Upadłość FTX może uderzyć w wiele poważnych instytucji finansowych
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
10 lis 2022, 13:02

Upadłość FTX może uderzyć w wiele poważnych instytucji finansowych i uruchomić efekt domina

Słynny fundusz Sequoia Capital czy fundusze emerytalne z Kanady i Singapuru. Te podmioty być może będą musiały odpisać setki milionów dolarów przez upadłość FTX.

Upadłość giełdy kryptowalutowej FTX jest już mocno odczuwalna przez jej akcjonariuszy i klientów, ale to może być dopiero początek problemów sektora finansowego. Okazuje się bowiem, że wiele poważnych instytucji finansowych zainwestowało w FTX lub korzystało z jej usług, trzymając na niej swoje monety.

Zobacz także: „Druga Luna". Paniczna wyprzedaż na tokenie FTX, przez niejasne finanse giełdy kryptowalutowej

Bankructwo FTX może uderzyć w wiele instytucji

Wczorajszy dzień był bardzo nerwowy na kryptowalutach, bitcoin momentami tracił -15%. Był to efekt rezygnacji Binance z ratunkowego przejęcia FTX. Dziś mamy uspokojenie, gdyż objawił się Justin Sun, twórca kryptowaluty Tron, twierdząc, że pracuje nad rozwiązaniem ratunkowym dla FTX.

Wiadomo, że FTX potrzebuje od ręki około 8 mld USD, by nie upaść, a po wycofaniu się Binance z ratunkowego przejęcia, pozyskanie tych środków może być trudne. Tym bardziej, że nie wiadomo gdzie jest założyciel FTX, Sam Bankman-Fried, którego majątek stopniał w jeden dzień z ponad 14 mld USD do niemal zera.
 


Ratunkowe przejęcie przydało by się nie tylko FTX, ale i całemu rynkowi cryptos, a nawet finansowemu. Bo lista instytucji finansowych, które zainwestowały w FTX jest już długa, a może być jeszcze dłuższa… Na tej liście są nawet fundusze emerytalne z Kanady (Ontario Pension Fund) czy Singapuru (Temasek).
 


Słynny fundusz Sequoia Capital „umoczył” w FTX 213,5 mln USD. Uczciwie obniżył wartość swojej inwestycji w tę krypto-giełdę do zera…A jeszcze na początku 2022 roku na rynku prywatnym FTX była wyceniona na 32 mld USD.
 

Zobacz także: W rok od historycznego szczytu bitcoin potaniał o ponad 70%. Co dalej z BTC – prognozy inwestorów i analityków

Krytycy kryptowalut mają używanie

Oczywiście, jak zwykle przy okazji złych zdarzeń na rynku cryptos, uaktywnili się ich najwięksi przeciwnicy. Słynny ekonomista prof. Nouriel Roubini od lat twierdzi, że kryptowaluty to jeden wielki schemat Ponziego. I zapytał: „dobrze, Binance uratuje FTX, ale co dalej, kto uratuje Binance?”
 


W podobnym tonie wypowiedział się Peter Schiff, wielki miłośnik złota. Od lat tępi on kryptowaluty, w tym bitcoina. Jego zdaniem, fuzje największych graczy na rynku cryptos to dowód, że coś jest z nim głęboko nie tak…
 


No I na koniec, dla okrasy, głos Nassima Taleba. Słynny naukowiec i inwestor, autor „Czarnego łabędzia” i wielu innych książek o zarządzaniu ryzykiem, stwierdził: „Crypto to gigantyczna konstrukcja, wzniesiona przez niedostosowane dzieciaki. Pamiętajcie, ostrzegałem.”
 

Zobacz także: Upadek giełdy kryptowalutowej FTX uderza w majątki wielu znanych osób

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.