ONDE z Grupy Erbud rozpoczyna ofertę publiczną i zadebiutuje na głównym rynku GPW
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
24 cze 2021, 13:03

ONDE z Grupy Erbud rozpoczyna ofertę publiczną i zadebiutuje na głównym rynku GPW

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny ONDE. Tym samym spółka rozpoczyna ofertę publiczną akcji i proces wejścia na GPW. Planuje pozyskać do 214,5 mln zł na rozbudowę portfela projektów. ONDE należy do Grupy Erbud notowanej na giełdzie.

ONDE, generalny wykonawca farm wiatrowych i farm fotowoltaicznych, jest liderem w Polsce w segmencie budownictwa dla OZE. Skalę działalności dobrze oddaje udział w rynku budowy farm wiatrowych w Polsce. W 2020 r. spółka miała ponad 50% udział w projektach, które wygrały aukcje OZE w 2019 r. Ponadto miała 10% udział w projektach, które wygrały aukcje OZE w 2019 r., w budowie farm fotowolataicznych do 1 MW (na podstawie danych z aukcji OZE).

ONDE działa na rynku OZE do lat. Spółka zrealizowała i realizuje 250 projektów o łącznej mocy 2809,5 MW. Zdecydowana większość mocy przypada na projekty farm wiatrowych, a reszta na projekty farm fotowoltaicznych.

Spółka jest beneficjentem strategii wprowadzenia przez rząd Zielonego Ładu i realizacji transformacji energetycznej Polski rozpisanej do roku 2050. Krajowy Plan Działań na Rzecz Energii i Klimatu przewiduje zwiększenie mocy instalacji OZE w Polsce do 24 GW w 2030 r. i 37 GW w 2040 r. (dziś 9,5 GW), a także wzrost udziału produkcji energii elektrycznej pochodzącej z OZE do 32% i 40% (do 2030 r. i 2040 r.).

Na koniec I kwartału tego roku ONDE miała zakontraktowanych projektów wykonawczych o wartości 1 mld zł oraz zabezpieczony pipelinie inwestycyjny o łącznej docelowej mocy 458 MW w projektach w sektorze wiatrowym i fotowoltaicznym, które spółka będzie realizować na własny rachunek.

Co istotne, ONDE należy do Grupy Erbud. Jest to spółka notowana na giełdzie od 2007 r. Posiada ponad 30-letnie doświadczenie na rynku budowlanym w Polsce i krajach Europy Zachodniej.

Zobacz także: KNF zatwierdziła prospekt emisyjny ONDE. Startuje IPO spółki

Emisja wesprze przekształcenie ze spółki wykonawczej w wykonawczo-inwestycyjną

Środki pozyskane z emisji nowych akcji w maksymalnej wysokości ok. 214,5 mln zł brutto. zostaną przeznaczone na dalszą rozbudowę portfela projektów wiatrowych i fotowoltaicznych oraz ich dewelopment. Spółka zamierza pozyskane środki skierować na refinansowanie, zakup oraz dewelopment projektów OZE, które następnie będą sprzedawane inwestorom.

„W naszej strategii zakładamy, że zainwestowane w ten sposób pieniądze, pozwolą na to, aby błyskawicznie rozwinąć nową działalność. Sprawi to też, że gotówka szybko wróci do spółki i zostanie ponownie zainwestowana w kolejne projekty. Taki przyspieszony start jest bardzo istotny, bo pełen dewelopment projektu OZE trwa nawet dwa lata” – wyjaśnia Paweł Średniawa, prezes ONDE.

„Mamy jeden z najbardziej doświadczonych i kompetentnych zespołów menedżerskich działających na rynku budowy obiektów OZE w Polsce, jesteśmy czołowym wykonawcą na tym rynku, posiadamy też własne biuro projektowe z portfolio projektów OZE o mocy 2GW na koncie. To daje nam solidne podstawy, aby skokowo zwiększyć skalę działalności. Jednocześnie realizacja marży deweoperskiej, powinna zapewnić wysoką rentowność Spółki” – dodaje Paweł Średniawa.

Oferta publiczna i debiut na GPW spółki ONDE

W ofercie publicznej zostaną zaoferowane akcje nowej emisji i akcje należące do obecnych akcjonariuszy. Wartość całej oferty wyniesie do 444,5 mln zł.

Oferta obejmie nie więcej niż 8,25 mln akcji nowych i do 8,85 mln akcji już istniejących. Cena ostateczna została ustalona w wysokości 26 zł za akcję.

W transzy dla inwestorów indywidualnych zostanie zaoferowane ok. 15% akcji oferowanych.

Jeśli spółce uda się uplasować wszystkie akcje nowej emisji przy cenie maksymalnej 26 zł za akcję, to jej wartość rynkowa wyniesie 1,4 mld zł.

Szczegóły oferty: www.onde.pl/oferta-publiczna-akcji/

ONDE zamierza zadebiutować na głównym rynku GPW.

ONDE_harmonogram_oferty

Zobacz także: Debiuty, artykuły, analizy w Strefie Inwestorów 

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.