Terra Luna to projekt, który powinien ostatecznie umrzeć i zniknąć, twierdzi analityk Saxo Banku
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
30 maj 2022, 19:03

Terra Luna to projekt, który powinien ostatecznie umrzeć i zniknąć, twierdzi analityk Saxo Banku

Kryptowaluty od początku kojarzyły się z dużą zmiennością oraz dynamiką i ta narracja szybko się nie zmieni. W połowie maja cyfrowy token – Terra Luna - który w swoim założeniu miał być stabilny, napędził kryptowaluty krach. Teraz, kilka dni później od tego momentu, powstaje Terra 2.0 jakby kompletnie ignorując ten cały dramat, który parę dni temu wstrząsnął kryptowalutowym światem.

Rusza Terra 2.0

Stablecoiny zostały zaprojektowane tak, aby utrzymywać stałą wartość – zazwyczaj na poziomie 1 USD za token. Jednak stablecoin Terra załamał się w połowie maja i spadł do poziomu kilku centów za dolara. Ta sytuacja zachwiała zaufanie do największego stablecoina – Tether.

Według CoinMarketCap, ponad 90% wolumenu obrotu kryptowalutami odbywa się w stablecoinach. Terra i Luna w swoim szczycie mogły liczyć na kapitalizację w wysokości 58 mld USD – 40 mld USD w przypadku Luna oraz 18 mld USD w przypadku jej stablecoina UST.

Ideą Terra 2.0 jest przywrócenie ekosystemu różnych protokołów, ale bez stablecoina UST. Terra 2.0 została rozdystrybuowana wśród posiadaczy Terra i obecnie jej kapitalizacja rynkowa wynosi 1,2 mld USD.
 


„W pewnym momencie należy przyznać się do porażki i pozwolić projektowi umrzeć. Terra powinna być właśnie takim projektem”. - napisał Mads Ebergardt, analityk kryptowalut z Saxo Banku. „Naszym zdaniem Terra wyrządziła już wystarczająco dużo szkód osobom prywatnym i całemu rynkowi kryptowalut. Wydaje się, że ludzie stojący za projektem Terra wierzą, że zawsze mogą spróbować jeszcze raz, na wypadek gdyby ich pierwszy wysiłek nie przyniósł oczekiwanych rezultatów, nie zważając na to, że ich wadliwy projekt spowodował już krach wart miliardy. Przypadek firmy Terra nie stawia rynku kryptowalut w dobrym świetle, podobnie jak narracja Terra 2.0 w stylu „po prostu spróbujmy jeszcze raz". Rynek kryptowalut powinien skupić się na projektach, które tworzą wartość, aby stać się czymś innym niż spekulacyjną klasą aktywów”.
 

Zobacz także: Hossa ma zazwyczaj podłoże psychologiczne, a nie fundamentalne - uważa Howard Marks i dzieli się swoimi przemyśleniami o pandemicznej spekulacji i BTC

Znika korelacja kryptowalut z akcjami

„Rynek kryptowalut, który w tym roku był intensywnie skorelowany z rynkiem akcji, w zeszłym tygodniu korelacja wyraźnie się osłabiła. Może to wskazywać, że inwestorzy są obecnie bardziej skłonni do podejmowania ryzyka na rynku akcji niż na rynku kryptowalut” – wskazuje analityk Saxo Banku. Inwestorzy wskazują, że najsilniejsza korelacja rynku kryptowalut występowała z rynkiem spółek technologicznych. Jednak w ubiegłym tygodniu te rynki poszły w przeciwnych kierunkach.
 

nasdaqbtcet

Podczas gdy wiodący indeks Nasdaq wzrósł o około 6,7% w zeszłym tygodniu, Bitcoin i Ethereum spadły odpowiednio o około 5% i 14,7% na zamknięciu w piątek. W weekend Bitcoin odrobił większość strat, ale wciąż daleko mu do wzrostu jak na amerykańskich indeksach. „W tej chwili Ethereum od początku ubiegłego tygodnia spadło o 8,3%. Jeśli brak korelacji będzie się utrzymywał, może to wywołać większy niepokój na rynku kryptowalut, ponieważ może to wskazywać, że inwestorzy są coraz bardziej skłonni do podejmowania ryzyka na rynku akcji niż na rynku kryptowalut, co może przedłużyć spadki kryptowalut” – napisał Ebergardt. Analityk Saxo Banku wskazuje, że Bitcoin jeśli chce iść w ślady Nasdaq to musi przełamać opór na poziomie 31 500 (BTCUSD) z obecnej ceny 30 600. Jeśli przełamie ten opór, możliwy jest skok do 36 000. Jeśli jednak przełamie wsparcie na poziomie 28 500, możemy zobaczyć Bitcoina nawet na poziomie 20 000.

„Bitcoin jest nadal postrzegany jako najbezpieczniejsze aktywo kryptowalutowe, które inwestorzy są bardziej niechętni do upłynniania w czasach risk-off i zwiększonej niepewności w porównaniu z Ethereum i innymi kryptowalutami. W związku z tym, jeśli Bitcoin przełamie wsparcie na poziomie 28 500, prawdopodobnie dojdzie do większego procentowego spadku Ethereum i innych kryptowalut” - wylicza Saxo Bank. Ethereum zanotowało w ten weekend najniższy kurs w stosunku do Bitcoina od października zeszłego roku na poziomie 0,06 ETHBTC.

BTC / USD

BTCUSD WYKRES

Zobacz także: Kryzys gospodarczy ma też dobre strony uważa Elon Musk i w pewnym sensie ma rację

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.