Dywidenda w PZU w 2021 roku będzie najwyższa w historii
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
12 maj 2021, 10:14

PZU wypłaci najwyższą w historii dywidendę. Stopa wyniesie 9,9%, ale wypłatę wesprze kapitał zapasowy

PZU wraca do tradycji wypłat dywidendy. Mimo znaczącego spadku zysku skonsolidowanego w Grupie PZU w 2020 r., spółka wypłaci rekordowo wysoką dywidendę w tym roku. Stopa dywidendy także jest jedną z najwyższych i wynosi obecnie aż 9.9%

Zarząd PZU zarekomendował do podziału cały zysk oraz całą kwotę z kapitału zapasowego na dywidendę, zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz kapitał zapasowy. Zysk w kwocie 1,9 mld zł powiększony o kapitał zapasowy (2 mld zł) zostanie przeznaczony w zdecydowanej większości (3 mld zł) na dywidendę, co przekłada się na wypłatę w wysokości 3,50 zł na akcję.

7,2 mln zł zostanie przeznaczone na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, a pozostałe 0,95 mld zł wróci na kapitał zapasowy.

By móc uczestniczyć w wypłacie, należy posiadać akcje spółki w portfelu na koniec sesji w dniu 13 września. Wypłata nastąpi 6 października.

Rekordowo wysoka dywidenda

PZU może pochwalić się, jako jedna z nielicznych spółek na GPW, prawdziwie długą historią wypłat dywidendy. Niestety, w zeszłym roku zarząd zawiesił politykę dywidendową przerywając 10-letnią tradycję regularnych wypłat. W tym roku inwestorzy otrzymają więc wyrównanie za ten i poprzedni rok.

dywidendy PZU

W 2019 r. spółka wypłaciła 2,80 zł na akcję. Zaś ostatnia, rekordowa dywidenda była wypłacona 2014 r. w wysokości 3,40 zł (uwzględniając split akcji). Spółka dzieli się zyskami od 2010 r.

Zobacz także: KGHM wraca do wypłat zysków. Zarząd zarekomendował dywidendę za 2020 r.

Polityka dywidendowa Grupy PZU

W marcu, Grupa PZU przedstawiła nową politykę dywidendową na lata 2021-2024 Według niej zarząd będzie rekomendował wypłatę co roku między 50% a 100% skonsolidowanego zysku netto przypisanego właścicielom jednostki dominującej.

„W ramach niniejszej Strategii zapewnimy wzrost Grupy PZU na każdym z rynków, na których działamy, znacznie zwiększymy zysk i wskaźnik zwrotu na kapitale własnym, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej wypłacalności i corocznej wypłacie dywidendy. Pomogą w tym m.in. efekty synergii i rozwój sprzedaży wiązanej między podmiotami ubezpieczeniowymi, zdrowotnymi, inwestycyjnymi i bankowymi, które skupiliśmy w Grupie PZU” - powiedziała dr hab. Beata Kozłowska-Chyła, prezes zarządu PZU SA.

Nie więcej niż 20% zysku powiększy kapitał zapasowy i zostanie przeznaczone na cele związane z rozwojem organicznym i innowacjami oraz realizacją inicjatyw wzrostowych – zaznaczono w polityce dywidendowej.

W komunikacie dotyczącym rekomendacji tegorocznej dywidendy zaznaczono jej spójność z nową polityką dywidendową.

„Proponowany podział zysku jest zgodny z Polityką kapitałową i dywidendową Grupy PZU na lata 2021 – 2024, przyjętą w dniu 24 marca 2021 r. oraz uwzględnia zalecenia zawarte w stanowisku KNF w sprawie polityki dywidendowej w 2021 r. z dnia 16 grudnia 2020 r.” - podano w komunikacie PZU

Zobacz także: Grupa PZU ogłosiła nową politykę dywidendową na lata 2021-2024

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost