IPO Captor Therapeutics rozpocznie się wkrótce. Debiut spółki z branży biotechnologicznej rozpocznie się w Q1 2021
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
15 mar 2021, 22:35

IPO Captor Therapeutics rozpocznie się wkrótce. Widzieliśmy jak biofarmaceutyczna spółka przygotowuje się do debiutu na GPW [WIDEO]

Captor Therapeutics S.A. to szwajcarsko-polska firma biofarmaceutyczna będąca europejskim liderem w obszarze rozwoju innowacyjnych kandydatów na leki z wykorzystaniem technologii celowanej degradacji białek (ang. TPD, Targeted Protein Degradation). Spółka z branży biotechnologicznej złożyła w KNF prospekt emisyjny i planuje w I kwartale 2021 roku rozpoczęcie procesu IPO na GPW.

Celowana degradacja białek to rewolucyjne podejście do poszukiwania nowych leków, które można wykorzystać w procesach odkrywania całkowicie nowych celów molekularnych, przełamujących ograniczenia klasycznych leków, a także w udoskonaleniu możliwości leczenia chorób, w przypadku których istniejące leki nie wykazują optymalnego działania. To ultranowoczesna technologia, która na dobre jest rozwijana na świecie dopiero od około 2015 roku. Przewiduje się, że będzie to czwarta, najbardziej innowacyjna terapia w walce z nowotworami – po klasycznej terapii, terapii celowanej i immunoterapii. Wielką przewagą TPD jest to, że metoda, przy użyciu małocząsteczkowych związków chemicznych aktywuje naturalne procesy zachodzące w organizmie do usuwania patogennych białek.

Zobacz także: Captor Therapeutics, polska innowacyjna spółka biotechnologiczna, złożyła prospekt emisyjny i planuje debiut na GPW

Technologia TPD jest przełomem pod względem potencjału celowania w dowolne białko, także w białka uznawane za niemożliwe do celowania terapeutycznego (ang. Undruggable Proteome). To natomiast znacząco powiększa potencjalną pulę nowotworów, które przy użyciu degradacji białek można będzie leczyć.
 

Lider technologii TPD w Europie

Captor Therapeutics to szwajcarsko - polska spółka biotechnologiczna, która prowadzi działalność we Wrocławiu oraz Bazylei. W Polsce spółka posiada laboratoria w których prowadzone są badania, w Szwajcarii natomiast prowadzone jest biuro w którym międzynarodowy zespół zarządzający w postaci CEO dr Toma Shepherda czy SVP Sylvaina Cottensa, weteranów branży farmaceutycznej, rozwija obszar business development i strategię spółki. Założycielem, głównym akcjonariuszem i CSO spółki jest dr Michał Walczak, który odpowiada za badania, które odbywają się w głównej mierze w Polsce.
 


Główną wartością Captor Therapeutics jest koncentracja badań w obszarze związanym z celowaną degradacją białek. Jest to w tej chwili jeden z najgorętszych obszarów badawczych w światowym drug discovery. Spółka szacuje, że znajduje się w gronie 4 najbardziej zaawansowanych w tym obszarze badań spółek na świecie. Wkrótce dołączy też do grona notowanych na giełdzie startupów skoncentrowanych na TPD. Na giełdzie w USA są już notowane takie spółki jak Arvinas, C4 Therapeutics, Nurix czy Kymera Therapeutics. W 2020 r. trzy firmy: C4 Therapeutics, Nurix oraz Kymera z sukcesem przeprowadziły pierwsze oferty publiczne na NASDAQ, kiedy opracowywane przez nich leki znajdowały się w fazie przedklinicznej. Obecnie wyceny spółek biotechnologicznych zajmujących się celowaną degradacją białek liczone są w miliardach dolarów.
 

Wyceny na giełdzie w USA Arvinas, C4 Therapeutics, Kymera Therapeutics i Nutrix Therapeutics w mln USD

Spółki z branży PROTAC
 

Polska spółka jako jedyna w tym gronie nie podpisała jeszcze umowy partneringowej na prowadzony przez siebie projekt. Captor Therapeutics oprócz zaawansowanych projektów potencjalnych leków celujących w konkretne białka, posiada również Platformę Optigrade, która umożliwia rozwój wysoce selektywnych kandydatów na leki tym samym stanowi kolejną generację leków typu degrader.

To właśnie wspomniana platforma stanowiła punkt wyjścia do nawiązanej pod koniec grudnia 2020 r. strategicznej współpracy Captor Therapeutics z brytyjsko-japońską spółką biotechnologiczną Sosei Heptares, notowanym na giełdzie w Tokio globalnym liderem w projektowaniu i rozwoju leków celujących w białka GPCR Obydwie spółki będą wspólnie opracowywać i rozwijać nowe związki małocząsteczkowe indukujące degradację białek chorobotwórczych z rodziny GPCR (ang. G protein-coupled receptor, GPCR).

Zobacz także: Captor Therapeutics i Sosei Heptares rozpoczynają strategiczną współpracę

Nadzieja na leczenie dotychczas nieuleczalnych nowotworów

Captor Therapeutics pracuje obecnie nad kandydatami na leki w terapii chorób onkologicznych i autoimmunologicznych opartych o innowacyjną technologię celowanej degradacji białek, która daje nadzieję, że przy użyciu naturalnych mechanizmów organizmu proces tworzenia komórek rakowych w organizmie zostanie odwrócony i przez to dojdzie do całkowitego usunięcia ich z organizmu.

- W normalnych, zdrowych komórkach naszego organizmu mamy dynamiczną równowagę pomiędzy degradacją i syntezą białek – mówi dla Świata Lekarza prof. Józef Oleksyszyn z Politechniki Wrocławskiej – Z wiekiem ta równowaga jest zakłócona, co prowadzi do nagromadzenia się bezużytecznych lub uszkodzonych protein, powodujących różne schorzenia, m. in. nowotwory.

– Zapobiegać temu zakłóceniu normalnej równowagi można na dwa sposoby – hamując degradację białek, jeśli to białko jest niezbędne dla normalnej równowagi, lub inicjując jego degradację, jeśli jego obecność jest niepożądana. I właśnie ten drugi problem ma rozwiązywać technologia TPD, która, jeśli jej skuteczność zostanie potwierdzona w badaniach klinicznych, będzie cennym rozszerzeniem podejścia do nowych terapii. Ta technologia może być znaczącym krokiem w postępie poszukiwania nowych terapeutyków, nie tylko onkologicznych - dodaje prof. Oleksyszyn.

Start IPO Captor Therapeutics jeszcze w 1 kwartale 2021

Captor Therapeutics złożył prospekt do KNF w połowie września ub.r. Od początku funkcjonowania Captor Therapeutics zawarł z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowy na dofinansowanie projektów o łącznej wartości ponad 175 mln zł. Spółka pozyskała także finansowanie w wysokości ponad 31 mln zł od inwestorów prywatnych. Planowane IPO spółki ma zostać przeprowadzone w celu pozyskania kapitału na dalszy rozwój.

Zobacz także: Dr Tom Shepherd został Prezesem Zarządu spółki Captor Therapeutics

* Materiał przygotowany we współpracy ze spółką

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.