Analitycy wyceniają akcje GetBack nawet na 54% powyżej ceny w IPO | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
22 cze 2017, 12:19

Analitycy wyceniają akcje GetBack nawet na 54% powyżej ceny w IPO

Od poniedziałku ruszają zapisy na akcje Grupy GetBack zajmującej się zarządzaniem wierzytelnościami. Cztery domy maklerskie wyceniły wartość spółki od 2,4 do 4,15 mld zł. Co to oznacza dla inwestora indywidualnego? Czy kurs akcji może wzrosnąć po debiucie? Czy powtórzy się scenariusz Dino?

GetBack: numer 2, który che być liderem

Grupa GetBack powstała stosunkowo niedawno - w 2012 roku, ale bardzo szybko się rozwinęła. Już teraz jest drugą największą spółką zajmującą się zarządzaniem wierzytelnościami na rynku polskim. Nie zamierza zwalniać tempa i zapowiada, że do 2019 roku dogoni lidera, czyli notowaną na GPW spółkę Kruk. Dlatego też wchodzi na giełdę. Ma zamiar pozyskać środki na dalszy dynamiczny rozwój.

GetBack określił cenę maksymalną 27 zł na akcję. Przekłada się to na wycenę całej spółki w wysokości 2,7 mld zł. To całkiem sporo, zważywszy że spółki mWIG40, są obecnie wyceniane średnio na 1,4 mld zł. Tym samym, jest bardzo duża szansa, że niedługo po debiucie, przy założeniu odpowiedniej płynności akcji, GetBack wejdzie w skład indeksu mWIG40.

Jak analitycy wyceniają GetBack

Sam GetBack wycenił wartość swoich akcji na maksymalną kwotę 2,7 mld zł. Natomiast Haitong Bank, który pełni funkcję oferującego i koordynatora sprzedaży globalnej akcji, oszacował jego wartość między 2,41 a 3,46 mld zł. Dla porównania obecna wycena spółki Kruk, do której stara się dorównać GetBack, wynosi 5,1 mld zł.

Z raportów, do których dotarł PAP wynika, że analitycy Haitong Banku zakładają niemal dwukrotny wzrost w tym roku skorygowanej gotówkowej EBIDTA w stosunku do 2016 r. Także prognoza zysku netto jest optymistyczna: zakłada wzrost w 2017 r. o 35%. Analitycy spodziewają się też wzrostów EBITDA i zysków w 2018 roku – odpowiednio o 73% i 76% w stosunku do 2017 r.

Wycenę akcji podają jednak ostrożną. Zależy ona od przyjętej metody. Zdyskontowane przepływy pieniężne wskazują na wartość GetBack na poziomie 2,41 mld zł. Przy tej metodzie wartość jednej akcji wyniesie 24,10 zł, czyli 11% niżej od zaproponowanej ceny maksymalnej. W przypadku wyceny metodą zysków rezydualnych szacuje wartość spółki na 3,46 mld zł, czyli cenę akcji 34,6 zł, 28% wyżej niż maksymalna cena w IPO.

Zobacz także: Analiza IPO GetBack: Czy warto kupić akcje debiutującej spółki?

Nieco wolniejszy, ale wciąż dynamiczny wzrost, zakładają analitycy Vestor Dom Maklerski. PAP podaje, że spodziewają się wzrostu przychodów w latach 2016-2019 w tempie średnio 46% rocznie (CAGR). EBITDA ma wzrastać w tempie 52%, a zysk netto 41% rocznie. Analitycy wyceniają akcje spółki metodą zdyskontowanych zysków rezydualnych na 2,45 mld zł, a metodą porównawczą do Kruka na 3,61 mld zł. Innymi słowy, w optymistycznym wariancie, szacują wzrost ceny akcji o 34% względem ceny akcji oferowanej na IPO, czyli do 36,10 zł..

Podobną wycenę podał też Dom Maklerski mBank-u. Wycena GetBack szacowana jest w przedziale 2,66 – 3,54 mld zł. Analitycy prognozują trzyletni CAGR (wskaźniki skumulowanego rocznego wzrostu) na 31,7% i jest to wynik bardzo dobry na tle spółki Kruk (20,2%) oraz grupy porównawczej (15,7%).

W ocenie analityków banku strategia spółki - zakładająca wyższą elastyczność w ustalaniu rat dla dłużników oraz maksymalizację wartości wierzytelności i brak umorzeń długu - pozwoli spółce znacząco wydłużyć krzywą spłat.

Podaje Polska Agencja Prasowa na podstawie raportu DM mBank.

Dużo wyższą wycenę podał Raiffeisen Centrobank w raporcie, do którego dotarł PAP. Przy założeniu wpływów z emisji w wysokości 400 mln zł, spółka, zdaniem analityków, może być warta pomiędzy 3,45 a 4,15 mld zł. Przekłada się to na wzrost ceny akcji od 27% do nawet 54%. Motorem wzrostów ma być poprawa sytuacji materialnej Polaków, wspieranej wzrostem płacy minimalnej i programu 500+.

Tabela 1. Zestawienie wycen Grupy GetBack sporządzonych przez analityków Haitong Bank, DM mBank, Vestor DM i Raiffeisen Centrobank. Źródło: PAP

InstytucjaPrzedział wycenyPrzedział kursu akcji na podstawie wyceny
GetBack2,70 mld złCena max: 27 zł
Haitong Bank2,41 – 3,46 mld zł24,1 – 34,6 zł
Vestor DM2,45 – 3,61 mld zł24,5 – 36,1 zł
DM mBank2,66 – 3,54 mld zł26,6 – 35,4 zł
Raiffeisen Centrobank3,45 – 4,15 mld zł34,5 – 41,5 zł

Co może dziać się z kursem akcji po debiucie?

Analitycy domów maklerskich są zgodni co do kontynuacji dynamicznego wzrostu przychodów i zysków GetBack. Lecz wyceniają spółkę ostrożnie. Dolne granice wycen są niższe od kilku do kilkunastu procent od podanej ceny maksymalnej. Jednocześnie domy maklerskie zakładają, w wariancie optymistycznym, średni wzrost kursu o 30%.

Na zachowanie kursu po debiucie może mieć też wpływ kilka innych czynników. Zagraniczne instytucje finansowe, zachęcone sukcesem debiutu Dino, z pewnością będą wykazywać zainteresowanie także tą ofertą. Już sama wielkość spółki powoduje wzmożone zainteresowanie instytucji finansowych. Tak duża firma może bardzo szybko wejść do indeksu mWIG40, a wtedy będzie musiała się znaleźć w portfelu wielu funduszy krajowych i zagranicznych.

Jeśli więc inwestorzy instytucjonalni nie zdołają zapisać się na wystarczającą liczbę akcji na IPO, to mogą próbować doważać się po debiucie skupując walor z rynku. Dla inwestorów indywidualnych byłaby to dobra wiadomość. Oznacza bowiem, że jest spora szansa na wzrost kursu w następnych miesiącach po debiucie. Jak będzie w praktyce, czas pokaże.

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.