Wojna w Ukrainie może zmienić wizerunek kryptowalut – mówi twórca Ethereum Vitalik Buterin
Wojna w Ukrainie pokazuje, że kryptowaluty mogą mieć realny wpływ na rzeczywistość, nie są tylko żetonami służącymi do płacenia za wirtualne małpki – przekonuje Vitalik Buterin.
Branża kryptowalutowa ma duży problem wizerunkowy, wojna w Ukrainie może to zmienić – stwierdza Vitalik Buterin, twórca Ethereum, w wywiadzie dla „Time”. Dla Buterina trwająca wojna jest bolesna, bo jest on pół-Rosjaninem, pół-Ukraińcem, ale – jak się można domyślać – staje w konflikcie po stronie napadniętych.
Wojna może pomóc kryptowalutom
Zdaniem Buterina, „dystopijny” potencjał cryptos będzie ujawniony, jeśli ta technologia będzie implementowana w nieodpowiedni sposób. „Na razie nie wszystko idzie tak, jak powinno. Składa się na to szereg czynników. Szaleni spekulanci chwalący się Rolexami i sportowymi autami, wysokie koszty transakcyjne to głównie z nich. Te czynniki robią zły PR kryptowalutom i całej branży” – uważa Buterin. „Naprawdę, ale spekulacja rysunkowymi małpami z serii Bored Ape Yacht Club, które osiągają zawrotne ceny liczone w milionach dolarów, nie pomaga branży” – podkreśla.
Buterin cieszy się na wieść, że Ukraina zbiera środki na wyposażenie wojska m.in. za pomocą kryptowalut. W ten sposób udało jej się pozyskać już ponad 100 mln USD. „Wojna jest straszna. Ale zawsze można w każdej sytuacji znaleźć jakieś pozytywy. W ciągu ostatnich 3 tygodni wielu ludzi przypomniało sobie, że kryptowaluty powstały, by zmieniać świat na lepsze. Stało się to właśnie dzięki temu, w jaki sposób są wykorzystywane na Ukrainie. Kryptowaluty muszą mieć realny wpływ na realną rzeczywistość, nie mogą być tylko żetonami służącymi do płacenia za wirtualne małpki” – podkreśla Buterin.
Jednak Buterin boi się, jego wizja kryptowalut jako narzędzia dalszej, głębszej digitalizacji gospodarki, zostanie zniweczona przez spekulantów, którzy swoją chciwością wyrządzają duże szkody kryptowalutom. „Jeśli twórcy wartościowych projektów nie będą odważnie ich promowali, to na rynku będą dominowały takie projekty, które są zabawkami spekulantów” – uważa Buterin.
3 kryptowaluty o największej kapitalizacji (USD)
Źródło: coinmarketcap.com
Zobacz także: Kryptowaluty zalegalizowane w Ukrainie podpisem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego
Buterin wierzy, że Ethereum pomoże zmienić świat na lepsze
Buterin, oczywiście, wiąże wielkie nadzieje ze stworzoną przez siebie kryptowalutą Ethereum. Ma nadzieję, że ta technologia przyczyni się do powstania uczciwych systemów głosowania, narzędzi do planowania rozwoju miast, platformy do wypłacania dochodu podstawowego.
Majątek Buterina sięga około 800 mln USD, dzięki rozwojowi sieci Ethereum. Ale Buterin zapewnia, że pieniądze nie były jego celem, gdy tworzył ETH. Przypomnijmy, że Buterin w wieku 18 lat zachwycił się bitcoinem, a w wieku 21 stworzył swoją kryptowalutę. „Marzę o tym, żeby mój wynalazek był niejako przeciwwagą dla rządów mających autorytarne zapędy” – zapewnia Buterin.
Ethereum jest obecnie drugą co do kapitalizacji kryptowalutą (348 mld USD). Rywalizuje z Visą w zakresie wartości przesyłanych środków. Ethereum planuje zmienić w tym roku swój algorytm z proof-of-work (dowód pracy) na proof-of-stake (użyczanie), co może z jednej strony wywołać wzrost kursu ethereum, a z drugiej przekierować moc „górników” na inne cryptos posiadające algorytm proof-of-work (jak bitcoin).
Przypomnijmy, że ETH jest mocno zdecentralizowaną kryptowalutą, choć nie tak bardzo, jak bitcoin. Buterin nie ma jednak nad nią autorytarnej władzy, sprawuje jedynie „soft power” wpisami na swoim blogu czy za pośrednictwem wywiadów, wskazując kierunki rozwoju sieci.
Historia notowań ETH/USD
Źródło: coinmarketcap.com
Konsumpcja energii przez sieć Ethereum (TWh)
Źródło: Statista