Sektor kosmiczny na GPW i NewConnecy, oto spółki, które są już notowane i planują debiut
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
24 sty 2022, 08:26

Biznes New Space szybko rośnie i będzie przynosił miliardowe zyski. Oto polskie spółki z ekspozycją na sektor kosmiczny, które są już notowane lub planują debiut

Wall Street liczy na kolejne miliardowe zyski w kosmosie, a polskie spółki również planują budować swoją pozycję w szybko rosnącym biznesie New Space. Prywatne firmy, które wysyłają satelity, rakiety w kosmos na masową skalę i komercjalizują loty przy wsparciu inwestorów to nie jest już domena przyszłości tylko rzeczywistość. Na świecie tworzy się nowa gospodarka kosmiczna, a jej reprezentanci również pojawiają się na warszawskim parkiecie. Creotech Instruments i Vigo System to dwie spółki notowane na polskiej giełdzie z ekspozycją na ten sektor, ale kolejne jak Thorium Space Technology, Scanway czy Blue Dot Solution również coraz śmielej spoglądają w tę stronę.

W USA New Space to potężne firmy na czele których stoją najbogatsi tego świata jak Elon Musk ze SpaceX, Jeff Bezos z Blue Origin czy Richard Branson z Virgin Galactic. Powstają kolejne prywatne firmy z charyzmatycznymi prezesami jak Rocket Lab: „Jesteśmy dziś drugą najczęściej wystrzeliwaną amerykańską rakietą” – powiedział Beck w wywiadzie. Na pierwszym miejscu jest rodzina Falcon firmy SpaceX. Mnożą się też akcje kosmiczne typu „pure-play”. Biznesy i modele biznesowe są nowe i sprawiają wrażenie jakby pochodziły rodem z sci-fi. Przestrzeń kosmiczna to nowa branża z perspektywą miliardów dolarów w której miejsce poszukują również polskie firmy.

„Nową branżę kosmiczną” można podzielić na trzy segmenty. Jednym z nich są usługi startowe. Są to firmy, które wystrzeliwują ładunki użyteczne w kosmos. To oczywiście najbardziej kapitałochłonny rodzaj działalności, bo stworzenie rakiety kosmicznej wymaga dużego kapitału. Satelity to kolejny segment. Są to firmy, które instalują ładunek użyteczny na rakietach. Umieszczają one wiele konkurencyjnych finansowo, satelitów w „konstelacjach" i przesyłają dane z powrotem na Ziemię. Trzecią częścią kosmicznego tortu są usługi i tworzenie podzespołów. Wraz z rozwojem przestrzeni kosmicznej przemysł potrzebuje dostawców usług logistycznych, technologii i podwykonawców. Ten segment będzie szybko rósł z branżą kosmiczną i wyspecjalizowane spółki z ekspozycją na ten sektor mogą szybko rozwijać się wraz z całą branż. Za kilka lat nawet firmy odbierające i utylizujące śmieci w celu zapewnienia wsparcia działania branży będą miały udział w dużym biznesowym rynku.

Na polskiej giełdzie są już obecne pierwsze spółki z tego sektora, a kolejne deklarują plany przeprowadzenia ofert publicznych i wejścia na rynek giełdowy.

Zobacz także: Wall Street kolejne miliardowe zyski widzi w kosmosie. Branża kosmiczna na giełdzie w USA ma spory potencjał w 2022 roku

Creotech Instruments liderem polskiego sektora kosmicznego

Spółką notowaną na polskiej giełdzie będącą reprezentantem tego sektora jest Creotech (NewConnect: CRI), lider polskiego sektora kosmicznego, w marcu 2021 roku ruszył z ofertą publiczną, a w październiku debiutował. Od tego momentu kurs wzrósł już 120% na 163 PLN za akcję, gdzie od początku stycznia spółka zaliczyła wzrost 51%. Firma w 1-3Q2021 zaliczyła solidne zyski, bo 3,2 mln PLN zysku EBITDA i 0,9 mln PLN zysku netto.
 

creotech akcje


Największa spółka kosmiczna w Polsce z ambicją stworzenia własnej platformy satelitarnej HyperSat do różnych zastosowań co pozwala poszerzać obszar działalności kosmicznej. Spółka specjalizuje się w pewnej niszy jaką jest produkcja mikrosatelitów jak np. projekt EagleEye – polski mikrosatelita do obserwacji Ziemi, który ma zapewnić metrowy obraz Ziemi w wysokiej rozdzielczości. Według planów mikrosatelita ma trafić na orbitę okołoziemską w 2023 roku. Creotech już realizuje pierwsze kontrakty na dostawę 3 mikrosatelitów dla wojska. Wystrzelenie jest planowane na 2024 rok. Co ważne, rynek kosmiczny obecnie w samej Europie jest wart wiele miliardów euro, a to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów. Świat przechodzi transformację digitalizacji, a za tym idzie większa masa przepływu danych obsługiwanych przez satelity. Rynek kosmiczny w perspektywie następnych lat ma ponad 25 tys. mikrosatelitów krążących nad naszymi głowami, więc przed Creotech Instrumens rośnie naprawdę duży rynek.
 

satelity rynek

Zobacz także: Musk, Bezos i Branson ojcowie chrzestni turystyki kosmicznej i inwestowania w ten sektor - Podcast 21% rocznie jak inwestować

Creotech zajmuje się również produkcją specjalistycznej elektroniki oraz aparatury m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy fizyki kwantowej oraz wysokiej energii. Ten obszar będzie miał istotny wpływ na przychody spółki w 2022 roku. Z obecnych działań Creotech wyłania się obraz ambitnej spółki, która z rozwojem swojej technologii pozyskuje partnerów na wszystkich kontynentach.

Zobacz także: Creotech Instruments rusza z ofertą publiczną. Co warto wiedzieć o polskiej spółce z branży technologii kosmicznych

Produkty Vigo System latają na Marsa

VIGO System to polska spółka akcyjna, która zajmuje się w produkcją fotonowych detektorów podczerwieni, które są wykorzystywane w przemyśle, medycynie, technologiach wojskowych, a nawet gospodarstwach domowych. Produkty polskiej spółki poleciały w kosmos zamontowane na łaziku marsjańskim Curiosity - misja łazika to zbadanie czy na Marsie było jakieś życie oraz ocenia warunki geologiczne na czerwonej planecie. Czujniki polskiej spółki nie wymagają chłodzenia kriogenicznego, są ekonomiczne i łatwe w użyciu, jak możemy przeczytać w opisie ich produktów na stronie naukawpolsce.pl. VIGO opublikowało także cele finansowe na lata 2021-23. Spółka planuje osiągnięcie dynamiki wzrostu przychodów na poziomie 20-30% przy utrzymaniu marży brutto na sprzedaży powyżej 60% a marży znorm. EBITDA powyżej 40% w tych latach. Kurs spółki od początku roku wzrósł 13%.

Zobacz także: W nowej strategii Vigo System stawiamy sobie ambitne cele zarówno jeśli chodzi o wzrost biznesu, jak i rozwój technologii - mówi Łukasz Piekarski CFO spółki

vigo system akcje


W ostatnim wywiadzie dla Stefy Inwestorów, CFO spółki Łukasz Piekarski, podkreślał, że przyszłość spółki nie jest oparta o jeden projekt. W listopadzie spółka ogłosiła nową strategię na kolejne lata. „W nowej strategii stawiamy sobie ambitne cele zarówno jeśli chodzi o wzrost biznesu, jak również rozwój technologii. Przede wszystkim zależy nam aby wejść w nowe obszary rynku. Chcemy pozyskać nowych klientów tak aby działać nie tylko na rynku detektorów średniej podczerwieni, ale również w innych obszarach mikroelektroniki opartej o podczerwień”, mówił w wywiadzie. Analitycy DM Ipopema wydają rekomendację „Kupuj” z ceną docelową 850 PLN.
 

mars curiosity vigo system

Łazik zrobił sobie selfie w trakcie misji na Marsie. Źródło: NASA
 

Jak zwraca uwagę analityk Michał Wojciechowski z DM Ipopema, dla spółki wejście w branżę kosmiczną to nowy obszar wzrostu. Vigo widzi potencjał na tym rynku dla swojej technologii źródeł średniej podczerwieni oraz matryce podczerwieni, gdzie głównym ich odbiorcą to sektor wojskowy oraz kosmiczny. Spółka nie wyklucza potencjalnej współpracy przy opracowywaniu nowych projektów, co mogłoby się przyczynić do przyspieszenia rozwoju technologii. Równoległy krok rozwoju to ekspansja na rynki amerykańskie oraz azjatyckie, gdzie zarząd chce inwestować w biura sprzedaży, ale także projektowanie nowych rozwiązań.

Zobacz także: Virgin Galactic to akcje przyszłości. Od komercyjnego lotu testowego w kosmos kurs wzrósł ponad 100%

Polskie spółki z branży kosmicznej coraz śmielej spoglądają w stronę inwestorów

Oprócz notowanych na giełdzie Creotech i VIGO System pojawia się w Polsce coraz więcej spółek, które również działają w branży kosmicznej, coraz chętniej spogląda w stronę inwestorów i rynku kapitałowego. Wśród nich warto zwrócić uwagę m.in. na Thorium Space Technology, Scanway i Blue Dot Solutions.

Thorium Space zajmuje się projektowaniem i konstrukcją nowatorskich systemów telekomunikacyjnych przeznaczonych na unikalne pasma nadawczo-odbiorcze, umożliwiających elektroniczne sterowanie wiązką i szybszą transmisję danych. Technologia ma być wykorzystywana w satelitach komunikacyjnych. W czerwcu 2021 Thorium Space znalazło się na liście najbardziej innowacyjnych start-upów kosmicznych w 2021 roku, według badania StartUs insights. Spółka powstała w 2017 roku, a jej twórcą i prezesem jest Paweł Rymaszewski – ekspert branży kosmicznej i obronnej z 20-letnim doświadczeniem. Spółka pracuje nad projektami technologicznymi o łącznej wartości ponad 90 mln zł.

Zobacz także: Thorium Space tworzy fundamenty polskich satelitów telekomunikacyjnych. W planach projekty o wartości ponad 90 mln zł 

Scanway to wrocławska firma, którą tworzy 30-osobowy zespół specjalistów z zakresu technologii obserwacyjnej. Spółka projektuje i wdraża systemy wizyjne dla przemysłu i kosmosu. Jej współtwórcą i prezesem jest Jędrzej Kowalewski - ekspert od mobilnych systemów wizyjnych, optomechatroniki, robotyki, teleoperacji oraz technologii kosmicznych. Scanway stworzy dwa teleskopy do wsparcia polskiej obronności, będąc uczestnikiem projektu PIAST, w którym wiodącą rolę pełni m.in. Creotech Instruments. PIAST to konsorcjum podmiotów, pracujących nad konstelacją satelitów obserwacyjnych. Mają one w ciągu najbliższych kilku lat znaleźć się na orbicie okołoziemskiej, aby dostarczać m.in. dane wywiadowcze możliwe do wykorzystania dla polskiej obronności i administracji. Więcej można przeczytać o niej w serwisie kosmonauta.net 

Blue Dot Solutions to podmiot, który również działa w szeroko rozumianej branży kosmicznej. Spółka tworzy i wdraża rozwiązania wykorzystujące dane satelitarne. Swoje usługi, polegające m.in. na monitoringu ziemi z kosmosu, oferuje dla przemysłu lądowego, morskiego, przestrzeni miejskich, rolnictwa, jak i branży lotniczej oraz kosmicznej. Ponadto, Blue Dot Solutions prowadzi akcelerator, czyli podmiot łączący startupy z szeroko rozumianej branży kosmicznej z dużymi przedsiębiorstwami o ugruntowanej pozycji na rynku. Spółka prowadzi też badania i analizy branży kosmicznej, a także serwis internetowy kosmonauta.net.

Space Investor Day

Wszystkie wyżej wymienione spółki będzie można bliżej poznać podczas Space Investor Day. Już 26 stycznia 2022 roku o godz. 10:00 zapraszamy na wydarzenie, w czasie, którego polskie spółki z branży kosmicznej zaprezentują swoje modele biznesowe i plany rozwoju. Na koniec każdej prezentacji przewidziana jest sesja Q&A. Więcej informacji w tym artykule.
 

Space Investor Day

Zobacz także: Rocket Lab wchodzi na giełdę i leci na Marsa. Debiut kolejnej spółki z branży kosmicznej lada dzień

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.