Relacja czatu z prezesem zarządu ML System: Nieustannie pracujemy nad rozwojem miksu produktowego w kierunku asortymentu o wyższej marży
Obrazek użytkownika Czaty
14 wrz 2021, 15:36

„Nieustannie pracujemy nad rozwojem miksu produktowego w kierunku asortymentu o wyższej marży” - relacja czatu z prezesem zarządu ML System

We wtorek, 14 września 2021 r. odbył się czat inwestorski z prezesem zarządu ML System, Dawidem Cyconiem. Podczas spotkania rozmawialiśmy o wynikach finansowych za I półrocze 2021 roku. Inwestorzy zadawali również pytania o urządzenie COVID Detector, produkcję Quantum Glass oraz dalsze plany rozwoju.

W spotkaniu wzięło udział ponad 900 osób, a prezes zarządu blisko 30 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z prezesem zarządu ML System, Dawidem Cyconiem. Podczas spotkania porozmawiamy o wynikach finansowych spółki za I półrocze 2021 roku oraz perspektywach rozwoju.

 

Spotkanie rozpocznie się we wtorek, 14 września 2021 r. o godz. 13:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Dzień dobry,

 

Bardzo się cieszę z dzisiejszego spotkania. Postaramy się odpowiedzieć na możliwie dużo pytań. Zapraszamy do ich zadawania. Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Obrazek użytkownika Anonim
Pol

Dzień dobry. Czy zainstalowane szyby z kropką kwantową na sklepie żabka odniosły sukces jakie korzyści uzyskał wlasciciel,

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Szyby z kropką kwantową odniosły duży sukces wizerunkowy i techniczny. Dają inwestorowi wymierne oszczędności w postaci lepszej izolacyjności termicznej i energetycznej, generują energie odnawialną w ciągu całego dnia. Nie zaobserwowano niekorzystnych zjawisk degradacji czy spadku sprawności.

Obrazek użytkownika Anonim
Rafał, Kraków

Czy ML System stara się uzyskać uznanie wyników z Covid Detectora jako równorzędnych z certyfikowanymi testami antygenowymi również w innych krajach niż Polska?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Tak, spółka wraz z partnerami podejmuje takie działania.

Obrazek użytkownika Anonim
Kamil

Dzień dobry,
Panie Prezesie na jesieni startuje produkcja Quantum Glass. Szacujecie, że moce produkcyjne pozwolą na początku wyprodukować ok 5 tys. m2. Pytanie brzmi jak wygląda pokrycie bieżących zamówień w horyzoncie czasowym do tej mocy produkcyjnej? Do końca bieżącego roku? Połowa przyszłego roku? Jak duży na tą chwilę jest portfel zamówień? (w tys.m2) Dziękuję.

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Spółka aktualnie skupia się na sparametryzowaniu linii i osiągnieciu docelowych mocy produkcyjnych. Umowy na dostawę konkretnych ilości będą zawierane po uruchomieniu linii. Spółka obserwuje duże zainteresowanie produktem zarówno wśród dużych koncernów szklarskich jak i producentów stolarki fasadowej i otworowej. Zawiązane partnerstwa strategiczne dają duży potencjał zbytu.

Obrazek użytkownika Anonim
Rafał, Kraków

Jaki jest na tą chwilę popyt na Covid Detector i głównie przez kogo zgłaszany?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Otrzymujemy wiele zapytań od organizatorów imprez masowych, portów lotniczych, generalnych wykonawców budów i uczelni wyższych. Zgłaszany popyt jest znaczący. Czekamy na stosowne rekomendacje. Spółka pracuje także nad uzyskaniem dopuszczenia do stosowania w trybie do samokontroli (bez udziału profesjonalnego laboratorium diagnostycznego).

Obrazek użytkownika Anonim
Kamil

Dzień dobry,
Panie Prezesie urządzenie Covid Detector oczekuje tylko na rekomendację GIS lub innego upoważnionego organu w Państwie aby móc stosować go m.in. na lotniskach. Czy uważa Pan, że rekomendacja to tylko formalność i kwestia czasu? Czy zakłada Pan, że może jej nie dostać? I co wtedy czy jest przygotowana jakaś strategia wejścia na rynek bez rekomendacji organów Państwa (do zwalniania z kwarantanny)? Dziękuję

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Spółka nie ma wpływu na decyzje dotyczące rekomendacji. Przez spółkę rozważane są różne możliwości sprzedaży, w tym trwają prace nad uzyskaniem dopuszczenia do stosowania w trybie do samokontroli (bez udziału profesjonalnego laboratorium diagnostycznego). W raportach bieżących spółka informowała ponadto o zamiarze rozszerzenia funkcjonalności urządzenia.

Obrazek użytkownika Anonim
Mario

Dzień dobry Panie Prezesie, ML System ma ambicje być firmą globalną. Mam pytanie odnośnie produktów ,,kwantowych'' , czy w przypadku dużego popytu na nie zamierzacie licencjonować technologię aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynkowe na świecie? Jeżeli tak to, których produktów może to dotyczyć? I oczywiście życzę powodzenia w prowadzeniu spółki.

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Dziękujemy za życzenia. W pierwszej fazie cyklu życia produktu koncentrujemy się na produkcji własnej. W kolejnych fazach spółka nie wyklucza licencjonowania w celu uzyskania efektu skali.

Obrazek użytkownika Anonim
Przemek

Covid Detector wykrywa wirusa. Dlaczego nikt się nim nie interesuje w celu kupna. Przykładowo instytucje publiczne, organizatorzy imprez, etc.?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Otrzymujemy wiele zapytań od potencjalnych klientów z Polski i zagranicy, którzy sygnalizują chęć zastosowania naszego urządzenia m.in. podczas imprez masowych. Czekamy na otrzymanie stosowanych rekomendacji. Urządzenie zastosowano w trybie profesjonalnym np. na: „8 Kongresie Biznes Without Limits”, „VI Konferencji Naukowej Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywy rozwoju 2021”.

Obrazek użytkownika Anonim
Paweł

Witam , jaka będzie wydajność szkła QG ? Czy będzie wystarczająca by kosztu tych szyb szybko się zwróciły ?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Modele symulujące czas zwrotu zakładają oszczędności na klimatyzacji i ogrzewaniu wynikające z lepszych parametrów izolacyjności termicznej i energetycznej, a dodatkowo na generowaniu energii. Szacunki zwrotu różnicy w kosztach w stosunku do wysokiej jakości powłokowych szyb budowlanych określane są na ok. 5 lat.

Obrazek użytkownika Anonim
Wojtek

Dzień dobry Panie Prezesie,

 

Jaka jest na chwilę obecną zdolność produkcyjna Covid Detector miesięcznie? (oczywiście po uruchomieniu produkcji po rekomendacji zdejmującej kwarantannę) ?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Szeroka produkcja Covid Detectora odbywałaby się przy wykorzystaniu przygotowanych linii montażowych. Zdolności wytwórcze dostosowywać będziemy do aktualnych potrzeb rynku. Na obecnym etapie nie definiujemy maksymalnych mocy wytwórczych. Generowanie przychodów możliwe jest na poziomie sprzedaży urządzenia lub/i sprzedaży pomiarów lub/i sprzedaży akcesoriów.

Obrazek użytkownika Anonim
Wojtek

Dzień dobry,

 

W jaki sposób będzie wykorzystywana hala leasingowana od Agencji Rozwoju Przemysłu o powierzchni ponad 6.000 m2?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Przejęcie w użytkowanie hali produkcyjnej przyczyni się do przyspieszenia rozwoju spółki. Inwestycja graniczy bezpośrednio z naszą fabryką, co powiększy powierzchnię zakładu z 14 do ponad 20 tys. m2 w jednej lokalizacji. Hala jest wykorzystywana do bieżącej działalności spółki, także w zakresie produkcji elementów elektronicznych (np. Covid Detectora). Pozostała powierzchnia magazynowa, biurowa i szkoleniowa służy na potrzeby bieżącej działalności spółki, w tym Działu obsługi Klienta i Akademii ML System.

Obrazek użytkownika Anonim
wojtek

Dzień dobry,

 

Jaka jest przewidywana, szacunkowa cena sprzedaży 1m2 szyby quantum glass i jaki szacunkowy zysk netto
z 1m2 Pan Prezes przewiduje?

 

Pozdrawiam,

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Szacowana i oczekiwana przez zarząd cena szkła z powłoką kwantową może wynieść ok. 300 EUR za m2 i będzie dostosowywana do aktualnej sytuacji rynkowej. Zysk netto ze sprzedaży produktu jest wypadkową wielu czynników, spółka nie publikuje prognoz.

Obrazek użytkownika Anonim
Bartosz

Czy moce produkcyjne szyb QG są już w pełni zakontraktowane? Jeżeli tak to na jaki okres?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Spółka aktualnie skupia się na sparametryzowaniu linii i osiągnieciu docelowych mocy produkcyjnych. Umowy na dostawę konkretnych ilości będą zawierane po uruchomieniu linii. Spółka obserwuje duże zainteresowanie produktem zarówno wśród dużych koncernów szklarskich, jak i producentów stolarki fasadowej i otworowej (okiennej i drzwiowej). Zawiązane partnerstwa strategiczne dają duży potencjał zbytu.

Obrazek użytkownika Anonim
DrugiRabin

Fotowoltaika na Dworcu Zachodnim w Warszawie to duża umowa.
Czy obserwuje Pan wzmożone zainteresowanie Waszymi produktami ze strony sektora państwowego?
Czy przetargów nastawionych na tego typu rozwiązania w których ML SYSTEM bierze udział jest coraz więcej?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

ML System obserwuje rosnący popyt na asortyment BIPV oraz PV wśród klientów z sektora publicznego, MŚP i dużych przedsiębiorstw. Dostrzega także duży potencjał wzrostu w inwestycjach infrastrukturalnych dotyczących modernizacji transportu pasażerskiego (m.in. dworce kolejowe i autobusowe), gdzie istotnym elementem obiektów jest wykorzystanie technologii BIPV. Wzrost kosztów eksploatacji w obiektach kubaturowych podyktowany głównie rosnącymi cenami energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych, a także polityka UE nastawiona na promowanie efektywności energetycznej budynków i zwiększanie udziału energii odnawialnej w obiektach, sprzyjać będą inwestycjom prywatnym i publicznym w BIPV oraz w klasyczną fotowoltaikę.

Obrazek użytkownika Anonim
Pawel

Dzień dobry,
Jak na dzien dzisiejszy wyglada praca nad szybami do auromotive z firma piklington?, czy szyby QG beda produkowane przez piklington czy Ml?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

„Innowacyjne szkło aktywne dla branży automotive” to projekt realizowany w ramach QDrive, znajdujący się w fazie B+R. Oczekiwanym efektem realizacji tego projektu ma być dostosowanie procesów produkcyjnych w obu spółkach.

Obrazek użytkownika Anonim
Pawel

Dzien dobry,
Czy spolka planuje wspolprace z innymi firmami z branzy automotive, np grupa Saint Gobain, ktora rowniez ma fabryki w Polsce?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

W zakresie szkła automotive aktualnie koncentrujemy się na współpracy z Pilkington Automotive Poland, ale nie wykluczamy rozszerzenia grupy partnerów. Współpracujemy z firmą Saint Gobain w zakresie wykorzystania rozwiązań BIPV na terenie Polski i Skandynawii.

Obrazek użytkownika Anonim
DrugiRabin

Covid Detector w trybie profesjonalnym wprowadzony do obrotu pod koniec czerwca. Czy są już jakieś przychody z tego tytułu? Czy ktoś oprócz ML SYSTEM z tego korzysta?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Spółka nie rozpoznała dotychczas w przychodach istotnych wpływów z komercjalizacji Covid Detectora. Pracujemy nad najbardziej korzystną dla spółki strategią generowania przychodów z systemu Covid Detector oraz oczekujemy na pozytywną rekomendacją odpowiednich organów, które dopuszczą równoważność wyników uzyskiwanych z Covid Detectora. Covid Detector jest wykorzystywany na wielu konferencjach, w tym na odbywającej się aktualnie VI Konferencji Naukowej Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju 2021.

Obrazek użytkownika Anonim
Marian Kawani

Dzień dobry panie prezesie czy data rozpoczęcia produkcji Quantum Glass na jesieni jest realna i jak Pan ocenia zapotrzebowanie na ten wynalazek czy jest już zainteresowanie zagranicznych podmiotów

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Dokładamy wszelkich starań, aby uruchomić produkcję QG jak najszybciej i dochować jesiennego terminu. Obserwujemy duże zainteresowanie wynalazkiem, w tym partnerów zagranicznych. We współpracy z międzynarodowymi koncernami szklarskimi koordynujemy wiele projektów BIPV w Europie.

Obrazek użytkownika Anonim
Mariusz

Witam,
Panie Prezesie, na kiedy (jaki okres) szacujecie otworzenie Waszego oddziału w USA ? Czy jakieś kroki w kierunku zrealizowania tego celu są już czynione?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Aktualnie pracujemy nad formalnościami dotyczącymi rozpoczęcia działań w USA. Dostrzegamy duży potencjał tego rynku m.in. za sprawą zmiany podejścia amerykańskiej administracji do kwestii inwestycji w zieloną energię. Na ten region patrzymy szerzej. Wspomnę tylko, że w zeszłym roku zrealizowaliśmy pierwsze zamówienie do Kanady.

Obrazek użytkownika Anonim
Dexter

Gratulacje sukcesu , czy firma planuje zakłady produkcyjne w innym miejscu niż Rzeszów ?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Dziękuję bardzo. Rozważamy taki scenariusz w dalszej perspektywie czasowej.

Obrazek użytkownika Anonim
AZ

Dzień Dobry Panie Prezesie,
w jednym z artykułów na portalu 300gospodarka informował Pan, że niedawno podpisaliście listy intencyjne na rzecz utworzenia Doliny Wodorowej.
Cyt. "Inicjatywa ta dopiero się rozpoczyna, mamy kilka ścieżek rozwojowych, które planujemy wdrażać..."
Czy mógłby Pan szerzej rozwinąć temat? Czy jakieś badania R&D są już prowadzone?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Aktualnie tworzone są długookresowe strategie zarówno na poziomie rządów, samorządów, jak i firm. Uważamy, że potencjał technologiczny i kompetencje ML System będą pozwalały na odegranie istotnej roli spółki w tym obszarze. Prowadzimy aktualnie analizy w zakresie działań R&D w tym obszarze.

Obrazek użytkownika Anonim
DrugiRabin

Spektroskopia rozproszeniowa w połączeniu z laparoskopią w celu wykrywania nowotworów i badania w kooperacji z rzeszowskim szpitalem Pro-Familia.
Czy ta umowa jest faktycznie na ten moment realizowana i konkretni ludzie są zaangażowani w proces badawczy?
Czy może jest to pewnego rodzaj listu intencyjnego i prace są aktualnie wstrzymane?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Spółka podpisała umowę. O efektach współpracy będziemy informować w trybie stosownych komunikatów.

Obrazek użytkownika Anonim
DrugiRabin

Czy na poniższe "wynalazki" znaleźli się Klienci?
- UV BOX: ODKAŻANIE PROMIENIOWANIEM UV,
- Szklana przegroda wirusobójcza

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Tak, są klienci na tego typu produkty. Przychody z ich sprzedaży na ten moment nie są istotne w łącznej skali obrotów spółki.

Obrazek użytkownika Anonim
adi

Czy zauważacie problemy z dostępem do chipów i połrzedników na rynku?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Zauważamy ograniczoną dostępność niektórych komponentów, podejmujemy działania ukierunkowane na minimalizację wpływu tego ryzyka na działalność spółki.

Obrazek użytkownika Anonim
Piotr

Dzien dobry Panie Prezesie,
Chcialem przede wszystkim podziękować Panu za stworzenie tak fantastycznej spółki! Bardzo się cieszę, że mogę być jej akcjonariuszem.
Chciałem się zapytać, czy firma planuje inwestycje w nowe powierzchnie produkcyjne. Czy w najbliższym roku rozwój mocy przemyslowych będzie na terenie obecnych hal czy w planach jest budowa/leasing kolejnych powierzchni.

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Bardzo dziękuję. Aktualnie w fazie budowy jest kolejna hala produkcyjna o powierzchni 5 tys. m2, gdzie produkować będziemy asortyment "nowej ery kwantowej". Zakładamy dalszy, dynamiczny wzrost spółki, dlatego nie wykluczamy kolejnych inwestycji w rozbudowę potencjału produkcyjnego w przyszłości.

Obrazek użytkownika Anonim
akcjonariusz

Wspominał Pan prezes, że spodziewa się znacznie lepszego drugiego półrocza pod względem zyskowności. Skąd taki optymizm?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Optymizm swój opieram na zakończonej fazie reorganizacji produkcji związanej z wdrożeniem QG i powrocie do optymalnych zdolności wytwórczych w tej fazie naszego rozwoju. Nieustannie pracujemy nad rozwojem miksu produktowego w kierunku asortymentu o wyższej marży.

Obrazek użytkownika Anonim
Robert Nowak

Czy kropki kwantowe mogłyby mieć zastosowanie w materiałach innych niż szkło, np. w poliwęglanie używanym w ogrodnictwie?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

To bardzo ciekawe pytanie. Teoretycznie byłaby możliwość zastosowania kropki kwantowej na tworzywach sztucznych, jednak przy takim rozwiązaniu produkt - jak wynika z naszego doświadczenia - może być mniej trwały.

Obrazek użytkownika Anonim
Grzegorz

Dzień Dobry,
Jak ocenia Pan dotychczasowe prace w ramach QDrive, czy projekt przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem i Spółka może być z dotychczasowej współpracy z Pilkington Automotive zadowolona?
Zainteresowanie tą technologią powinno być wśród koncernów samochodowych gigantyczne biorąc pod uwagę aktualne i prognozowane kierunki rozwoju motoryzacji i transportu, czego oczywiście szczerze życzę.

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Dotychczasową współpracę z Pilkington Automotive Poland oceniam bardzo dobrze. Działania realizowane są zgodnie z obowiązującym harmonogramem.

Obrazek użytkownika Anonim
dadys

Panie Prezesie tak poza tematem ale ładne ma Pan garnitury :)

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Bardzo dziękuję, staram się trzymać fason.

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Bardzo dziękuję wszystkim akcjonariuszom i inwestorom za udział w dzisiejszym czacie. Nasz zespół IR jest do Państwa dyspozycji. Tymczasem udaję się na konferencję: https://www.youtube.com/watch?v=34XgR11XcEc
Zachęcam do uczestnictwa.

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.