Ostatni dzień, aby dywidenda z R22 trafiła na twoje konto
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
11 paź 2019, 06:50

Dziś ostatni dzień, aby otrzymać pierwszą dywidendę R22

Po raz pierwszy w historii dywidendę wypłaci grupa technologiczna R22. Akcjonariusze pod koniec października otrzymają część zysku w wysokości 30 gr na akcję. Dziś jest ostatni dzień, by nabyć akcje spółki i móc uczestniczyć w wypłacie.

Grupa R22 już na debiucie w 2017 r zapowiadała rozpoczęcie wypłat dywidend od roku obrotowego 2018/2019 i dotrzymała słowa. Zarząd ustalił też politykę dywidendową obowiązującą przez najbliższe 5 lat.

Zobacz także: R22 osiąga rekordowe wyniki i zapowiada ogłoszenie polityki dywidendowej. Pierwsza wypłata zysku dla akcjonariuszy coraz bliżej 

Ostatni dzień na otrzymanie prawa do dywidendy z R22

Walne zgromadzenie przychyliło się do rekomendacji zarządu i zdecydowało o wypłacie pierwszej dywidendy w wysokości 30 gr na akcję. Dniem dywidendy jest 15 października. Oznacza to, że dywidenda zostanie przyznana tylko inwestorom posiadającym akcje spółki na koniec sesji 11 października.

Spółka przeznaczy na wypłatę 4,23 mln zł z zysku jednostkowego za przesunięty rok obrotowy 2018/2019. Pozostałą część zysku w wysokości 672 tys. zł przeznaczy na kapitał zapasowy. Inwestorzy otrzymają dywidendę w dniu 22 października.

- W minionym roku osiągnęliśmy rekordowe wyniki, które pozwalają nam dzielić się zyskiem z akcjonariuszami. Już wcześniej, na przełomie czerwca i lipca przeprowadziliśmy skup akcji własnych. Teraz, zgodnie z zapowiedziami rekomendujemy wypłatę pierwszej w historii R22 dywidendy. Chcemy, aby każdego roku była ona wyższa w ujęciu nominalnym – mówi Jakub Dwernicki, prezes R22.

Stopa dywidendy liczona przy aktualnym kursie nie jest wysoka i wynosi obecnie 1,5%.

Zobacz także: 7 ostatnich okazji dywidendowych w 2019 roku 

Nowa polityka dywidendowa R22

Przy okazji pierwszej rekomendacji wypłaty zysku, zarząd przyjął także politykę dywidendową. Będzie ona obowiązywała przez okres 5 lat wliczając w to już zakończony rok obrotowy 2018/2019.

Zgodnie z przyjętą we wrześniu polityką dywidendową, akcjonariusze będą otrzymywać co najmniej 30% skonsolidowanego zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej. W ostatnim roku obrotowym, zakończonym 30 czerwca 2019 r. był on o 70% wyższy od poprzedniego roku i wyniósł 11,6 mln zł. Zaproponowana wypłata 4,23 mln zł mieści się więc w pobliżu dolnej, przyjętej granicy polityki dywidendowej (36% zysku skonsolidowanego).

Warto zaznaczyć, że w założeniu zarządu, wartość dywidendy na jedną akcję ma systematycznie rosnąć w ujęciu nominalnym. Ponadto spółka w ostatnim roku przeprowadziła skup akcji własnych traktowany także jako forma wypłaty zysków. Nie wiadomo jednak czy w następnych latach skup akcji będzie kontynuowany.

Co roku, przy rekomendacji dywidendy, zarząd będzie brał pod uwagę sytuację finansową i płynnościową całej grupy kapitałowej R22. Oczywiście ostateczna decyzja o podziale zysku będzie podejmowana na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.

Zobacz także: Podatek od dywidend ma spaść z 19% do 9%. Spółki dywidendowe zyskają na atrakcyjności w porównaniu do lokat terminowych jak nigdy dotąd 

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.