"Pracujemy z kilkoma globalnymi korporacjami, które potwierdzają, że nasza technologia jest przełomowa" - relacja z czatu z Zarządem XTPL | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Czaty
05 cze 2019, 09:33

"Pracujemy z kilkoma globalnymi korporacjami, które potwierdzają, że nasza technologia jest przełomowa" - relacja z czatu z Zarządem XTPL

We wtorek, 4 czerwca 2019 r. odbył się czat inwestorski z przedstawicielami Zarządu spółki XTPL, prezesem Filipem Grankiem oraz członkiem Zarządu Maciejem Adamczykiem. Podczas dyskusji rozmawialiśmy o rynku wyświetlaczy oraz inteligentnego szkła. Inwestorzy zadawali również pytania o zastosowanie nanodruku, możliwą komercjalizację technologii, rozwój na rynkach zagranicznych oraz perspektywy przejęcia spółki. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. W dyskusji wzięło udział blisko 800 inwestorów, a Zarząd spółki odpowiedział na prawie 30 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z zarządem XTPL, prezesem Filipem Grankiem, oraz członkiem zarządu Maciejem Adamczykiem. Rozmawiać będziemy o perspektywach rozwoju XTPL oraz bieżącej sytuacji w spółce.

 

Spotkanie rozpocznie się we wtorek, 4 czerwca 2019 r. o godz. 11:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

Dzień dobry! Zapraszamy do czatu inwestorskiego z XTPL. Mamy już kilka pytań i czekamy na kolejne. Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Z czego wynika, że spółka nie skomercjalizowała jeszcze swojej technologii?

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

Dysponujemy bardzo interesującą technologią z punktu widzenia przedstawicieli wielu sektorów elektroniki. Dla każdego z tych sektorów wymagana jest customizacja - optymalizacja parametrów pod potrzeby branży. Proces ten prowadzony jest etapowo, praktycznie w każdy z tych etapów zaangażowane jest XTPL oraz partner – potencjalny klient. W tej chwili pracujemy z kilkoma globalnymi korporacjami, które potwierdzają, że nasza technologia jest przełomowa. Realizujemy cele stawiane przed nami przez partnerów (zdarza się, że pytają oni nawet o cenę za całą spółkę, ale ucinamy takie rozmowy bo wiemy, że jest na nie za wcześnie). Potwierdzenie to wynika z walidacji naszej technologii przez działy R&D owych korporacji. Należy jednak pamiętać, że potencjalni klienci to duże koncerny i spółka musi się dostosować do narzuconej przez nich dynamiki działania.

Obrazek użytkownika Anonim
Feliks

- czy uważają Państwo za "sprawiedliwą" w stosunku do akcjonariuszy mniejszościowcyh ostatnią emisję akcji po 0,1zł/akcja

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

Ostatnia emisja objęła ok 2% akcji i była przeznaczona na program motywacyjny dla pracowników i współpracowników spółki. Dla przypomnienia – spółka ma program motywacyjny opracowany na wzór spółek z Doliny Krzemowej i oparty miksie akcji i warrantów (w przypadku warrantów cena wykonania wynosi ponad 165 zł). Dzięki niemu jesteśmy w stanie przyciągać utalentowanych pracowników i w USA i w Polsce. Często duże koncerny są w stanie zaoferować dużo wyższą płacę, ale nie mają takich rozwiązań. Poza tym taki program w znacznym stopniu zabezpiecza nas przed „podbieraniem” pracowników np. przez niedoszłych klientów.

Obrazek użytkownika Anonim
hormon

1. "...W tej chwili możemy przystąpić do prac nad dual-listingiem. Myślimy o Frankfurcie. To jest kwestia kwartału" - powiedział Adamczyk. (oczywiście chodzi o p. Macieja - członka zarządu). Cytat z 2019.02.20. Kwartał minął. Jak zaawansowane są te prace?
2. A może, skoro struktury XTPL budowane są w USA, lepszym rozwiązaniem byłoby równoległe notowanie na rynku amerykańskim? Czy jest rozważany taki scenariusz?

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

Regularnie uczestniczymy w konferencjach inwestorskich na rynku niemieckim i zbieramy opinie od potencjalnych inwestorów. Stąd wiemy, że po wejściu XTPL na rynek główny GPW inwestorzy z DACH zauważają większą łatwość dokonywania transakcji na akcjach spółki, podkreślając jednocześnie, że notowanie równoległe może doprowadzić do obniżenia płynności na rynku pierwotnym. Z drugiej jednak strony, dla części nowych inwestorów może być to atut. Spółka nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji w tym zakresie i analizuje sytuację. Co do USA - obecnie nie prowadzimy prac nad takim scenariuszem. Ale długofalowo jest to ciekawa koncepcja.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Gdzie widzicie największe szanse na rozwój? W jakich obszarach spółka zamierza się rozwijać?

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

Nasze rozwiązanie nanodruku może być stosowane w wielu sektorach branży elektronicznej.
Na chwile obecną olbrzymie szanse widzimy w branży wyświetlaczy, której chcemy zaoferować rozwiązanie do naprawy defektów na liniach produkcyjnych. Jednak to z naszego punktu widzenia ma być jedynie włożeniem nogi w drzwi do branży wyświetlaczy, ze względu na platformowy charakter naszej technologii. W kolejnych krokach chcielibyśmy dostarczyć tej branży rozwiązania umożliwiające znaczące podniesienie rozdzielczości nowej klasy wyświetlaczy oraz pozwalające na wytwarzanie wyświetlaczy na giętkich podłożach. To długi proces, ale rynek jest olbrzymi, a co za tym idzie i potencjał przychodowy – ogromny.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Na rynku wyświetlaczy panuje ogromna konkurencja między dostawcami technologii. O prym walczą ze sobą spółki z Azji Południowo-Wschodniej i amerykańskie. Jakie szanse macie w starciu z takimi gigantami?

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

Spółka nie konkuruje z największymi w branży wyświetlaczy, a zamierza im dostarczać technologię do produkcji, umożliwiającą osiągnięcie zarówno poprawy wydajności produkcji, jak i polepszenia cech użytkowych samego produktu. Światowi giganci nie postrzegają nas jako konkurenta, a raczej jako dostawcę lub cel do przejęcia. Z naszych obserwacji wynika, że wiele innowacyjnych rozwiązań w dużych koncernach tworzonych jest we współpracy z mniejszymi, innowacyjnymi firmami i tu geografia nie gra roli.

Obrazek użytkownika Anonim
Feliks

- kiedy przewidują Państwo (orientacyjnie) podpisanie pierwszego kontraktu?

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

Nie chcemy i nie możemy podawać konkretnych terminów. Możemy tylko powiedzieć, że pracujemy nad tym intensywnie, a prace są bardzo zaawansowane. Natomiast nie chcemy się śpieszyć ponieważ w naszym przypadku pośpiech absolutnie nie jest wskazany. Tym bardziej, że wartość potencjalnych przychodów z pojedynczego klienta może być liczona nawet w dziesiątkach milionów dolarów. Tego rzędu przychody niekoniecznie zostaną osiągnięte już w ramach pierwszej umowy. Długofalowo wpięcie naszej technologii w produkt klienta daje nam potencjał na wysokie, powtarzalne przychody na wiele lat.

Obrazek użytkownika Anonim
hormon

Na podstawie wcześniejszych doniesień dotyczących rozwoju pól aplikacyjnych, wydawało się że w pierwszej kolejności nacisk zostanie położony na umowy w obszarze przemysłu fotowoltaicznego. Tymczasem spółka zdefiniowała priorytety w temacie open-defect repairs oraz smart glass. Co z fotowoltaiką i dlaczego temat stał się "drugo - planowy"?

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

W zeszłym roku, m.in. po przeprowadzeniu szeregu analiz i konsultacjach z Radą Doradczą dokonaliśmy wyboru pierwszych pól aplikacyjnych, kierując się oprócz potencjału rynkowego również wskaźnikiem relacji nakładów do efektów. Przemysł fotowoltaiczny ma swoje specyficzne wymagania (np. bardzo wysoka wydajność procesowa), które przekładają się na relatywnie długi czas komercjalizacji. Ale z drugiej strony to olbrzymi rynek. Krótko mówiąc, nie rezygnujemy z tego tematu, ale na obecnym etapie rozwoju koncentrujemy się na branży wyświetlaczy, którą uważamy za bardziej optymalną z punktu widzenia time to market.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Na jaki okres spółka ma zabezpieczone środki. Czy planowana jest emisja akcji?

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

Spółka finansuje się nie tylko z kapitału własnego, ale także z dotacji. Aktualny stan gotówki oraz spodziewane wpływy z dotacji zapewniają wystarczającą płynność. Rozważamy również pozyskanie kapitału zewnętrznego, ale finalne decyzje w tym zakresie jeszcze nie zapadły. Jedno jest pewne. Spółka ma zabezpieczone środki na finansowanie swojej działalności. Do tego utrzymujemy dobre, regularne relacje z inwestorami (w tym międzynarodowymi), zainteresowanymi inwestycją w XTPL.

Obrazek użytkownika Anonim
Feliks

mam następujące pytania do Państwa (jako akcjonariusz):
- czy obawiają się Państwo, że w związku z dużymi stratami w 1 kwartale (i prawdopodobie w kolejnych), spółka straci płynność finansową w nadchodzących kwartałach?
- czy w związku z powyższym planują Państwo kolejną emisję akcji; jeśli tak to jak dużą?
(CDN)

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

Jak wyżej.

Obrazek użytkownika Anonim
hormon

1. Czy w związku z "wojną" handlową oraz zapowiedziami Chin o możliwym ograniczeniu eksportu metali ziem rzadkich widzicie lub spodziewacie się większego zainteresowania możliwością zastosowania waszej technologii w przemyśle?
2. Czy w związku z powyższym (wojna handlowa) oraz faktem, iż XTPL INC. zarejestrowana jest w Stanach, istnieje ryzyko ograniczenia lub zaprzestania współpracy z firmami z Chin?

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

Co do większego zainteresowania - zobaczymy, ale to nie podaż metali ziem rzadkich jest w naszej strategii głównym driverem wzrostu.
Współpraca z podmiotami chińskimi będzie prowadzona nie poprzez XTPL INC. ale przez XTPL S.A. z Polski, aby zredukować ryzyko wpływu na naszą spółkę ewentualnego pogorszenia się relacji handlowych pomiędzy USA a Chinami

Obrazek użytkownika Anonim
Feliks

- czy w czasie spotkań z inwestorami pojawił się temat przejęcia XTPL przez większy podmiot?
Życzę Państwu wytrwałości i sukcesów z XTPL.

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

Te pytania pojawiają się, ale raczej na spotkaniach z potencjalnymi klientami. Należy założyć, że z czasem pojawiać się ich będzie więcej, gdyż akwizycje spółek technologicznych są jedną z metod pozyskiwania (na wyłączność) nowych technologii przez duże koncerny. Zaznaczamy jednak, że sprzedaż spółki nie jest głównym założeniem strategicznym zarządu na najbliższy okres. Chcemy systematycznie rozwijać technologie i komercjalizować ją na kolejnych polach aplikacyjnych w ten sposób multiplikując wartość spółki.

Obrazek użytkownika Anonim
Bzymbzymk

Czy jest jakiekolwiek zainteresowanie ze strony Samsunga?

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

Ze względu na podpisane umowy o poufności nie możemy ujawniać nazw potencjalnych klientów, z którymi prowadzimy rozmowy.

Obrazek użytkownika Anonim
Karol

Czy uważacie spółkę AMS - spółkę austriacką notowaną na giełdzie w Zurychu za Waszego konkurenta?

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

Spółka AMS jako producent elementów półprzewodnikowych może być potencjalnie naszym partnerem - klientem. Ze względu na jej profil działalności nie postrzegamy jej jako konkurenta.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie znaczenie dla rozwoju XTPL ma składająca się z zagranicznych ekspertów Rada Doradcza?

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

Rada Doradcza zapewnia nam dostęp do olbrzymiej wiedzy o tym, jak działa globalny rynek technologiczny, jak powinna wyglądać ścieżka rozwoju firmy technologicznej takiej jak XTPL i dostęp sieci kontaktów osobistych członków Rady, co nierzadko bardzo skraca drogę dotarcia do potencjalnego klienta i uwiarygadnia nas w jego oczach. A sam jej skład to potwierdzenie dla nas i naszych klientów ogromnego potencjału rynkowego technologii XTPL. Tacy ludzie jak Harold Hughes (m.in. były CFO Intela) nie angażowaliby się aktywnie we współpracę, gdyby nie dostrzegali możliwości komercjalizacji na globalnym rynku.

Obrazek użytkownika Anonim
Małgosia

Tylko chciałam powiedzieć, że podoba mi się jak działacie :) że mocnonWam kibicuję i podziwiam za odwagę. Patrząc jak się rozwijacie jest jeszcze jakaś nadzieja we mnie, że można dużo mieszkając w Polsce. Trzymam za Was kciuki! :)
Pozdrowienia z Sznaghaju, Małgosia Lisowska

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

Dziękujemy i pozdrawiamy z Wrocławia.

Obrazek użytkownika Anonim
inwestorznadmorza

3. czy prowadzone są rozmowy dotyczące przejęcie spółki przez jakiegoś dużego gracza technologicznego?

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

Odpowiedź przy okazji jednego z pytań powyżej.

Obrazek użytkownika Anonim
ujmik

2. Spółka ma otwartą rekrutację na wiele stanowisk, cześć z nich od dłuższego czasu (3 miesiące). Czy spółka nie ma odczuwalnych problemów ze skompletowaniem kompetentnego zespołu i czy ew. nie rodzi to ryzyka biznesowego?

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

Udaje nam się rekrutować nowych pracowników i powiększać zespół zgodnie z potrzebami spółki. Podchodzimy do tego procesu z dużą cierpliwością, bo zależy nam na znalezieniu najlepiej dopasowanych osób. Zespół jest dla nas podstawową wartością XTPL obok technologii i własności intelektualnej.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak wasza spółka postrzegana jest za granicą? Zwłaszcza na kluczowych dla was rynkach Azji i USA?

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

Pracujemy obecnie z wielkimi światowymi korporacjami z branży elektroniki. W wielu przypadkach kontakt z nasza firmą został zainicjowany właśnie przez nich. Potencjalni klienci patrzą na nas jak na dostawcę nowej, unikatowej technologii, która wpisuje się w ich mapy technologiczne. Z drugiej strony jesteśmy dla nich interesujący również z punktu widzenia inwestycyjnego.

Obrazek użytkownika Anonim
ujmik

1. Kiedy, jakiej wartości kontraktu i w którym sektorze działalności należy spodziewać się pierwszej umowy komercjalizacyjnej?

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

Nasza odpowiedź jest w jednym z pierwszych pytań na które odpowiedzieliśmy (powyżej).

Obrazek użytkownika Anonim
inwestorznadmorza

2. czy członkowie zarządu spółki amerykańskiej otrzymał akcje albo opcje na akcje?

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

Członkowie zarządu spółki amerykańskiej włączeni są do programu motywacyjnego opartego na akcjach i warrantach XTPL. Dzięki temu ich celem jest budowanie długofalowej wartości spółki.

Obrazek użytkownika Anonim
Widzewiak

Czy ludzie z Rady Doradczej maja akcje albo opcje na akcje?

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

Odpowiedź jak wyżej

Obrazek użytkownika Anonim
johnjuan

Czy wierza Panstwo ze spółka osiągnie wycene 1 mld $ ?

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

Spółki technologiczne z globalnym potencjałem osiągają często nawet wyższą wycenę. Nie boimy się działać globalnie, przed nami długa droga, ale wizja miliardowej wyceny to coś co nas motywuje do ciężkiej pracy.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy nie obawiacie Się "podrabiania " waszej technologii , mijają kolejne miesiące testów, które jak podajecie wypadają korzystanie i nie dochodzi do zamówień nawet na drukarkę do testów laboratoryjnych?

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

Od początku istnienia spółki przykładamy bardzo duża wagę do ochrony własności intelektualnej. W zakresie międzynarodowych zgłoszeń patentowych oprócz silnego zespołu wewnątrz spółki, współpracujemy z wiodącymi międzynarodowymi kancelariami patentowymi z Londynu i Doliny Krzemowej. W ramach prowadzonych testów i współpracy z potencjalnymi klientami skupiamy się na pokazywaniu możliwości technologii a nie jej zasady działania.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Dlaczego w raportach od pewnego czasu spółka nie wspomina o drukarkach laboratoryjnych?

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

Odłożyliśmy kwestie drukarek laboratoryjnych ponieważ nie chcemy tracić koncentracji. Mamy wiele zapytań od globalnych koncernów o rozwiązania przemysłowe i na tym chcemy się skoncentrować. Musieliśmy wybrać tę drogę, która daje spółce możliwość skalowania i największą wartość w dłuższym okresie. Walczymy o kontrakty, które umożliwią wprowadzenie technologii XTPL na linie produkcyjne i dadzą znaczący powtarzalny, roczny przychód.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

W jaki sposób spółka chce sprzedawać głowice i tusz skoro nie ma zaplecza produkcyjnego?

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

Zakładamy, iż głowice drukujące oraz nanotusze będą projektowane przez XTPL, a produkcją zajmą się partnerzy zewnętrzni (w modelu zleceniowym lub licencyjnym). Naszą siłą jest R&D, IP oraz umiejętność wdrożenia zaawansowanych technologii. Nie zamierzamy stawać się molochem produkcyjnym. Dla przykładu ARM Holdings, przejęte przez SoftBank za 32mld USD, nigdy nie wyprodukowało samodzielnie żadnego seryjnego mikroprocesora. Firma ta skupiła się na ich projektowaniu i sprzedaży technologii producentom – bez reklamy, bez znanej marki, bez fabryk. Technologie wytworzone przez ARM używane są obecnie w 40 proc. smartfonów na świecie i kupują od nich najwięksi: Apple, Samsung, LG oraz pozostali czołowi gracze w branży. Ten model jest dla nas bardzo inspirujący

Obrazek użytkownika Anonim
inwestor

Czy nie uważają Państwo, że akcje z programu motywcyjnego powinny mieć jeszcze jakiś dodatkowy lock-up?

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

Tak uważamy i w tym duchu skonstruowany został program motywacyjny. Chcemy, aby był on ukierunkowany na długoterminowe budowanie wartości spółki. Naszym zdaniem to zdecydowanie nie jest jeszcze czas na "odcinanie kuponów".

Obrazek użytkownika XTPL
XTPL

Dziękujemy za interesującą dyskusję i wszystkie pytania. Jest nam bardzo miło, że czat cieszył się tak dużym zainteresowanie. Dostaliśmy ponad 120 pytań i ze względu na ograniczenie czasowe nie byliśmy w stanie na wszystkie odpowiedzieć. Zachęcamy do odwiedzin naszego serwisu poświęconego relacjom inwestorskim https://ir.xtpl.com/pl/ oraz do kontaktu na adres investors[at]xtpl[dot]com

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost