Gdzie kupić Ethereum i Cardano? Saxo Bank sprawdził co w temacie kryptowalut wpisują w google Amerykanie
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
13 cze 2022, 08:16

Psychologia tłumu, a rynek kryptowalut. Saxo Bank sprawdził co googlują Amerykanie w temacie bitcoina, ethereum i świata krypto

Cena Bitcoina spadła o 7% w ciągu ostatnich 24 godzin do około 25 400 USD, ponieważ największa kryptowaluta przebiła ostatecznie kluczową barierę 30 000 USD - poziom, poniżej którego nie schodziła od końca maja. Zespół analityków Saxo Banku przeanalizował jak wygląda „psychologia tłumu" jeśli chodzi o wyszukiwanie kryptowalut w sieci.

Szeroki spadek cen aktywów cyfrowych nastąpił po znaczącym tąpnięciu na rynku akcji w czwartek, kiedy to indeks S&P 500 spadł o -2,4%, a Nasdaq Composite, który składa się z wielu spółek z branży technologicznej i biotechnologicznej, zanotował spadek o -2,8%. Teoretycznie kryptowaluty powinny być notowane niezależnie od głównych rynków finansowych, ale w dużej mierze okazały się skorelowane z innymi wrażliwymi na ryzyko zakładami, takimi jak akcje, a zwłaszcza akcje spółek technologicznych.

Jednym z głównych zmartwień inwestorów na rynkach kryptowalut i rynkach finansowych w ostatnich miesiącach było ryzyko recesji na tle inflacji, która jest najwyższa od wielu dekad. Banki centralne, takie jak Rezerwa Federalna, podjęły agresywne działania w celu ograniczenia inflacji poprzez bardziej agresywną politykę monetarną, w tym podwyżki stóp procentowych, ale istnieje ryzyko, że zbyt szybkie zacieśnienie polityki może wywołać recesję.

Część analityków wskazuje, że spowolnienie gospodarcze zmniejszy apetyt inwestorów na ryzyko i prawdopodobnie spadnie zmienność na rynkach kryptowalutowych.

Analitycy Saxo Banku przejrzeli dane, aby dowiedzieć się jakie pytania zadają mieszkańcy różnych części świata na temat kryptowalut w 2022 roku i jakie projekty ich interesują. Badanie zostało przeprowadzone przed załamaniem rynku kryptowalut, które charakteryzowało wiosnę 2022 roku, a trwające zawirowania na rynku prawdopodobnie wpłyną na przyszłe zachowania inwestorów na całym świecie. Zebranie poniższych danych oraz ich analiza można traktować jako swoiste „zachowanie tłumu na rynku kryptowalut".

Które kraje są najbardziej zainteresowane kryptowalutami?

Według danych z wyszukiwarek w stosunku do liczby ludności, najmocniej zainteresowani rynkami kryptowalut są mieszkańcy Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii z odpowiednio 8,21% i 8,1% wszystkich zapytań dotyczących kryptowalut pochodzących z tych dwóch krajów. „Biorąc pod uwagę, że w tych dwóch krajach znajdują się jedne z największych giełd kryptowalut i inwestorów instytucjonalnych na świecie, może to nie być dla niektórych zaskoczeniem” – czytamy w badaniach.

1

Wyliczenia Saxo Bank.

Zobacz także: Majowy odczyt CPI. Rekordowa inflacja USA zwiększa ryzyko gwałtownego spowolnienia gospodarczego.

Jakimi walutami ludzie interesują się najbardziej?

Saxo Bank przyjrzał się krajom z największą popularnością kryptowalut, warto sprawdzić, jakie kryptowaluty najbardziej interesują ludzi na całym świecie. Na podstawie danych z globalnego wyszukiwania widzimy tu znaczne zróżnicowanie między różnymi krajami i regionami. Na przykład Australijczycy zdecydowanie przodują w zapytaniach o Cardano i XRP - dwie z najbardziej popularnych kryptowalut w 2021 r., choć jak dotąd obie odnotowały znaczne i trwałe spadki cen w 2022 r.

Z kolei Ethereum przyciągnęło najwięcej zapytań o kryptowaluty w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Nigerii. Pod tym względem należy także kilka mniejszych państw, z licznymi zapytaniami o walutę pochodzącymi z takich krajów jak Kosowo, Singapur i Holandia.

Jeśli spojrzymy szerzej, uzyskamy fascynujący obraz najpopularniejszych haseł wyszukiwania kryptowalut na świecie. Zdecydowanie najczęściej wyszukiwanymi hasłami na świecie są te związane z Dogecoin - aż 18,65% wszystkich wyszukiwań dotyczyło popularnej, memicznej kryptowaluty.
 

2


Część z nich jest prawdopodobnie związana z ogromnym, ale krótkotrwałym skokiem ceny Dogeina w maju 2021 r., po tym jak Elon Musk opublikował tweeta na jego temat, co znacznie zwiększyło świadomość istnienia tego meme-coina. Cena Doge, znanego z niestabilności, spadła o ponad 40% od początku 2022 roku. W międzyczasie NFT były drugim najpopularniejszym zapytaniem, stanowiąc 15,74% wyszukiwań. Zaraz za nimi znalazło się kilka nowo powstających monet, w tym Shiba, XRP i Solana.

Czym innym jest wyszukiwanie kryptowalut z ciekawości, a czym innym wyszukiwanie z zamiarem zakupu. Dlatego też przeanalizowaliśmy dane, aby dowiedzieć się, w jakie waluty w różnych krajach inwestowano najczęściej, zanim nastąpiło obecne załamanie rynku.

Ponownie stwierdziliśmy duże rozbieżności między regionami. W Singapurze, Kanadzie i USA „gdzie kupić Cardano" było najczęściej wyszukiwanym hasłem, co odzwierciedla rosnącą popularność tej monety. Tymczasem „gdzie kupić Ethereum" było gorącym zapytaniem w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, na Filipinach i w Indiach, a Stany Zjednoczone i Wielka Brytania znalazły się również na szczycie listy zapytań o zakup Solany, TRX i EXRP.

W świecie kryptowalut cena jest wszystkim. Dla tych, którzy posiadają kryptowaluty, sensowne jest szukanie prognoz cenowych ekspertów, aby zorientować się, dokąd może zmierzać Twoja inwestycja. Dlatego też przeanalizowaliśmy również zapytania o różne prognozy cenowe według krajów, uzyskując zaskakujące wyniki. W Kosowie ludzie byli najbardziej zainteresowani prognozami cen memicznej kryptowaluty Shiba Inu, podczas gdy mieszkańcy Cypru przodowali w zapytaniach o przyszłą cenę Solany. Co ciekawe, Irlandczycy byli bardziej zainteresowani prognozami cenowymi dla Cardano, podczas gdy Brytyjczycy bardziej interesowali się przyszłą ceną Tether.
 

3


Kryptowaluty to wschodząca klasa aktywów, która z natury jest zmienna i trudna do śledzenia. Zrozumiałe jest więc, że pytania o bezpieczeństwo i ochronę kryptowalut będą głównym tematem w świecie kryptowalut.

Widzieliśmy ogromną liczbę zapytań o to, czy bitcoin może zostać „zhakowany", pochodzących z USA i Wielkiej Brytanii, podczas gdy osoby z Nigerii, Kenii i RPA najczęściej pytały „czy bitcoin jest legalny?".

Niektórzy z nas byli bardziej zainteresowani odpowiedziami na pytania dotyczące ostatnich wydarzeń - mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Nigerii i Indii przodowali w pytaniach o przyczyny krachu bitcoina, prawdopodobnie w wyniku ogromnego spadku ceny monety w listopadzie 2021 roku. Oczywiście ostatnie załamanie kursu Bitcoina może wywołać nową falę podobnych zapytań z całego świata.

Rok 2021 był rokiem NFT. Na całym świecie gwałtownie wzrosła liczba zapytań o tokeny niezbywalne, po tym jak na pierwszych stronach gazet pojawiły się informacje o głośnych transakcjach sprzedaży NFT. Podobnie, „pęknięcie" bańki NFT na początku 2022 roku prawdopodobnie również spowodowało wzrost zainteresowania tym nowym i mało znanym aktywem.
 

4

Podczas gdy niektórzy szybko odrzucili NFT jako fanaberię, niektóre kraje były bardziej zainteresowane tymi aktywami niż inne. Singapur, Stany Zjednoczone, Australia i Nowa Zelandia były najbardziej zainteresowane uzyskaniem większej ilości informacji na temat NFT, zadając pytania takie jak „co oznacza NFT" i „jak działa NFT".

Ponadto, te same kraje wyraziły największe zainteresowanie pójściem o krok dalej, prowadząc zapytania dotyczące tego, jak właściwie kupić NFT. Co może być zaskakujące, entuzjaści kryptowalut w Wielkiej Brytanii znacznie rzadziej wykazywali zainteresowanie NFT.
 

5

Ślad węglowy funduszy typu NFT

6


W dzisiejszych czasach czynniki środowiskowe, społeczne i zarządzania (ESG) wyznaczają kierunek nowej generacji etyki inwestycji. Wraz z rozwojem ESG i tuż po COP26 zaobserwowaliśmy znaczne zainteresowanie wpływem funduszy typu NFT na środowisko. - czytamy w wyliczeniach Saxo Banku.

W USA, Wielkiej Brytanii i na Filipinach znacznie częściej niż w innych krajach wyszukiwano hasła takie jak „wpływ NFT na środowisko" lub „NFT szkodliwe dla środowiska". Prawdopodobnie odzwierciedla to rosnącą świadomość ogromnej emisji dwutlenku węgla przez wiele kryptowalut oraz chęć uniknięcia przyczyniania się do tego za pomocą NFT.

Jak obserwatorzy rynku już wiedzą, wydobycie kryptowalut jest niewiarygodnie szkodliwe dla środowiska - emisja dwutlenku węgla z samego tylko wydobycia bitcoinów jest większa niż ślad węglowy Nowej Zelandii.

7

Co z funduszami ETF na kryptowaluty?

8

Zobacz także: Akcje Rivian od IPO spadły już 70%. Na akcjach producenta aut elektrycznych traci Amazon i George Soros

Saxo Bank: Na podstawie danych uzyskanych od naszych klientów widać, że zainteresowanie rynkiem kryptowalut wykracza poza kupowanie i sprzedawanie kryptowalut. Przyjrzeliśmy się niektórym z najpopularniejszych produktów do śledzenia kryptowalut oferowanych w Saxo Bank, w tym Crypto ETNs, Crypto ETFs i Crypto ETCs, które pozwalają ludziom spekulować na cenie kryptowalut bez konieczności kupowania jakichkolwiek walut. Spośród nich najbardziej popularne są ETN-y, czyli noty giełdowe to uprzywilejowane, niezabezpieczone, niepodporządkowane dłużne papiery wartościowe wyemitowane przez bank ubezpieczeniowy. Podobnie jak inne dłużne papiery wartościowe, ETN mają termin zapadalności i są zabezpieczone wyłącznie kredytem emitenta.

Są one podobne do ETF-ów, z tą różnicą, że są to niezabezpieczone papiery dłużne emitowane przez bank, a nie posiadanie samych aktywów. Najpopularniejszymi kryptowalutowymi ETN-ami były Ethereum Tracker EUR XBT Provider, Bitcoin Tracker EUR XBT Provider i VanEck Bitcoin ETN. W Saxo Bank są transakcje kryptowalutowe pomiędzy trzema kryptowalutami (Bitcoin, Litecoin i Ethereum) i trzema walutami fiat (USD, EUR, JPY). Dla klientów, którzy chcą handlować w oparciu o zmienne kursy walut, kilka par walutowych okazało się szczególnie popularnych.

9

Najważniejszą z nich jest Bitcoin/USD, który stanowił 40,82% wolumenu transakcji kryptowalutowych na platformie Saxo Banku. Następne w kolejności są Ethereum/USD i Litecoin/USD, które stanowią odpowiednio 35% i 10% wolumenu obrotów. Tymczasem pary kryptowalutowe wykorzystujące inne, mniej istotne waluty fiat stanowiły jedynie mniejszość wszystkich transakcji.

Sprawdziliśmy, co świat kryptowalut googluje i oto, co znaleźliśmy. Aby uzyskać więcej codziennych spostrzeżeń i aktualizacji na temat szybko rozwijających się rynków kryptowalut.

10

Zobacz także: Analitycy Noble pozytywnie oceniają pracę zarządu TIM SA, ale mimo to obniżają cenę docelową w rekomendacji kupna

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.