KNF kończy z niespodziewanymi debiutami i wprowadza listę spółek przed IPO | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
06 lis 2015, 07:05

KNF kończy z niespodziewanymi debiutami i wprowadza listę spółek przed IPO

Czytelnicy Strefy Inwestorów zadają nam czasem pytanie, dlaczego o debiutującej spółce dowiadują się maksymalnie dzień przed startem zapisów na jej akcje. Dlaczego inwestorzy indywidualni muszą często podjąć decyzję w ciągu kilku dni? Jak w takich okolicznościach w ogóle można mówić o racjonalnej i świadomej analizie okazji inwestycyjnej?

Na szczęście KNF zrobił mały, ale ważny krok w kierunku poprawy obecnej sytuacji. Nie będziemy ukrywać, że podoba nam się to podejście i je popieramy. Dlatego też z naszej strony wprowadzamy małe usprawnienie w Strefie Inwestorów.

Dlaczego spółki ogłaszają start zapisów i IPO w ostatniej chwili?

Dlaczego spółki ogłaszają start zapisów i IPO w ostatniej chwili? Odpowiedź jest dość oczywista: Ponieważ mogą. Jest to pod wieloma względami korzystne dla nowego debiutanta.

Po pierwsze, skoro spółka nie musi informować o fakcie złożenia prospektu emisyjnego, to może w każdym momencie zrezygnować z IPO i nie będzie musiała się nikomu tłumaczyć z decyzji i tracić na wizerunku.

Po drugie, działa tu efekt nowości i zaskoczenia. Im mniej czasu ma inwestor, tym bardziej będzie bazował na przedstawionych przez spółkę pozytywnych informacjach o niej samej. Nie będzie miał czasu na samodzielną analizę. Niestety trik często działa także na zarządzających funduszami inwestycyjnymi. Jak na rynku trwa gorący okres, a kolejne IPO "sypią się jak z rękawa", to czas na podjęcie decyzji przez TFI jest też mniejszy.

Co za sprawą KNF zmieniło się od września na lepsze?

KNF postanowił zrobić pierwszy krok w kierunku zmiany obecnego stanu rzeczy i rozpoczął publikację listy spółek, które złożyły prospekt emisyjny do KNF. Zatwierdzenie prospektu przez KNF jest warunkiem rozpoczęcia zapisów na akcje. Taka procedura zatwierdzenia trwa nawet kilka miesięcy. I tutaj też KNF zapowiada poprawę i skrócenie tego okresu do kilku tygodni.

Są to zmiany małe, ale znaczące. Pozwalają inwestorom zorientować się, które spółki są gotowe do wejścia na rynek główny GPW i dają czas na zbadanie spółki albo ocenę kiedy debiut może się rozpocząć. Jest to szczególnie ważne w przypadku spółek przechodzących z rynku NewConnect.

Inwestorzy mogą zainteresować się nimi i nawet kupić ich akcje na długo przed debiutem. Obecnie na liście KNF widnieje 5 spółek, które chcą przejść z NewConnect na rynek regulowany GPW. Są to Orion Investment, SARE, Labo Print, 11 bit studios oraz JWW Invest.

Co prawda, wciąż mogą zdarzać się sytuacje, że spółki zaraz po publikacji prospektu otworzą zapisy i wyznaczą na nie krótki termin, ale KNF zrobił już pierwszy krok w kierunku większej transparentności rynku w tym zakresie, więc możemy też liczyć na to, że zrobi też następne. Nawiasem mówiąc, nowi debiutanci na GPW już sami wprowadzają zmiany i publikują prospekt emisyjny na długo przed startem zapisów. Przykładem mogą być niedawni debiutanci APS Energia, czy Wind Mobile. Także nowa spółka Korporacja KGL już opublikowała swój prospekt emisyjny, mimo że zapisy wystartują dopiero za dwa tygodnie.

Popieramy tę zmianę i wprowadzamy nowość w Strefie Inwestorów

Od dłuższego czasu piszemy o spółkach, które postanowiły zadebiutować na GPW. Opisujemy co ciekawsze debiuty analizując prospekty emisyjne i rozmawiając z zarządem. Zbieramy też dane o rynku IPO. Można te informacje, oraz artykuły znaleźć w dziale IPO na Strefie Inwestorów:  

Rysunek 1. Dział IPO w serwisie Strefa Inwestorów
Rysunek 1. Dział IPO w serwisie Strefa Inwestorów.

Teraz dodaliśmy jeszcze wspomniane wyżej zestawienie spółek, które złożyły prospekt emisyjny do KNF. Jest to przydatna informacja dla osób śledzących rynek pierwotny. Dodatkowo jest to też ważne źródło informacji dla inwestorów inwestujących na rynku NewConnect. Można tam znaleźć spółki, które chcą przejść z tego rynku na rynek główny. By przejść do listy spółek, które są w drodze na giełdę należy kliknąć w link znajdujący się pod tabelą na stronie IPO (niebieski okrąg na Rysunku 1) :

Rysunek 2. Strona z listą spółek, które czekają na zatwierdzenie prospektu emisyjnego przez KNF w serwisie Strefa Inwestorów
Rysunek 2. Strona z listą spółek, które czekają na zatwierdzenie prospektu emisyjnego przez KNF w serwisie Strefa Inwestorów.

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.