Debiuty GPW 2021: 7 spółek których debiut może nastąpić w tym roku
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
16 sie 2021, 09:00

7 spółek, których debiut na GPW może nastąpić jeszcze w 2021 roku

W tym roku nie możemy narzekać na brak debiutantów. Na głównym parkiecie do tej pory zadebiutowało 11 spółek, ale to nie koniec. Jeszcze 7 podmiotów może do końca roku rozpocząć IPO i wejść na GPW. Wskazują na to złożone prospekty emisyjne i zaawansowanie prac w Komisji Nadzoru Finansowego. Kolejne 14 spółek zapowiedziało przejście z NewConnect i już prowadzi działania w tym kierunku.

W Komisji Nadzoru Finansowego trwa procedowanie 5 prospektów emisyjnych spółek zamierzających przeprowadzić IPO i wejść na główny parkiet GPW. Złożono także 2 prospekty emisyjne spółek, które już są notowane w alternatywnym systemie obrotów NewConnect. Także te podmioty zamierzają przejść na główny parkiet. Jest duża szansa, że do końca tego roku zakończą się postępowania prospektowe i na giełdzie zobaczymy kilka nowych firm.
 

Lista spółek które zadebiutują na GPW w 2021

debiuty na gpw

Spółki z dużą szansą na debiut jeszcze w 2021 r. na GPW

Przed wejściem na główny rynek wymagane jest złożenie prospektu emisyjnego do KNF. Dopiero po jego zatwierdzeniu możliwe jest rozpoczęcie oferty publicznej i wprowadzenie akcji na rynek. Obecnie w KNF procedowane jest 7 prospektów przyszłych debiutantów. To właśnie te spółki mają największą szansę na debiut jeszcze w tym roku.

Murapol (deweloper mieszkaniowy)

Niedawno, pod koniec lipca, złożył prospekt emisyjny jeden z największych deweloperów mieszkaniowych, Murapol. Spółka działa od kilkunastu lat na rynku deweloperskim. Jej nieruchomości są dostępne w 16 miastach. Plasuje swoją ofertę w chłonnych segmentach: popularnym i popularnym premium. W tym roku spółka weszła też w szybko rosnący sektor mieszkań na wynajem.

„Uważamy, że dołączenie do grona spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, wśród których są już liczni przedstawiciele branży deweloperskiej, jest naturalnym krokiem dla firmy o takiej skali działalności jak nasza, a ponadto będzie wspierać jej dalszy dynamiczny rozwój” – mówi Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol.

Spółka zapowiadała rozpoczęcie prac w kierunku debiutu na giełdzie już w 2018 r. W pierwszej kolejności przeprowadziła restrukturyzację grupy i skupiła się na podstawowym segmencie działalności. Teraz gotowa jest już na wejście na GPW.

Debiutowi prawdopodobnie będzie towarzyszyć emisja akcji, ze względu na wysoką kapitałochłonność niszy, w której działa spółka. Jedak nie zostało to jeszcze potwierdzone.

Metalkas (producent regałów metalowych, drabin i sejfów)

Debiut rozważa też Metalkas. Spółka złożyła prospekt emisyjny do KNF w lipcu. Wejście na giełdę możliwe jest więc jeszcze pod koniec tego roku.

Metalkas jest liderem w Europie w produkcji regałów metalowych oraz jest największym polskim producentem drabin. Jest też jednym z największych producentów w kraju sejfów i mebli metalowych.

„Jesteśmy intensywnie rozwijającą się rodzinną spółką. Ponad 60-letnia działalność pozwoliła nam osiągnąć ugruntowaną pozycję na polskim i międzynarodowym rynku DIY, czyli produktów niezbędnych do budowy, remontu, wykończenia i wyposażenia wnętrz” – mówi Jacek Grzenia, prezes zarządu Metalkas.

Spółka kieruje ofertę do globalnych sieci marketów budowlanych i supermarketów. Jej produkty są obecne w 32 krajach świata. Posiada też ofertę dla klientów indywidualnych.

„W ostatnich latach mocno rozbudowaliśmy park maszynowy i wyposażyliśmy nasze zakłady w najnowocześniejsze urządzenia dostępne na rynku, rozwijamy e-commerce oraz poszerzamy ofertę o nasze kluczowe produkty, czyli drabiny i regały. W efekcie przez ostatnią dekadę osiągnęliśmy niemal pięciokrotny wzrost przychodów” – dodaje Grzenia.

Metalkas zamierza dalej zwiększać moce produkcyjne i wejść na kolejne rynki zagraniczne. Dlatego też decyduje się na przeprowadzenie oferty publicznej i debiut na GPW.

„Plan przeprowadzenia oferty publicznej akcji i debiutu na warszawskiej giełdzie, jest naturalnym krokiem w dalszym, globalnym rozwoju naszej firmy” – podsumowuje Adam Grzenia, wiceprezes zarządu Metalkas.

PolTreg (biotechnologia)

Od miesiąca w KNF jest procedowany prospekt emisyjny spółki biotechnologicznej PolTreg. Debiut na GPW może odbyć się już w IV kw. tego roku.

PolTreg rozwija terapie z wykorzystaniem komórek T-regulatorowych, które są już na zaawansowanym etapie klinicznym. Badania celują w potrzeby medyczne w obszarze autoimmunologii m.in. leczenia stwardnienia rozsianego i cukrzycy typu 1.

W zeszłym roku spółka zakończyła I/II fazę badań klinicznych w cukrzycy typu 1 u dzieci. Teraz PolTreg przygotowuje się do badania fazy II/III w leczeniu pacjentów ze świeżo zdiagnozowaną cukrzycą typu 1. PolTreg zakończył też fazę I badania klinicznego w rzutowo-remisyjnej postaci stwardnienia rozsianego.

Spółka zamierza przed debiutem przeprowadzić emisję akcji. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na finansowanie kolejnych etapów badań klinicznych już trwających projektów badawczo-rozwojowych nad terapią leczenia cukrzycy u dzieci i terapią stwardnienia rozsianego.

Zobacz także: PolTreg złożył do KNF prospekt w związku z planowanym IPO, debiut na GPW planowany w IV kw. 2021

Big Cheese Studio (gaming)

Deweloper gier Big Cheese Studio z grupy PlayWay złożył prospekt emisyjny w marcu tego roku. Prace w KNF są już na zaawansowanym etapie, więc debiutu na giełdzie możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach lub nawet tygodniach.

Spółka zasłynęła udanym tytułem „Cooking Simulator”. Marka ta wciąż jest rozwijana i udostępniane są kolejne płatne dodatki. Gra jest też portowana na następne platformy, co podtrzymuje dobrą sprzedaż tytułu.

Big Cheese Studio nie podaje, czy debiutowi na giełdzie będzie towarzyszyć emisja nowych akcji.

Emitel (operator sieci radiowo-telewizyjnych)

Od stycznia w KNF trwają prace nad zatwierdzeniem prospektu emisyjnego Emitel – największego operatora naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. Klientami spółki są największe krajowe sieci telewizyjne i stacje radiowe oraz sieci telefonii komórkowej.

Złożenie prospektu nie oznacza podjęcia decyzji o przeprowadzeniu debiutu giełdowego, ale bardzo urealnia wybranie takiej drogi. Szczegóły ewentualnej oferty akcji nie są więc jeszcze znane. Prawdopodobnie dojdzie do sprzedaży pakietu mniejszościowego akcji należących do fundusz Alinda Capital Partners, przy zachowaniu pakietu kontrolnego. Może to być jedna z największych ofert publicznych w tym roku.

Zobacz także: Emitel: 2021 rokiem kontynuacji strategicznych projektów spółki

Spyrosoft (software house)

W lipcu został złożony prospekt emisyjny Spyrosoft. Spółka jest notowana na NewConnect od 2020 r. W tym czasie jej kapitalizacja wzrosła do ok. 250 mln zł.

Spyrosoft dostarcza kompleksowe usługi w zakresie tworzenia oprogramowania i szeroko rozumianego outsourcingu IT. Dostarcza rozwiązania w zakresie tworzenia oprogramowania. Zdecydowana większość przychodów spółki pochodzi ze zleceń od zagranicznych podmiotów z Europy i USA.

Zobacz także: Spyrosoft planuje przejąć Norbsoft i zadebiutować na rynku głównym GPW

MedApp (medtech)

W lipcu 2020 r. prospekt do KNF złożyła MedApp. Prace nad zatwierdzeniem wciąż trwają. Spółka zapowiadała w styczniu tego roku zamiar przeprowadzenia oferty publicznej akcji wraz ze zmianą rynku notowań. Pozyskane środki mają posłużyć przyspieszeniu rozwoju.

MedApp jest spółką z branży medtech. Jej klientami są przede wszystkim placówki medyczne. Spółka oferuje rozwiązania softwarowe wspomagające diagnostykę obrazową oraz usługi medycyny cyfrowej nowej generacji. Najważniejszymi produktami spółki są: CarnaLife Holo, HoloComm, CarnaLife System (platforma medycyny cyfrowej umożliwiająca lekarzowi zdalną ocenę i monitorowanie stanu zdrowia pacjentów) i Cyfrowa Przychodnia.

Zobacz także: MedApp rozpoczyna współpracę z Medicover Polska w obszarze medycyny cyfrowej 

Spółki, które także pracują już nad zmianą rynku z NewConnect na główny GPW

To nie koniec. Jeszcze kilkanaście spółek obecnych na rynku NewConnect prowadzi prace, często już zaawansowane, nad zmianą parkietu. One także mają szansę na debiut jeszcze w 2021 r.

W trakcie przygotowania niezbędnych dokumentów i prospektu emisyjnego jest Movie Games, spółka znana przede wszystkim z gry Drug Dealer Simulator, zrzeszająca grono spółek zależnych m.in. True Games, Drago entertainment, Brave Lamb czy Pixel Crow. Do końca roku zamierza też zmienić parkiet Carbon Studio specjalizujące się w grach w technologii VR.

Ze spółek gamingowych na główny rynek wybiera się też Bloober Team. Także SimFabric, producent gier i wydawca planuje zmianę rynku jeszcze w tym roku. Prace przygotowawcze już trwają.

Intensywne prace nad zmianą rynku deklarują spółki biotechnologiczne Scope Fluidics oraz Inno-Gene. Pierwsza z nich nie planuje przeprowadzać emisji akcji wraz ze zmianą rynku.

Także niedawni debiutanci na rynku NewConnect: Gamivo (platforma transakcyjna do gier i towarów cyfrowych) oraz Tender Hut (software house), zapowiedzieli i rozpoczęli prace nad prospektem i zmianą rynku.

Ponadto prace nad prospektem emisyjnym prowadzone są przez spółki Bio Planet, SDF, Arena.pl, Hub.Tech oraz Columbus Energy i DB Energy. Dwie ostatnie zapowiedziały przeprowadzenie emisji akcji wraz ze zmianą rynku.

Podsumowując. Drugie półrocze 2021 r. może okazać się bogate w IPO. Po dwóch poprzednich półroczach obfitujących w debiutantów i duże oferty publiczne, pozytywny trend na rynku IPO może się utrzymać. Zainteresowanie giełdą, a zwłaszcza parkietem głównym, rośnie. Inwestorzy mają więc w czym wybierać. Zwłaszcza, że sektory, w których działają potencjalni debiutanci, są wyjątkowo różnorodne.

Zobacz także: Bądźmy gotowi na kolejne debiuty na GPW. Wskaźnik Koniunktury IPO w pierwszej połowie 2021 r. na bardzo wysokim poziomie

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.