Inpost wraca na giełdę. Planuje debiut w Amsterdamie z kosmiczną wyceną
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
13 sty 2021, 12:34

Inpost wraca na giełdę. Planuje debiut w Amsterdamie z wyceną 60 razy wyższą niż schodził z GPW 4 lata temu

Inpost, operator pocztowy, ponownie wybiera się na giełdę. Według planów spółki, debiut ma mieć jednak miejsce na holenderskiej giełdzie Euronext Amsterdam. Mają zostać zaoferowane istniejące akcje, a wartość spółki będzie 60 razy wyższa niż podczas wezwania na GPW 4 lata temu.

W 2015 r. Inpost zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie po tym jak został wydzielony z Grupy Integer. Formalnie była to jednak sieć kurierów. Operatorem paczkomatów pozostał bowiem również notowany na giełdzie Integer, a sama sieci kurierów wyceniona została ponad 5 lat temu na 289 mln zł w dniu debiutu. Cena ostateczna sprzedawanych akcji istniejących wyniosła 25 zł.

Zaledwie rok później, ze względu na problemy finansowe spółki, kurs znalazł się znacznie poniżej tych wartości. Zanurkował do okolic 7-8 zł za akcję. W 2017 r. spółka i cała grupa Integer porozumiały się z nowym inwestorem strategicznym, funduszem Advent i zostały wycofane z giełdy. Celem Adventu było wycofanie z rynku zarówno sieci kurierów Inpost jak również operatora paczkomatów Integer.pl. W dniu zawieszenia notowań spółki Inpost wartość spółki wynosiła ok. 125 mln zł, czyli niewiele więcej niż wartość oferty akcji w 2015 r. (121,4 mln zł) sam operator paczkomatów był wyceniony w wezwaniu na 350 mln zł. W sumie obydwie spółki Integer i Inpost zostały zdjęte z giełdy przy łącznej wycenie poniżej 500 mln zł. To właśnie te dwa połączone podmioty wchodzą obecnie na giełdę w Amsterdamie.
 

Wycena rynkowa operatora paczkomatów Inpost spółki Integer.pl na GPW w latach 2012 - 2017 w mln zł

Integer wycena rynkowa

Drugi debiut Inpost, tym razem za granicą

Tym razem Inpost zamierza zadebiutować na holenderskiej giełdzie Euronext Amsterdam. Obecnie jest to już znacznie większa spółka. Według ocen analityków jej wartość przekracza 7 mld euro (pow. 30 mld zł) czyli dokładnie 60 razy wyższa niż podczas zejścia z GPW.

Inpost stara się o wzmocnienie swojego wizerunku na rynku międzynarodowym. Debiut na jednej z najbardziej znaczących giełd Zachodniej Europy ma w tym pomóc. IPO pozwoli także spółce na zdywersyfikowanie możliwości finansowania działalności w przyszłości.

Inpost nie pozyska kapitału z oferty akcji. Także tym razem oferowane będą tylko akcje już istniejące dla inwestorów instytucjonalnych. W komunikacie Inpostu podano, że fundusze zarządzane przez BlacRock, Capital World Investors i GIC Pte nabędą akcje spółki o wartości 1,03 mld euro ( ok. 4,7 mld zł) od AI Prime & Cy SCA (kontrolowany przez fundusz Advent International). Największy udział przypadnie BlackRock (430,6 mln euro).

Zobacz także: InPost planuje IPO i wejście na giełdę w Amsterdamie

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.