Scanway rusza z emisją akcji i planuje debiut na NewConnect. To będzie druga spółka kosmiczna na polskiej giełdzie
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
05 cze 2023, 18:14

Druga spółka z branży kosmicznej zmierza na giełdę. Scanway rusza z emisją akcji i planuje debiut na NewConnect

Druga polska firma z branży kosmicznej, po Creotech Instruments, rozpoczyna publiczną ofertę akcji, a w dalszych planach debiut na rynku NewConnect. Scanway planuje pozyskać z rynku na rozwój biznesu około 8,5 mln zł netto.

Scanway, to polska spółka branży kosmicznej, zajmująca się technologią obserwacji z kosmosu, której teleskop porusza się po orbicie w ramach misji STAR VIBE. Scanway jest pierwszym w Polsce komercyjnym dostawcą spektralnych instrumentów do kosmosu. Obecnie Scanway rusza z ofertą publiczną akcji, w ramach której przekaże na sprzedaż 200 tys. akcji, cena jednej zostanie ustalona w drodze budowy księgi popytu. Oferta spółki z sektora kosmicznego potrwa do 27 czerwca 2023 r. Środki pozyskane w ramach emisji zostaną przeznaczone na rozwój wizji maszynowej, linii produkcyjnej instrumentów satelitarnych i systemów wizyjnych.

Zobacz także: Biznes New Space szybko rośnie i będzie przynosił miliardowe zyski. Oto polskie spółki z ekspozycją na sektor kosmiczny, które są już notowane lub planują debiut

Oferta publiczna Scanway

Scanway rozpoczyna ofertę publiczną akcji, a w planach ma debiut na rynku NewConnect. Scanway jest polską spółką działającą w obszarze systemów wizyjnych i optoelektroniki. Tworzy rozwiązania na pograniczu optyki, elektroniki i oprogramowania. Działalność firmy jest podzielona na dwie gałęzi – przemysłową (Industry) i kosmiczną (Space).

Zapisy na akcję potrwają do 21 do 27 czerwca, z kolei przydział został zaplanowany na 29 czerwca 2023 r. 
 

harmonogram Scanway

Źródło: ipo.scanway.pl
 

Spółka przekaże 200 tys. akcji, minimalny zapis będzie wymagał zakupu 400 akcji. Cena jednej akcji zostanie ustalona w drodze budowy księgi popytu, co potrwa do 20 czerwca br. Szacowana wartość oferty to 8,5 mln zł.

Głównymi celami emisyjnymi akcji serii C jest budowa zaawansowanej wizji maszynowej, rozwój linii produkcyjnej instrumentów satelitarnych oraz linii produkcyjnej systemów wizyjnych.
 

cele emisyjne Scanway

Źródło: ipo.scanway.pl

Emisję akcji prowadzi Dom Maklerski Navigator.

Zobacz także: Konferencja Space Day [LIVE STREAM]

Space i Industry

Rynek kosmiczny, w którym działa Scanway osiągnął w 2021 r. wartość 386 mld dolarów i odnotowuje dalszy dynamiczny wzrost.

„W ciągu ostatnich siedmiu lat, czyli od 2014 do 2021 roku, rynek związany z satelitami wykazywał średni wzrost roczny na poziomie 1,8%, co przekłada się na coraz większe zainteresowanie badaniem i wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej przez różne podmioty i branże. Wzrost liczby satelitów w kosmosie jest jednym z kluczowych wskaźników tego dynamicznego rozwoju. W 2021 roku liczba aktywnych satelitów w obiegu okołoziemskim przekroczyła 3,5 tysiąca, co stanowiło wzrost o 50% w porównaniu do roku 2014. Ten imponujący wzrost wynika głównie z postępującej miniaturyzacji satelitów, co umożliwia redukcję kosztów ich produkcji i wystrzelenia.” – czytamy na stronie emitenta.

Zwiększanie liczby satelitów wiąże się z wieloma pozytywnymi efektami. Zapewnia zwiększenie łączności oraz usług telekomunikacyjnych, na skalę światową. Satelity są również niezastąpione, jeśli chodzi o zbiór i monitoring danych dotyczących klimatu, środowiska, atmosfery. Rozwój tego segmentu bardzo przyczynia się do stawiania kolejnych kroków w dziedzinie nawigacji, badań naukowych, meteorologii. Dlatego jak możemy przeczytać na stronie Scanway, wzrost liczby satelitów poruszających się po orbicie jest bardzo ważne dla rozwoju technologii kosmicznych i innowacyjnych.

„Wzrost liczby satelitów w kosmosie wyznacza perspektywę dalszego rozwoju technologii kosmicznych i innowacyjnych aplikacji satelitarnych. Przewiduje się, że w najbliższych latach rynek ten będzie kontynuował swoją ekspansję, napędzany rosnącym zapotrzebowaniem na nowe rozwiązania i usługi oparte na satelitach.” napisano na stronie.

Także segment produktów dla przemysłu, w którym działa spółka, jest bardzo istotny i dynamicznie się rozwija. Według danych przytaczanych przez Scanway globalny rynek wizji maszynowej w 2021 r. osiągnął wartość 13,23 mld dolarów.

„Rynek produktów dla przemysłu, szczególnie w obszarze robotyzacji i automatyzacji, dynamicznie się rozwija. Według analiz przeprowadzonych przez Grand View Research, globalny rynek wizji maszynowej osiągnął wartość 13,23 mld USD w 2021 roku i przewiduje się, że wzrośnie do 25,92 mld USD w 2030 roku, głównie ze względu na rosnące zapotrzebowanie na kontrolę jakości, systemy robotyczne sterowane wizyjnie i optymalizację efektywności produkcyjnej.” – czytamy na stronie spółki.

Spółka planuje debiut na rynku NewConnect w II połowie 2023 r.

Zobacz także: Scanway rozpoczyna ofertę publiczną akcji i zamierza zadebiutować na NewConnect w II połowie 2023 roku

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.