Spółka biotechnologiczna Captor Therapeutics złożyła prospekt emisyjny i planuje IPO i debiut na GPW
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
21 wrz 2020, 10:01

Captor Therapeutics, polska innowacyjna spółka biotechnologiczna, złożyła prospekt emisyjny i planuje debiut na GPW

Captor Therapeutics, wrocławska spółka biotechnologiczna, podał informację o złożeniu prospektu emisyjnego i rozpoczęciu procesu wejścia na GPW.

Captor Therapeutics jest spółką typu drug discovery skoncentrowaną na odkrywaniu nowych innowacyjnych leków. Jest jednym z światowych liderów specjalizującym się w rozwoju leków wywołujących celowaną degradację białek patogennych. To nowy i bardzo obiecujący obszar rozwoju leków zwany potocznie czwartą generacją leków onkologicznych (ang. Targeted Protein Degradation, „TPD”), po klasycznych lekach chemicznych, terapiach celowanych i lekach immunoonkologicznych. Spółka prowadzi badania w obszarze chorób nowotworowych i autoimmunologicznych, których leczenie jest dotychczas niemożliwe, lub dostępne metody działają w ograniczonym zakresie.

Jest to nowy, atrakcyjny obszar badań. Spółka opracowuje nowe leki małocząsteczkowe, które działają w technologii „celowanej degradacji” - oddziałując z białkami powodują ich selektywną degradację. Jest to nowatorskie podejście w leczeniu chorób takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, nieswoiste zapalenie jelit, łuszczyca oraz w leczeniu nowotworów, na które inne techniki nie działają.

- Technologia celowanej degradacji białek udostępnia wiele korzyści, których nie są w stanie zapewnić dotychczas stosowane podejścia. Należą do nich tak istotne zagadnienia jak: katalityczny mechanizm działania leku, czy możliwość jego podawania doustnego (w przeciwieństwie do przeciwciał monoklonalnych), co sprawia, że leki opracowane tą metodą będą wywoływać znacznie mniej skutków ubocznych - wyjaśnia dr Michał Walczak, dyrektor naukowy Captor Therapeutics.

Jednym ze znaczących akcjonariuszy spółki i jej założycielem Captor Therapeutics jest dr Filip Jeleń, który jest także założycielem i głównym akcjonariuszem spółki Pure Biologics notowanej na NewConnect.

- Captor Therapeutics jest start-up’em biotechnologicznym. Nasz model biznesowy obejmuje przeprowadzenie przez nas wczesnych etapów opracowania leku, włączając w to pierwszą fazę badań klinicznych. Następnie, na dalszych etapach rozwoju leku, planujemy wejście we współpracę z dużą firmą farmaceutyczną – mówi dr Filip Jeleń.

Zobacz także: Captor Therapeutics - spółka biofarmaceutyczna złożyła prospekt w KNF, planuje debiut na GPW na przełomie roku 2020/21

Debiut Captor Therapeutics na GPW

Captor Therapeutics złożył prospekt emisyjny i planuje wejść na główny rynek na przełomie roku 2020/2021. Debiutowi na GPW będzie towarzyszyć oferta nowych akcji. Spółka działa w kapitałochłonnej branży drug dicovery i potrzebuje finansowania na dalsze prace:

- Zdecydowaliśmy się na emisję akcji w drodze oferty publicznej i wejście na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, aby pozyskać środki finansowe na realizację celów strategicznych Spółki w perspektywie do końca 2022 r., związanych przede wszystkim z naszą działalnością badawczo-rozwojową. Przeprowadzenie IPO i wejście na GPW umożliwi Spółce szybszy rozwój projektów, a tym samym zbudowanie wartości, która umożliwi realizację naszego celu strategicznego, czyli komercjalizację projektów, która w naszej ocenie może nastąpić na etapie badań przedklinicznych, czyli w momencie optymalnego stosunku wartości do ponoszonego ryzyka. Sądzimy, że będziemy gotowi do debiutu giełdowego na koniec tego roku, ale ostateczną decyzję o terminie oferty będziemy uzależniali od sytuacji na rynku kapitałowym - wyjaśnia dr Michał Walczak, Chief Scientific Officer i Członek Zarządu, współtwórca i akcjonariusz Captor Therapeutics.

Do czasu publikacji prospektu emisyjnego nie poznamy szczegółów oferty ani dokładnej wyceny spółki. Warto jednak zauważyć, że wrocławska spółka działa w obszarze degradacji białek patogennych, które są uznawane za bardzo atrakcyjny obszar rozwoju leków. Jedną z najbardziej zaawansowanych spółek prowadzących badania tym obszarze na świecie jest amerykańska spółka Arvinas, która także opracowuje leki wywołujące celowaną degradację białek patogennych. W tej chwili najbardziej zaawansowany projekt amerykańskiej spółki w obszarze degradacji protein zakończył pierwszą fazę kliniczną badań. Arvinas jest notowana na NASDAQ z wyceną ponad 1 mld USD.

Od 2018 r. spółki działające w technologii TPD tj. Kymera, Nurix, C4 Therapeutics czy Arvinas zebrały ponad 10,3 mld USD od inwestorów prywatnych. Ponadto przeprowadzając pierwsze oferty publiczne Arvinas (2018), Nurix (2020) i Kymera (2020) pozyskały od inwestorów giełdowych ponad 500 mln USD. Każda z tych spółek: Kymera, Nurix i Arvinas ma dzisiaj kapitalizację rynkową bliską lub przekraczającą 1,0 mld dolarów amerykańskich.

- Cieszymy się, że Captor Therapeutics po przeprowadzeniu IPO dołączy do tego ekskluzywnego grona pionierów technologii TPD, które stały się spółkami publicznymi. Traktujemy to jako ważny element wizerunkowy, ponieważ wśród europejskich spółek publicznych działających w tak innowacyjnym obszarze, jedna z nich będzie posiadała silny polski rodowód, i będzie notowana na polskiej giełdzie - mówi dr Michał Walczak.

Zobacz także: Pure Biologics coraz bliżej debiutu na GPW. Spółka potwierdza, że złożyła prospekt emisyjny w KNF

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.