Kryptowalutowy krach uderza w MicroStrategy, Elona Muska i Salwador, oraz w majątki kryptowalutowych biznesmanów
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
13 maj 2022, 10:30

Kryptowalutowy krach uderza w MicroStrategy, Elona Muska i Salwador, oraz w majątki kryptowalutowych biznesmanów

Najbardziej poszkodowany na tegorocznym krypto-krachu jest chyba prezes giełdy Binance Changpeng Zhao, którego majątek stopniał z 96 mld USD do 11,6 mld USD.

Rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp w USA oraz bankructwo stablecoina Terra (UST) z systemu Luna, stworzonego przez Do Kwona, wywołało kryptowalutowy krach. Bitcoin potaniał od początku roku o -34% (w USD), a wiele innych kryptowalut jeszcze bardziej (np. wartość ethereum spadła o -43%, a dogecoina o -46%).

To oczywiście, ma katastrofalny wpływ na portfele inwestorów. Nie tylko tych indywidualnych, którymi nikt się nie interesuje, ale także znanych inwestorów profesjonalnych oraz inwestorów instytucjonalnych. Topnieją także majątki kryptowalutowych biznesmanów.

Notowania BTC, ETH i DOGE w USD – 1 rok

btc eth doge

Źródło: TradingView

Zobacz także: Panika na akcjach spółek powiązanych z kryptowalutami. Ich kursy spadają szybciej niż bitcoin czy Nasdaq

Tesla, MicroStrategy i Salwador pod wodą

Spadek kursu BTC/USD poniżej 30 000 USD spowodował niezłe zamieszanie w portfelach wielu znanych inwestorów bitcoinowych. Zacznijmy od MicroStrategy – firmy analitycznej prowadzonej przez Michaela Saylora, który stał się wielkim promotorem bitcoina. Firma ta trzyma obecnie na bilansie 129 218 BTC, a średnia cena zakupu to 30 700 USD. Spadek kursu bitcoina do 28 200 USD spowodował “papierową” stratę 330 mln USD. Jednak MicroStrategy nie sprzedało ani jednego BTC. Warto pamiętać, że firma Saylora pożyczyła 2 mld USD, by kupić BTC, ale twierdzi, że dopóki cena kryptowaluty nie spadnie do 3 562 USD, to nie ma obowiązku wcześniejszej spłaty pożyczki.

„Pod wodą” ze swoją pozycją na bitcoinie znalazła się także Tesla. Spółka Elona Muska kupiła około 47 tys. BTC w styczniu 2021 roku, po średniej cenie około 32 000 USD. Wydała na bitcoiny około 1,5 mld USD. Również ta firma nie sprzedała ani jednego BTC, a przynajmniej nie widać takiego komunikatu.

Od lata 2021 roku bitcoiny kupuje również Salwador, który uczynił BTC legalnym środkiem płatniczym. Obecnie ma on 2 301 BTC. Zapłacił za monety 103 mln USD, czyli średnio 44,7 tys. USD. Jak na razie jego namiętnie tweetujący prezydent Nayib Bukele, fan bitcoina, nie może być zadowolony z tej inwestycji, bo traci na niej około -35%. Jednak Bukele się nie zraża, i w czasie obecnie trwającego krachu dokupił na konto Salwadoru 500 BTC.

Kryptowalutowy krach sprawił problemy także słynnemu inwestorowi Billowi Millerowi. Przyznał on, że musiał sprzedać część posiadanych monet BTC, by wypełnić margin call. Dodał jednak, że nie zamierza rezygnować z inwestowania w bitcoina. Miller zaczął kupować bitcoina, gdy ten kosztował około 200 USD. „Przetrwałem już wiele krachów na bitcoinie. Wciąż jestem jego wielkim fanem. Uważam, że to przyszłościowe aktywo. Nie ma żadnego argumentu, by szanujący się inwestor nie miał co najmniej 1% swojego portfela w BTC” – stwierdził Miller.

Topnieją majątki kryptowalutowych miliarderów

Kryptowalutowy krach uderza także w majątki kryptowalutowych biznesmanów. Majątek Briana Armstronga, założyciela Coinbase Global, stopniała z 13,7 mld USD w listopadzie do ledwie 2,2 mld USD. Wszystko przez przecenę akcji Coinbase – od debiutu w kwietniu 2021 wycena tej giełdy kryptowalutowej spadła o -84%.

Michael Novogratz, założyciel kryptowalutowego banku Galaxy Digital, stracił w kilka miesięcy 6 mld USD. Obecnie jego majątek jest wyceniany na około 2,5 mld USD. Wszystko przez zaangażowanie kapitałowe w system Terra / Luna. Novogratz chwalił się nawet niedawno tatuażem nawiązującym do jego inwestycji:

Prezes giełdy Binance Changpeng Zhao, jest chyba najbardziej poszkodowany w kryptowalutowym świecie. W styczniu jego majątek był wyceniany na 96 mld USD, a dziś jest już tylko na 11,6 mld USD – wedle Bloomberg Billionaires Index. Z kolei słynni kryptowalutowi bracia Tyler i Cameron Winklevoss, współzałożyciele giełdy Gemini, stracili w tym roku mniej więcej 40% majątku i spadli z okolic 4 mld USD do 2 mld USD.

Wycena majątku Changpenga Zhao (mld USD)

Wycena majątku Changpenga Zhao

Źródło: Bloomberg Billionaires Index

Sam Bankman-Fried, szef giełdy FTX, od końca marca stracił połowę majątku i obecnie wynosi on 11,3 mld USD. Mimo to zdecydował się on na odważny ruch i wszedł do akcjonariatu mocno przecenionego brokera Robinhood. Kupił 7,6% akcji, ale to może być dopiero początek jego zaangażowania.

Zobacz także: Wśród inwestycyjnych legend nie tylko Buffett i Munger ostrzegają przed kryptowalutami. Właśnie dołączył do nich Ken Griffin

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.