Analiza IPO PlayWay: Czy warto kupić akcje debiutującej spółki? | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
27 wrz 2016, 14:19

Analiza IPO PlayWay: Czy warto kupić akcje debiutującej spółki?

W ostatnim roku spółki produkujące gry, notowane na giełdzie wzrosły o ponad 50%. Nic więc dziwnego, że zapowiedź wejścia na rynek giełdowy nowego dewelopera wzbudza duże zainteresowanie. Od 27 września do 5 października można zapisywać się na akcje spółki PlayWay. Czym różni się ona od innych spółek z GPW? W jaki sposób generuje wartość dla akcjonariuszy? Jakie są szanse i ryzyka związane z tym debiutem? Jak wygląda jej sytuacja finansowa? Czy cena jest odpowiednia? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule, który przygotowaliśmy po lekturze prospektu emisyjnego i rozmowie z zarządem.

Spis treści

 1. Nietypowy deweloper gier
 2. Kto sprzedaje akcje?
 3. Cele emisji
 4. Czy PlayWay będzie wypłacać dywidendę?
 5. Czynniki ryzyka i szanse
 6. Wyniki finansowe i konkurencja
 7. Czy cena jest odpowiednia?
 8. Znaki zapytania i plusy oferty
 9. Harmonogram oferty i przydatne odnośniki

Nietypowy deweloper gier

Spółka PlayWay wyróżnia się wśród innych deweloperów podejściem do tworzenia gier. Jest to w zasadzie grupa wielu małych zespołów deweloperskich, które są zależne od spółki matki, czyli PlayWay. Każdy z zespołów, których obecnie jest ponad 40, tworzy własną grę.

Wykres 1. Liczba zespołów działających w ramach grupy PlayWay.
Wykres 1. Liczba zespołów działających w ramach grupy PlayWay.

Jest to zupełnie inne podejście niż takich spółek jak CD Projekt, czy CI Games, które stawiają na jeden-dwa bardzo duże zespoły, które zajmują się produkcją dużego tytułu. PlayWay wprowadza małe gry i robi to bardzo często.

Do dzisiaj spółka wyprodukowała i wydała ponad 40 gier i dodatków DLC (downloadable content). W tej liczbie znajdują się zarówno gry mobilne, jak i klasyczne na PC. Najbardziej znane przykłady to Car Mechanic Simulator, Hard West, czy The Way. Zdecydowanie najważniejszy jest pierwszy z tych tytułów, bo za 70% przychodów PlayWay odpowiada sprzedaż gry Car Mechanic Simulator, jej kolejnych wersji i dodatków. Obecnie spółka pracuje nad przygotowaniem łącznie 60 nowych tytułów gier i dodatków. Zamierza wprowadzać do sprzedaży około 20 tytułów rocznie.

Zdecydowana większość sprzedaży odbywa się na rynkach zagranicznych. Sprzedaż w Europie Zachodniej i w Ameryce Północnej odpowiada za 80% przychodów.  

Wykres 2. Sprzedaż gier spółki PlayWay podzielona na rejony świata.
Wykres 2. Sprzedaż gier spółki PlayWay podzielona na rejony świata.

Kto sprzedaje akcje?

Krzysztof Kostowski założył spółkę PlayWay pięć lat temu, w 2011 roku, ale to nie jest pierwszy jego biznes. Wcześniej, przez 10 lat, prowadził inną firmę, która także wykazywała się dużą rentownością. Spółkę PlayWay prowadzi osobiście, jako prezes zarządu. Ma też w niej 50% udziałów. Pozostała część jest kontrolowana pośrednio przez Michała Kojeckiego, który od 1992 roku zajmuje się inwestycjami w spółki publiczne i niepubliczne. Obecnie zasiada on w radzie nadzorczej PlayWay oraz w radach i zarządach kilkunastu innych spółek.  

Spółka ma zamiar wyemitować i sprzedać na IPO 10% nowych akcji (600 tysięcy). Dodatkowo, dwaj główni akcjonariusze zamierzają sprzedać także 10% swoich akcji. Dobrą wiadomością jest duża transza dla inwestorów indywidualnych. Zostanie im zaoferowane około 20% wszystkich oferowanych akcji.

Cele emisji

Spółka ustaliła cenę maksymalną w wysokości 55 zł na jedną akcję. Czyli wpływy z emisji nowych akcji mogą osiągnąć do 33 mln zł.

Z emisji akcji PlayWay przede wszystkim ma zamiar sfinansować marketing i promocję nowych gier. W tym około 2,5 mln zł ma być przeznaczone na bardzo obiecujący tytuł „Agony” oraz 1,4 mln na nowe wydanie hitu „Car Mechanic Simulator”. Większość środków będzie przeznaczona na inwestycje w projekty obecnych i nowych zespołów deweloperskich.

Oprócz możliwości pozyskania kapitału, spółka docenia bycie spółką publiczną pod kątem marketingowym. Jest to znakomita promocja produktów firmy, ale i też znaczne ułatwienie w kontaktach z kontrahentami:

Bez wątpienia jest to jest duża dźwignia marketingowa. Zwłaszcza dzisiaj. Jeśli my byśmy mieli jedną grę na pięć lat, to pewnie nie byłoby to głównym argumentem. Ale jeśli prowadzimy sześćdziesiąt produkcji naraz, to już tak. (…) Wiarygodność również, możliwość szybszego podpisywania umów z dużymi firmami. Negocjowania z producentami filmów, czyli przenoszenie produkcji filmowych w świat gier, do tego potrzebujemy licencji. Jeśli będziemy spółką giełdową, to z pewnością ułatwi ten proces.

Krzysztof Kostowski, prezes PlayWay

Czy PlayWay będzie wypłacać dywidendę?

W poprzednich dwóch latach spółka nie wypłacała dywidendy, a zysk przeznaczała na bieżące inwestycje i kapitał zapasowy. W przyszłym roku zarząd także nie przewiduje dywidendy.  

Polityka dywidendowa ma się zmienić za niecałe dwa lata. Począwszy od zysku za rok 2017, czyli od 2018 roku zarząd ma zamiar rekomendować przeznaczenie na dywidendę od 30% do 40% zysku netto, oczywiście w zależności od potrzeb płynnościowych spółki. Taki poziom dywidendy jest najlepszy z możliwych – spółka dzieli się zyskiem, ale też pozostawia sobie kapitał na rozwój.

Czynniki ryzyka i szanse

Przeglądając dział „czynniki ryzyka” w prospekcie emisyjnym nie natrafiliśmy na żadne nietypowe zagrożenia dla działalności spółki.

Jednym z istotniejszych ryzyk wartych wymienienia jest ryzyko walutowe. Około 90% przychodów ze sprzedaży jest w obcej walucie. W szczególności w dolarze i euro. Koszty zaś są w złotówkach. Tak więc zmiana kursu tych walut ma bezpośrednie przełożenie na wyniki grupy.  

Inwestorzy powinni brać pod uwagę fakt, iż Grupa nie stosuje zabezpieczeń przed ryzykiem walutowym.

czytamy w prospekcie.

Spółka PlayWay jest oczywiście narażona na szereg ryzyk charakterystycznych dla jej branży. Są to ryzyka związane z koniunkturą, konkurencją światową, zmianami trendów, nowymi technologiami, czy też nie osiągnięciem przez gry sukcesu rynkowego. Lecz dzięki nietypowemu podejściu do biznesu, większość z tych ryzyk nie dotyka spółki w istotny sposób.

PlayWay nie skupia się na jednym tytule. Prowadzi kilkadziesiąt projektów jednocześnie. Większość z dotychczas wypuszczonych gier przyniosła zysk (¾ zyskownych tytułów). Duża skala produkcji rozkłada ryzyka tak typowe dla tej branży i pozwala utrzymać stabilniejsze przychody i zyski.

Jeśli zaś chodzi o szanse, to one także są związane z tym dość unikatowym modelem biznesowym. Na razie firma największe przychody generuje ze sprzedaży gry Car Mechanic Simulator. Zakłada wydawanie około 20 gier rocznie, a wśród nich mogą się trafić kolejne perełki mające istotny wpływ na przychody przez lata.

Jesteśmy grupą ponad czterdziestu zespołów. Czegoś, czego jeszcze chyba nie ma na świecie. Jeśli my w grupie naszych zespołów znajdziemy, powiedzmy sobie, drugiego Minecrafta, czy jakiś duży temat, to z reguły będziemy siedemdziesięcioprocentowym udziałowcem w tym przedsięwzięciu.

Krzysztof Kostowski, prezes PlayWay

Duże nadzieje w przyszłym roku związane są z grą „Agony”, której trailer bije rekordy popularności w serwisie YouTube, oraz z nową wersją gry Car Mechanic Simulator:

Teraz utrzymaliśmy wysoką dynamikę, a nie było żadnych dużych premier. W przyszłym roku będzie premiera m.in.: Car Mechanic 17, więc spodziewam się jeszcze wyższej dynamiki niż w tym roku.

dodał Krzysztof Kostowski

Wyniki finansowe i konkurencja

Spółka działa od 2011 roku, ale dane finansowe w prospekcie emisyjnym są podane tylko od 2014 roku. Wynika z nich, że spółka praktycznie nie ma zadłużenia. Nigdy nie brała kredytu i nie emitowała obligacji.

Jest to efekt nietypowego podejścia do promocji produktów. Spółka do tej pory starała się nie wydawać na marketing dużych kwot. Korzysta bardziej z promocji w mediach społecznościowych, z pomocy blogerów i YouTuberów, a także wystawia pomysły na gry na Kikstarterze i sprawdza czy cieszy się one popularnością.

Bo my nie testujemy gry pod kątem tego, czy to jest dobry pomysł, gdy wydamy już pięć milionów, tylko już w momencie, gdy wydamy sto tysięcy. Wystawiamy grę na Kickstartera. Nas interesuje jak ludzie głosują dolarami, a nie łapkami. (…) Pomysł, powodzenie na Kickstarterze, pokazanie, że jest zainteresowanie. Wtedy można zacząć inwestować większe pieniądze w produkcję i rozkręcać machinę marketingową.

Krzysztof Kostowski, prezes PlayWay

Prezes zapowiada, że to się nie zmieni po debiucie – spółka nie planuje emisji obligacji ani finansowania dłużnego. Dokładając do tego środki pozyskane z emisji, możemy więc uznać, że stabilność finansowa spółki nie jest zagrożona.

Biznes spółki charakteryzuje się dynamicznym wzrostem przychodów – przynajmniej w dwóch zaraportowanych ostatnich latach. Wzrosły one z 7 mln zł na koniec 2014 r. do 15 mln zł (licząc za ostatnie 12 miesięcy do czerwca 2016 r.). Nie są one tak narażone na skoki jak w przypadku spółek CD Projekt czy CI Games. Z tego punktu widzenia bliżej spółce do modelu Vivid Games, Bloober Team, czy 11 bit studios.  

Z racji specyfiki branży, w przypadków producentów gier, najlepiej porównać marże. Wartości wskaźników marż PlayWay są na bardzo wysokich poziomach (charakterystyka branży) i są porównywalne do innych spółek z GPW:

 PlayWayBloober TeamVivid Games11 bit studios
Marża na sprzedaży48,37%46,89%5,57%53,73%
Marża operacyjna45,82%44,08%-0,83%53,20%
Marża EBITDA46,29%48,30%19,55%69,54%
Marża zysku netto35,43%44,97%32,99%44,97%

Tabela 1. Marże wybranych deweloperów gier notowanych na GPW i PlayWay.

Czy cena jest odpowiednia?

Spółka ustaliła cenę maksymalną na jedną akcję w wysokości 55 zł. Czy to dużo? Uwzględniając akcje nowej emisji i zyski z ostatnich 12 miesięcy, wskaźnik C/Z osiąga w tym przypadku wysoką wartość: 67. Jest to o wiele więcej niż w przypadku pozostałych deweloperów z GPW. Choć w przypadku tej branży, bardziej adekwatnym wskaźnikiem jest cena do sprzedaży C/S. Dla PlayWay wynosi on, przy cenie maksymalnej, 24. Dla porównania C/S dla 11 bit studios wynosi obecnie 12, a dla Vivid: 6. 

Kapitalizacja (wartość rynkowa) spółki przy cenie maksymalnej wyniesie 363 mln zł. Jest to więcej niż kapitalizacja 11 bit studios (263 mln zł), czy Vivid Games (134 mln zł), które to spółki mają większe przychody roczne. Vivid i 11 bit w ostatnich 12 miesiącach wygenerowały po 22 mln przychodów, natomiast PlayWay mniej: 15 mln zł.

Podsumowując, spółka spodziewa się zwiększenia dynamiki sprzedaży, choć konkretnych prognoz nie publikuje. Tak więc, w cenie 55 zł za akcję już są uwzględnione przyszłe, większe przychody i zyski. Dużym plusem przemawiającym na korzyść takiej wyceny jest też bardzo małe ryzyko niestabilności finansowej – spółka nie ma długów i wykazuje wysoką rentowność. Nie jest to też cena ostateczna, ale taka jaką spółka chciałaby uzyskać. Ponadto, spółka ma zaplanowane na 2017 rok prawie 20 premier, w tym przynajmniej dwie z szansą na duży komercyjny sukces, jak Car Mechanics Symulator 2017, czy gra Agony. Ostateczna cena akcji może ulec zmniejszeniu po rozmowach z funduszami, ale nastąpi to dopiero po zakończeniu zapisów na akcje przez inwestorów indywidualnych.

Znaki zapytania i plusy oferty

Na rynek główny GPW wchodzi deweloper, a w zasadzie inkubator deweloperów gier. Zbierzmy więc razem najważniejsze elementy oferty, na które warto zwrócić uwagę w przypadku IPO spółki PlayWay S.A.:

 • Grupa małych zespołów – Emitent jest grupą wielu małych zespołów deweloperskich, które są zależne od PlayWay. Takie podejście zmniejsza wiele ryzyk i stabilizuje przychody.
 • 20 tytułów rocznie – Spółka ma zamiar wypuszczać około 20 tytułów rocznie.
 • Głównie zagraniczne rynki zbytu - Zdecydowana większość sprzedaży odbywa się na rynkach zagranicznych. Przychody zależą od wahań kursu głównych walut.
 • Duża transza dla inwestorów indywidualnych – Inwestorom indywidualnym zostanie przydzielone około 20% wszystkich oferowanych akcji.
 • Dywidenda dopiero z zysku za rok 2017 – W 2018 roku zarząd ma zamiar rekomendować przeznaczenie na dywidendę od 30% do 40% zysku netto. Jest to bardzo dobry stosunek dywidendy do zysku.
 • Brak zadłużenia – Spółka nie brała kredytów ani nie emitowała obligacji na rozwój i nie zamierza tego robić.
 • Dynamiczny wzrost przychodów - Biznes spółki charakteryzuje się dynamicznym wzrostem przychodów. Zarząd spodziewa się utrzymać taką dynamikę w przyszłości, choć nie publikuje prognoz.
 • Wysoka cena maksymalna – Cena maksymalna zaproponowana przez spółkę uwzględnia już jej przyszły wzrost.

Harmonogram oferty i przydatne odnośniki

27 września – 5 października 2016 r.Przyjmowanie zapisów Inwestorów Indywidualnych
29 września – 6 października 2016 r.Budowanie księgi popytu wśród Inwestorów Instytucjonalnych
6 października 2016 r.Ustalenie i opublikowanie ceny ostatecznej i ostatecznej liczby akcji
12 października 2016 r.Przydział Akcji Oferowanych
około tygodnia od przydziału Akcji OferowanychZakładany pierwszy dzień notowania akcji i praw do akcji na GPW

Tabela 2: Harmonogram oferty PlayWay S.A.

Zobacz także: Notowania, wykres, dywidendy, akcjonariat i dane finansowe PlayWay

Zobacz także: Strona spółki (notowania, dywidendy, akcjonariat, rekomendacje, wskaźniki i wyniki finansowe)

---

Wszystkie treści zawarte w artykule mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Decyzje inwestycyjne podjęte na ich podstawie podejmowane są na wyłączną odpowiedzialność Użytkownika Serwisu.

Zawarte w artykule dane, opracowania, informacje, analizy zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, są tylko i wyłącznie subiektywnymi opiniami autorów i nie są rekomendacjami zawarcia transakcji w rozumieniu § 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców m. in. nie opierają się na żadnej metodzie wyceny walorów oraz nie określają ryzyka inwestycyjnego, nie zawierają bezpośrednich zaleceń podjęcia określonych działań inwestycyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu art.76 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Zgodnie z powyższym autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w artykule albowiem nie jest intencją Usługodawcy dokonywanie bezpośrednich porad inwestycyjnych.

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.