Notowania altcoinów w styczniu 2022 - gorzej od bitcoina i gorzej, niż można się było spodziewać na podstawie historii
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
31 sty 2022, 11:08

Altcoiny w styczniu zachowały się o wiele słabiej od bitcoina

Jest zima, ale niedźwiedzie na rynku kryptowalut nie śpią, tylko szaleją. W styczniu takie monety, jak Solana, Algorand czy Aave straciły ponad 40% wartości. Rozsławiony przez Elona Muska dogecoin stracił 20%, tyle samo co bitcoin.

“To, co się działo w styczniu na rynku altcoinów, przeszło wszelkie oczekiwania. Wyprzedaż była większa i głębsza, niż można się było spodziewać na podstawie przeszłych notowań” – przyznaje Lawrence Lewitinn, główny analityk CoinDesk.

Altcoiny były w styczniu słabiutkie

W styczniu br. kapitalizacja całego rynku kryptowalut spadła z 2,22 bln USD do 1,68 bln USD, czyli o 24,3%. Jeszcze na początku listopada wynosiła 2,94 bln USD, czyli od tamtej pory spadła o -42,8%.

Wartość całego rynku cryptos (bln USD)

Wartość całego rynku cryptos

Źródło: coinmarketcap.com

Jednak jeszcze gorzej wygląda sytuacja w styczniu 2022, jeśli popatrzymy na rynek altcoinów, czyli kryptowalut innych niż BTC. W styczniu jego kapitalizacja zmalała z 1,32 bln USD do 0,97 bln USD, czyli o -26,5%. Na początku listopada wynosiła 1,65 bln USD, czyli od tamtego momentu spadek wynosi -41,2%.

Wartość rynku altcoinów (bln USD)

Wartość rynku altcoinów

Źródło: coinmarketcap.com

Popatrzmy teraz na to, co stało się w styczniu z kursami najważniejszych cryptos:

 • Solana -47%
 • Algorand -45%
 • Aave -44%
 • Compound -43%
 • Polygon -39%
 • Shiba Inu -38%
 • VeChain -38%
 • PolkaDot -35%
 • Ethereum -31%
 • Litecoin -28%
 • Dogecoin -20%
 • Bitcoin -19%
 • ChainLink -13%

Notowania bitcoina, ethereum oraz solana w stosunku do USD w styczniu 2022

Notowania crypto USD

Źródło: TradingView

Zobacz także: Dlaczego można inwestować w wartość i kupować bitcoina – wyjaśnia Guy Spier

Altcoiny słabsze, niż można się spodziewać

Lawrence Lewitinn, główny analityk CoinDesk, zwraca uwagę, że trudno jest znaleźć altcoina, który nie jest – w mniejszym czy większym stopniu – powiązany z notowaniami bitcoina. „Styczeń był jednak wyjątkowy trudny i niektóre altcoiny nie tylko doznały istotnych obrażeń, ale też pokazały, że są coraz bardziej zaburzone, nie spełniając oczekiwań w zakresie zwrotów w stosunku do bitcoina. Zobaczymy to, gdy obliczymy wskaźnik beta dla poszczególnych altcoinów - informujący, jak bardzo zmienia się cena monety w stosunku do średniej rynkowej – a następnie na jego podstawie policzymy oczekiwaną stopę zwrotu” – stwierdza.

Zespół CoinDesk właśnie tak zrobił, i okazało się, że większość altcoinów w styczniu zachowała się nie tylko znacznie gorzej od bitcoina, ale też gorzej w stosunku do oczekiwań (do oczekiwanej stopy zwrotu). „Trzymanie się altcoinów w ciągu ostatniego miesiąca było nie tylko bolesne, ale i straszne. Z drugiej strony, są po fantastycznych wzrostach z 2021 roku” – zwrócił uwagę Lewitinn.

Altcoiny na tle bitcoina w styczniu 2022 (beta, oczekiwana stopa zwrotu, realna stopa zwrotu oraz różnica)

Altcoiny na tle bitcoina w styczniu 2022

Źródło: CoinDesk

Jednak dla niektórych ekspertów z rynku cryptos takie zachowanie altcoinów w styczniu jest w pewnym sensie naturalne. „To jest stan przejściowy, ponieważ rynek jest obecnie sterowany negatywnym sentymentem” – stwierdza Richard Yan, założyciel Vite Labs. Uważa on, że te altcoiny, które są naprawdę użyteczne i mają odpowiednio elastyczne systemy operacyjne, w długim terminie zapewnią znacznie lepsze stopy zwrotu, niż BTC.

Zobacz także: Stablecoiny - czym są, jak działają i do czego są potrzebne inwestorom

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.