Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

,,Obecna sytuacja wymaga od nas dużej elastyczności. Musimy dostosowywać się do dynamicznie zmieniających warunków rynkowych" - relacja z czatu z wiceprezesem zarządu PCC Rokita

Udostępnij

W środę, 3 kwietnia 2024 r. odbył się czat inwestorski z wiceprezesem zarządu PCC Rokita. Tematem przewodnim spotkania były wyniki finansowe spółki za IV kwartał 2023 roku.

W spotkaniu wzięło udział prawie 1000 osób, a przedstawicielka spółki odpowiedziała na prawie 20 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z wiceprezesem zarządu PCC Rokita, na którym rozmawiać będziemy o wynikach spółki za 2023 rok.

 

Spotkanie rozpocznie się w środę, 3 kwietnia 2024 r. o godz. 13:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Dzień dobry, witam Państwa na czacie dotyczącym wyników finansowych Grupy PCC Rokita za 2023 rok. Zapraszam do udziału i zadawania pytań!

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie wyniki wypracowała Grupa w roku 2023?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Gdybym miał w skrócie opowiedzieć o 2023 r., to zacząłbym od tego: to był bardziej wymagający okres dla Grupy niż rok 2022. Rok 2022 był rekordowym w historii Grupy. Historycznie najlepsze przychody, zysk EBITDA, najwyższa dotąd dywidenda. Po nim nastąpił bardziej wymagający okres jakim okazał się rok 2023. Powiedziałbym, że nawet trudno bezpośrednio porównywać się z tak wyjątkowym okresem w historii.
Przechodząc do działalności Grupy, sytuacja w ubiegłym roku w poszczególnych segmentach Grupy była zróżnicowana i wymagająca. Na część produktów Grupy popyt był relatywnie niski przy jednocześnie wysokiej podaży. Dodatkowo europejska gospodarka ciągle jest w kryzysie, co nam nie pomaga. Z drugiej strony, patrząc na wynik całego rok uważamy, że był relatywnie dobry.

Obrazek użytkownika Anonim
Adam

Co charakteryzowało działalność Grupy w 2023 roku?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Wspólnym mianownikiem dla sytuacji we wszystkich segmentach były raczej generalnie niski popyt i wysoka podaż. Co za tym idzie, w każdym segmencie Grupa odnotowała spadki cen rynkowych produktów.
Ogólnie rzecz ujmując: w ubiegłym roku wszystkie segmenty produkcyjne odnotowały niższe rezultaty niż rok wcześniej. Warto mieć na uwadze, że rok 2022, z którym porównywane są wyniki, był wyjątkowy i przyniósł nam rekordowe rezultaty.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Co wpłynęło na wyniki chloropochodnych?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

W minionym roku rynek chloroalkaliów charakteryzowało spowolnienie gospodarcze. Wyniki segmentu Chloropochodne były głównie wypadkową niższych cen chloroalkaliów oraz niższych wolumenów sprzedaży. Spadkowe tendencje cenowe dotyczyły zarówno ługu sodowego jak i sody kaustycznej. Spadki wynikały ze zmniejszonego popyt przy jednoczesnym wzroście dostępności chloroalkaliów.

 

Segment Chloropochodne wypracował wciąż jednak relatywnie dobre wyniki sprzedażowe, pomimo ogólnie słabego popytu na surowce chemiczne oraz kontynuacji spadku cen.

 

Całościowo rok 2023 można w dalszym ciągu uznać za dobry, pomimo towarzyszących temu okresowi dużych zawirowań i wyzwań dla europejskiego rynku chemicznego. Co prawda wypracowany wynik EBITDA był niższy niż w rekordowym roku 2022, ale jednocześnie był drugim najlepszym historycznie wynikiem segmentu.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie czynniki przyczyniły się do wyników segmentu Poliuretany w roku 2023?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

W tym segmencie panowały najtrudniejsze od lat warunki. Podaż znacząco przewyższała popyt, również ze względu na zwiększony import polioli do Europy. To wpłynęło na dostępność polioli. Sytuację utrudniało mniejsze zainteresowanie poliolami ze strony rynku. Skutkiem były spadki cen rynkowych polioli. Marże sięgnęły niespotykanie niskich poziomów.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak radził sobie segment Inna działalność chemiczna dla fosforopochodnych? Na jakim etapie jest postępowanie antydumpingowe?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Również dla tego segmentu, w ramach którego oferujemy produkty fosforo i naftalenopochodne, cały rok jak i jego końcówka były gorszym okresem. Co prawda przełom roku 2023 i 2024 przyniósł krótkotrwałe, lekkie ożywienie. Lekko wzrósł popyt na produkty segmentu. To wszystko nie przesądza jednak o poprawie sytuacji w kolejnych okresach.

 

Co do postępowania antydumpingowego tytułem wprowadzenia podkreślę, że na działalność segmentu bardzo mocno niekorzystnie wpłynął import fosforopochodnych spoza Europy. Drastycznie niskie ceny produktów oferowanych przez chińskich producentów skłoniły PCC Rokita wraz z innymi europejskimi producentami do złożenia do Komisji Europejskiej odpowiedniego wniosku antydumpingowego. KE zaproponowała wstępnie wprowadzenie w kwietniu br. tymczasowych ceł antydumpingowych na średnim poziomie oscylującym w okolicy 60%. To jest oczywiście czynnik, który może wpłynąć pozytywnie na wyniki segmentu.

Obrazek użytkownika Anonim
Piotr

Jak wygląda sytuacja w chloroalkaliach?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Popyt jest nadal na niskim poziomie a podaż na relatywnie wysokim.

 

Wracając jeszcze na krótko do roku 2023, spadki cen towarzyszyły przede wszystkim pierwszej części roku. W drugiej połowie roku spadki były już dużo wolniejsze i zaczęły się stabilizować. Co do przyszłości to trudno obecnie przewidzieć kierunek zmian cen.

 

Pewnym czynnikiem stabilizującym są ceny energii. Mimo jednak spadków cen energii na Towarowej Giełdzie Energii w całym roku 2023, ceny tego kluczowego dla segmentu medium utrzymywały się na poziomie wciąż wyższym od tego sprzed kryzysu energetycznego.

 

Aktualnie rynkowe ceny energii elektrycznej pozostają na poziomie zbliżonym do tego sprzed europejskiego kryzysu energetycznego zapoczątkowanego w 2021 roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy Spółka podzieli się zyskiem za 2023 rok?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Rekomendacje Zarządu i RN idą w tym kierunku, nie mniej jednak finalne decyzje podejmą akcjonariusze na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu.

 

Warto przypomnieć, że inwestycja w akcje PCC Rokita zwróciła się w pewnym sensie „wiernym” inwestorom. W ubiegłym roku akcjonariusze otrzymali najwyższą z dotychczasowych kwot dywidend. Na jedną akcję przypadło blisko 22 zł. Tym samym suma dotąd wypłaconych dywidend przekroczyła dwukrotnie wartość akcji na debiucie giełdowym. Cena ta wówczas wynosiła 33 zł.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie wyzwania napotkał segment Inna działalność chemiczna? Tu też wyniki spadły.

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Tak, zgadza się. Jak już wcześniej mówiłem przy okazji wcześniej zadanego pytania, Segment Inna Działalność Chemiczna dotknął trend spadkowy. Spadały obroty jak i marże. Trend ten, zapoczątkowany pod koniec 2022 roku, był kontynuowany przez cały rok 2023. Spowodowały to niekorzystne warunki rynkowe. W 2023 r. segment ten bardzo wyraźnie odczuł spowolnienie w wielu obsługiwanych przez niego obszarach aplikacyjnych. Spowolnienie gospodarcze, w tym spadający popyt, miało wyraźny wpływ na wyniki segmentu. Jeżeli jednak ostatecznie zostaną wprowadzone cła, o których mówiłem wcześniej, to taka sytuacja da nadzieję na poprawę wyników.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak oceniacie sytuację w zakresie kosztów energii w tym roku? Chyba sytuacja się powoli stabilizuje?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Mimo, że ceny energii elektrycznej w 2023 roku spadały, to wciąż były wyższe niż przed europejskim kryzysem energetycznym, zapoczątkowanego w 2021 roku. Aktualnie rynkowe ceny pozostają na poziomie zbliżonym do tego sprzed kryzysu.

 

Staramy się jak najbardziej korzystać z faktu, że ceny energii elektrycznej potrafią się mocno różnić w różnych częściach dnia czy pomiędzy dniami pracującymi a weekendami, i odpowiednio dostosowywać poziom produkcji.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak wygląda zadłużenie spółki?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Wskaźnik net debt/EBITDA po roku wyniósł 0,6. Około ¼ tego zadłużenia to obligacje, reszta to kredyty.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Dlaczego segment Poliuretany miał do czynienia z trudnymi warunkami rynkowymi w roku 2023?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Proszę zauważyć, że trudna sytuacja na rynku poliuretanów trwa już od blisko dwóch lat.

 

Wśród czynników mających wpływ na tę sytuację trzeba wskazać z pewnością popyt konsumencki w Europie. W okresie pandemii miała miejsce ponadstandardowa konsumpcja mebli i materacy. To spowodowało tymczasowe nasycenie rynku i spadek zapotrzebowania. Po tym okresie konsumpcja branży meblarskiej spadła do bardzo niskiego poziomu. W przypadku produktów z branży meblarskiej, najbardziej nas interesujących, obserwowany jest trend powrotu do tańszych, niższych jakościowo wyrobów. W związku z tym wzrosło zainteresowanie producentów pian poliolami masowymi, niżej marżowymi, kosztem produktów bardziej specjalistycznych.

 

Dodatkowo nie pomagała słaba koniunktura w budownictwie mieszkaniowym w Europie wpływająca również na mniejszy popyt na wyposażenie wnętrz. Do tych czynników dołączyła sprzedaż polioli polieterowych spoza naszego kontynentu, co jeszcze kilka lat temu miało znaczenie marginalne.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czwarty kwartał ’23 w wynikach Grupy był już lepszy?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

W segmencie Chloropochodne, mimo generalnie trudniejszego roku, zysk EBITDA za sam czwarty kwartał 2023 r. był o blisko 2/3 wyższy od wyniku za trzeci kwartał. Trzeba zauważyć, że był to efekt głównie otrzymanych rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych.

 

Natomiast segment Poliuretany wypracował za sam czwarty kwartał zysk EBITDA stanowiący około połowę wyniku za trzeci kwartał. Tutaj jednak spadek IIIq/IVq był między innymi efektem negatywnego wpływu różnic kursowych.

 

Również dla segmentu Inna działalność chemiczna sam czwarty kwartał 2023 roku był gorszym okresem wynikowo niż trzeci kwartał. Przełom roku 2023 i 2024 przyniósł krótkotrwałe, lekkie ożywienie na rynku oraz lekki wzrost popytu na produkty segmentu, co nie przesądza jednak o poprawie sytuacji w kolejnych najbliższych okresach. Z zastrzeżeniem kwestii ceł, o której wspominałem wyżej.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy wykorzystujecie sztuczną inteligencję w swoim biznesie?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

W kwestii sztucznej inteligencji, sprawdzamy, testujemy, widzimy że jest to przyszłość w optymalizowaniu wielu czynności. Dziś testowo wykorzystujemy wirtualnego doradcę przy obsłudze Portalu Produktowego oraz w zakresie cyberbezpieczeństwa. Widzimy również możliwości wykorzystania AI jako wirtualnego asystenta sprzedaży na platformie B2B. Szukamy też możliwości optymalizacji w obszarze produkcyjnym oraz R&D. Temat jest bardzo ciekawy, rozwój narzędzi jest bardzo szybki.

Obrazek użytkownika Anonim
WK

Jaka jest motywacja rozbudowy instalacji elektrolizy?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Główną motywacją jest obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej w segmencie Chloropochodne. Ma to nastąpić dzięki rozbudowie i zwiększeniu zdolności produkcyjnych poprzez dodanie dwóch nowych elektrolizerów. Dodatkowe moce pozwolą na zmienne obciążanie instalacji elektrolizy. Obciążenie będzie dopasowywane do zmieniających się cen energii.

 

Chodzi tu głównie o zmienną dostępność zielonej energii na rynku. Jej ilość i cena potrafi się znacznie zmienić nawet w ciągu jednej doby. Poza tym istotnie różni się pomiędzy weekendami a dniami pracującymi. Stąd modulowane prowadzenie procesu produkcji ma pozwolić na obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Po kilku latach przerwy jesteście znów obecni na rynku obligacji. Zostaniecie na dłużej?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Inwestorzy przyjęli nas bardzo dobrze. Trzy emisje na zmiennej stopie procentowej zakończyły się znacznymi redukcjami. To pokazuje, jak bardzo brakowało zdywersyfikowanej oferty na rynku obligacji. Jesteśmy ostatnio chyba jedynym podmiotem z branży przemysłowej, który wszedł między innymi między firmy windykacyjne i deweloperów.

 

Co do przyszłości, rozważamy różne formy finansowania. Emisje obligacji są jedną z nich. Bierzemy je pod uwagę.

Obrazek użytkownika Anonim
Akcjonariusz

Jaka jest obecnie sytuacja w poszczególnych segmentach Grupy?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Zaczynając od segmentu Chloropochodne: na rynku chloroalkaliów nadal odnotowuje się niski popyt oraz brak problemów z ich dostępnością. Niższe ceny energii, zwłaszcza ograniczone czasowo wynikające z OZE, stanowią jednak pewne wsparcie.

 

W poliuretanach obserwujemy generalny popyt rynkowy na poliole na poziomie wciąż niższym niż przeciętnie występujący w poprzednich latach.

 

Co do segmentu Inna działalność chemiczna, przełom roku 2023 i 2024 przyniósł krótkotrwałe, lekkie ożywienie na rynku. Lekko wzrósł też popyt na produkty segmentu jednak nie ma pewności, że sytuacja w całym segmencie będzie już lepsza. Oczywiście tutaj mogą pomóc cła antydumpingowe, o których mówiłem wcześniej.

 

Podsumowując, obecna sytuacja wymaga od nas dużej elastyczności. Musimy dostosowywać się do dynamicznie zmieniających warunków rynkowych. Przez lata Grupa wypracowywała potencjał, teraz to podstawa do podejmowania dalszych wyzwań.

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Dziękuję Państwu za udział w dzisiejszym spotkaniu oraz za wszystkie zadane pytania. Jeśli pojawią się kolejne, to zapraszam do kontaktu z naszym działem relacji inwestorskich pod adresem: https://www.pccinwestor.pl/pcc-rokita/ lub przez e-mail: ir.rokita@pcc.eu.

Udostępnij