Panika na rynku kryptowalut. Problemy platformy Celsius wywołały mocne spadki na BTC i ETH
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
13 cze 2022, 10:25

Panika na rynku kryptowalut. Problemy platformy Celsius wywołały mocne spadki na BTC i ETH

Panika na kryptowalutach. Wszystko przez problemy platformy Celsius, które nakładają się na strach przed dalszymi podwyżkami stóp procentowych w USA.

Kurs BTC/USD zamknął tydzień w niedzielny wieczór najniżej od grudnia 2020, a ETH/USD najniżej od I kwartału 2021. Gdy popatrzymy na wykres bitcoina, to można odnieść wrażenie, że wisi on nad przepaścią. Jeśli w nią spadnie, za jakiś niedługi czas możemy zobaczyć BTC po 20 000 USD, a może i 10 000 USD. Znany trader Jake Wujastyk zwrócił uwagę na Twitterze, że kurs BTC/USD przebił linię 7-letniego trendu wzrostowego. W ciągu ostatnich 12 miesięcy BTC stracił na wartości -35%.

Notowania BTC/USD – 1 rok

notowania btcusd 1 rok

Źródło: TradingView

Platforma Celsius – kolejna duża upadłość w świecie cryptos?

Bitcoin w ciągu ostatnich 24 godzin stracił -12%. Jednym z powodów tej mini-paniki jest zawieszenie możliwości wypłat środków przez platformę usług finansowych, działającą w świecie kryptowalut – Celsius. Istnieją obawy, że po kilku tygodniach od upadłości ekosystemu Terra / Luna, w świecie cryptos dojdzie do kolejnej dużej upadłości… Ta platforma ma 1,7 mln klientów, którzy trzymają na niej około 11 mld USD w cryptos.

Bitcoin i cryptos źle znoszą wysoką inflację. Miały być ochroną przed nią, a dzieje się odwrotnie. Na rynku panuje strach przed dalszymi podwyżkami stóp przez Fed. Ryzykowne aktywa źle znoszą perspektywę podniesienia kosztu pieniądza. Inflacja w USA nie chce maleć, wręcz przeciwnie: najnowszy odczyt informuje, że jest na najwyższym poziomie od 40 lat (8,6%).

Zobacz także: Co dalej z BTC, CBDC i tokenizacją? Analitycy State Street prognozują trendy na rynku aktywów cyfrowych

Fatalny sentyment do kryptowalut

Inwestorzy w cryptos robią się nerwowi, a sentyment jest fatalny…

Wielki fan bitcoina Michael Saylor wciąż przekonuje, że jeśli cena BTC nie spadnie do zera, to oznacza, że kiedyś osiągnie 1 mln USD. Problem w tym, że jego firma MicroStrategy ma na bilansie około 129 000 BTC i jeśli kurs BTC/USD spadnie poniżej 21 000 USD, to będzie ona musiała sprzedać sporo posiadanych monet, by pokryć margin call. To może wywołać dalsze spadki ceny cryptos…

700 tys. USD stracił na otwartej kilka dni temu pozycji długiej znany polski trader Rafał Zaorski.

Jednakże bitcoinowi maksymaliści nie spuszczają z tonu. Wskazują, że wiele kryptowalut może upaść, ale bitcoin jest zupełnie od nich różny. Namawiają do dalszej akumulacji I HODL-owania, czyli trzymania BTC w portfelu w długim terminie.

Należy pamiętać, że w ostatnich 2 latach w bitcoina zainwestowało sporo inwestorów instytucjonalnych. Ponoć już 38% funduszy hedge ma pozycję na BTC – donosi Barron’s. Takie „grube ryby” zrobią wiele, by wyciągnąć notowania BTC i na swoich pozycjach zarobić.

Zobacz także: Jak inwestorzy mogą zarobić na nadchodzących innowacjach - radzą eksperci Baillie Gifford

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.