Tether – upadłość tego kryptowalutowego giganta może oznaczać Armageddon na rynku cryptos
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
30 lis 2022, 09:42

Tether – upadłość tego kryptowalutowego giganta może oznaczać Armageddon na rynku cryptos

Tether twierdzi, że ma pokrycie tokenów wartościowymi aktywami dolarowymi 1:1. Jednak kurs stablecoina szaleje przy większej rynkowej zmienności.

Seria upadłości na rynku kryptowalut – jak się zdaje - nie ma końca. Coraz częściej można znaleźć drżące głosy pełne obaw w odniesieniu do stabilności Tethera.

Czym jest Tether…

Tether to największy ze stablecoinów. Pisaliśmy o tego typu kryptowalutach m.in. TUTAJ. Generalnie, jest to token powiązany – przynajmniej w teorii - z aktywem rezerwowym, którym obecnie najczęściej jest dolar amerykański (USD). Stablecoiny starają się mieć stabilne notowania.

Tether (USDT) to najstarszy stablecoin (powstał pod koniec 2014 r.), powiązany z giełdą Bitfinex (jego projektantami byli Brock Pierce, Reeve Collins i Craig Sellars). Pierwszy wiarygodny raport o rezerwach Tether pokazał się ponad rok temu. Pod koniec września 2021 r. firma Moore Cayman potwierdziła, że aktywa Tether wynoszą 69,15 mld USD i są większe, niż pasywa (69 mld USD).

Obecnie kapitalizacja Tethera wynosi około 65,3 mld USD. Jest on trzecią największą kryptowalutą, pod względem wartości rynkowej.

Top 5 kryptowalut (po względem kapitalizacji w mld USD)

top 5 cryptos

Źródło: coinmarketcap.com

Zobacz także: Kolejne bankructwo w świecie kryptowalut. Upadłość ogłosiła firma BlockFi

…i czy ma rezerwy na pokrycie tokenów

Od wielu kwartałów pojawiają się obawy co do stabilności Tethera. Czyli de facto co do tego, czy ma on rzeczywiście pokrycie wyemitowanych tokenów w aktywach, takich jak USD czy obligacje. Dosyć dużo szumu wywołał tweet artysty o pseudonimie Beeple, który generalnie jest krypto-friendly, ale jednak opublikował zdjęcie bomby z podpalonym lontem, z podpisem TETHER…

Niektórzy crypto-maniacy sceptyczny co do Tethera uważają, że jeśli ten stablecoin okaże się niewypłacalny, cena BTX spadnie poniżej 5 000 USD.

Emitent stara się supokajać nastroje. W połowie października Tether przyznał, że nie ma już papierów komercyjnych (commercial papers) w swoich rezerwach. Przedstawiciele firmy emitującej stablecoiny stwierdzili, że pozbyli się papierów dłużnych firm na rzecz obligacji skarbowych USA. Twierdzą, że każdy USDT token jest wsparty 1:1 na USD albo innym realnym aktywie.

Firma audytorska Moore Cayman stwierdziła: “Tether redukując udział obligacji korporacyjnych do zera zademostrował wielką odpowiedzialność i chęć posiadania w pełni bezpiecznych rezerw. Jest to krok w kierunku jeszcze większej transparentności i dowód na odpowiedzialność w stosunku do całego rynku kryptowalutowego oraz stablecoinów”.

Wedle raportu firmy audytorskiej BDO na koniec września 2022, aktywa Tether wynosiły 68 mld USD, a zobowiązania 67,8 mld USD. Aktywa przekraczały więc zobowiązania i firma jest wypłacalna – stwierdzili audytorzy z firmy BDO.

Aktywa Tether na koniec września 2022

aktywa tether wrzesień 2022

Źródło: Tether / BDO

Mimo to w okresach dużej zmienności i zawirowań na rynku cryptos, notowania Tethera odrywają się od 1 USD, kierując się na południe. To pokazuje, że inwestorzy jednak są pełni obaw co do stanu rezerw. W roku 2022 kurs USDT oderwał się dwa razy w znaczący sposób od „podłogi”, w połowie maja (upadłość innego tokena: Terra Luna) oraz w połowie listopada (upadłość giełdy FTX).

Notowania USDT w 2022 r.

tether 2022 notowania

Źródło: CoinMarketCap.com

W trakcie listopada kapitalizacja stablecoinów spadła o -2%, czyli o 3 mld USD. Jeszcze pod koniec października były one warte 147 mld USD, teraz są wycenione na 144 mld USD. Udział stable-tokenów w handlu na rynku cryptos ogółem w ciągu 2 miesięcy spadł znacznie, ale wciąż to one stanowią gros obracanych tokenów. Dnia 27 września obrót na stablecoinach sięgnął 205 mld USD przy obrotach ogółem o wartości 225 mld USD, a dnia 31 października wyniósł 56 mld USD przy obrotach na całym rynku w wysokości 71 mld USD.

Zobacz także: Komputery kwantowe zmienią świat i biznes. W co inwestorzy powinni dziś inwestować, by zarobić na tej technologicznej rewolucji

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.