpaceX i kiedy ją zobaczymy na giełdzie?

Virgin Galactic wcześniej prognozował, że komercyjne usługi rozpoczną się w połowie 2020 roku. W tym roku firma przesunęła ten cel z powrotem do początku 2022 roku. Wszystko jest kwestią jak długo potrwa okres badań po wszystkich lotach testowych.

Analityk Truist, Michael Ciarmoli wydaje się zgadzać z kierunkiem, w którym podążają akcje. W niedzielnym raporcie nazwał lot testowy "ważnym kamieniem milowym", mówiąc, że testy "umożliwiają firmie rozpoczęcie generujących przychody lotów komercyjnych na początku 2022 roku i, co ważne, potwierdzają naszą długoterminową tezę o firmie." Wycenia akcje na Kupuj i ma cenę docelową dla akcji na poziomie 50 USD.

Analityk Bank of America ds. przemysłu lotniczego, Ron Epstein obniżył w poniedziałek cenę docelową dla akcji Virgin Galactic do 41 z 50 USD, co ma odzwierciedlać ich ostatnią zmienność. Jednak przy cenie akcji wynoszącej nieco ponad 25 USD za akcję, ta cena docelowa uzasadnia utrzymanie jego rekomendacji kupna akcji – uzasadnia w nocie. Fakt, że konkurenci, tacy jak SpaceX Elona Muska i Blue Origin, firmy Amazon założyciela Jeffa Bezosa, nie są notowani na giełdzie, daje Virgin Galactic jedną z niewielu możliwości dla inwestorów, którzy chcą wejść w ten sektor. „To firma, która jeszcze nie osiągnęła przychodów. To dopiero rodzący się rynek. I oni będą jednym z pierwszych graczy" - powiedział Epstein. "Trzeba mieć świadomość jak mocno zmienny to będzie rynek”.

Obecnie 50% analityków ocenia akcje spółki na Kupuj. Średni wskaźnik kupna dla akcji z indeksu S&P 500 wynosi około 55%. Średnia cena docelowa dla akcji Galactic wynosi około 31 USD. Następnym krokiem dla Galactic jest więcej testów. W nadchodzących lotach weźmie udział założyciel firmy Sir Richard Branson, a także personel włoskich sił powietrznych.

Brytyjski miliarder Richard Branson, który założył Virgin Galactic, a także Virgin Atlantic i inne firmy pod marką Virgin, nadal posiada 56,8 mln akcji Virgin Galactic, czyli 24% udziałów w firmie, poprzez kontrolowaną przez siebie firmę inwestycyjną, choć ostatnio również ograniczył swoje udziały, sprzedając 5,6 mln akcji.

Zobacz także: Creotech Instruments rusza z ofertą publiczną. Co warto wiedzieć o polskiej spółce z branży technologii kosmicznych

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.