6 spółek, które już wiedzą, jakie będą dywidendy w 2023 roku. Oto pierwsze zapowiedzi
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
06 lut 2023, 06:30

6 spółek, które już wiedzą, jakie będą dywidendy w 2023 roku. Oto pierwsze zapowiedzi

Jeszcze się nie rozpoczął sezon dywidendowy, ale są już pierwsze zapowiedzi wypłaty zysków. Zarządy 3 spółek zarekomendowały konkretne kwoty dywidendy, a kilka kolejnych zapowiedziało większe wypłaty w 2023 r. W tym roku możemy spodziewać się więc zwiększenia liczby wypłat.

W 2023 r. możemy spodziewać się dywidend od co najmniej 160 spółek z głównego rynku GPW. Już teraz padły propozycje kwot od trzech spółek. Dobre wyniki finansowe za 2022 r. zachęcają kolejne zarządy do rekomendowania dywidendy. Wracają do gry spółki, które przerwały wypłaty w niestabilnych latach 2020-2022. Znów optymistycznie patrzą w przyszłość i nie mają oporów przed dzieleniem się nadwyżkami finansowymi.

Zobacz także: 7 spółek dywidendowych z potencjalnie wysoką dywidendą w 2023 r. docenianych przez inwestorów 

Rekomendacje i zapowiedzi dywidend na 2023 r.

W ostatnich kilku tygodniach 6 spółek zaproponowało wypłaty zysku dla akcjonariuszy.

Atlanta Poland

Pierwszą spółką z zatwierdzoną wysokością dywidendy jest Atlanta Poland. Spółka wypłaca dywidendy regularnie od 2014 roku z jedyną przerwą w 2018 r.

Walne zgromadzenie podjęło w grudniu decyzję o wypłacie dywidendy za rok obrotowy 2021/2022. Według przegłosowanej ustawy, do akcjonariuszy trafi ok. 30% zysku netto: 0,38 zł na akcję, czyli tyle samo co rok wcześniej.

W wypłacie dywidendy wezmą udział inwestorzy, którzy na koniec sesji 24 marca będą posiadać akcje spółki. Termin wypłaty środków przypadnie na 17 kwietnia 2023 r. Stopa dywidendy przy aktualnym kursie akcji wynosi ok. 4%

Cognor Holding

Zarząd Cognor Holding rekomenduje dywidendę w wysokości 1,23 zł na akcję w 2023 roku. W poprzednich dwóch latach Cognor dzielił się zyskiem w postaci dywidendy w wysokości zaledwie 0,15 zł, więc planowana wysokość dywidendy jest znacznie większa.

W porównaniu do aktualnego kursu akcji, mimo dużych wzrostów, kwota dywidendy wciąż jest znacząca. Stopa dywidendy wynosi ok. 18%. Zarząd szacuje, że w całym 2022 r. spółka osiągnęła wzrost przychodów o 21% i zysku brutto ze sprzedaży o 30%.

Warunkiem wypłaty dywidendy tej wysokości jest zaraportowanie zysku za cały 2022 r. w zbliżonej wysokości do opublikowanych już szacunków i oczywiście brak wydarzeń nadzwyczajnych.

Synektik

Także zarząd spółki Synektik ogłosił rekomendację dywidendy. Planuje przekazać część zysku swoim akcjonariuszom w postaci dywidendy w wysokości 0,60 zł na akcję, Dla porównania, w poprzednim roku wypłata była na poziomie 45 gr. Dywidenda ma zostać wypłacona 9 marca.

Synektik wypłaca dywidendy swoim akcjonariuszom już od trzech lat, a tegoroczna będzie najwyższą w historii spółki. Aby wziąć w niej udział, należy posiadać akcje spółki po sesji w dniu 27 lutego.

Zobacz także: 21 dywidendowych spółek z szansą na wyższą dywidendę w 2023 r. 

Santander Bank Polska

Prezes Santander Bank Polska, Michał Gajewski, spodziewa się, że w tym roku będzie możliwość do wypłaty „solidnej” dywidendy. Bank, według słów prezesa, jest przygotowany na ryzyka, które mogą wystąpić i jednocześnie odnotował znaczący zysk netto w 2022 r.

To czy ostatecznie dywidenda zostanie wypłacona, zależy od Komisji Nadzoru Finansowego. Spółka spodziewa się pozytywnej decyzji KNF ponieważ, według wewnętrznej analizy, spełnia wymogi Komisji dotyczące zabezpieczeń finansowych na 2023 r.

Santander wypłaca dywidendy od 20 lat z trzema rocznymi przerwami. W 2020 r. nie było wypłaty, a zysk trafił na kapitał dywidendowy. Łącząc ten fakt ze zwiększeniem o ponad 150% zysku, dywidenda w 2023 r. mogłaby być faktycznie jedną z wyższych.

Benefit Systems

Benefit Systems, po ośmiu latach niewypłacania dywidendy, zamierza wrócić do regularnych wypłat zysku właśnie w tej postaci. W grudniu spółka przyjęła politykę wypłat dywidendy na lata 2023-2025 do 60% skonsolidowanego zysku netto.

Zarząd ocenia perspektywy dla spółki jako bardzo dobre. Dlatego też zamierza w tym roku rekomendować dywidendę w wysokości „znacznie powyżej” minimum 60% zysku zapisanego w nowej polityce dywidendowej.

Lentex

Co prawda nie dywidendę, ale skup akcji ogłosił zarząd Lenteksu. Do 6 lutego trwa przyjmowanie ofert sprzedaży od akcjonariuszy. W tej transzy spółka zamierza skupić akcje po cenie 12,50 zł, czyli wyższą niż aktualna wycena na giełdzie o ok. 47%. Warto też zauważyć, że ta faza skupu jest ograniczona do 2,6 mln akcji, czyli 6% kapitału zakładowego, z całej puli 4 mln akcji zatwierdzonych do skupu przez WZA.

Skup akcji Lentexu jest alternatywą dla wypłaty dywidendy, gdyż jego celem jest umorzenie akcji i tym samym obniżenie kapitału zakładowego spółki. Skup nie wyklucza też potencjalnej dywidendy, choć spółka w zeszłym roku nie podzieliła się zyskiem z akcjonariuszami.

Wstęp do sezonu dywidendowego 2023 r.

Oczywiście to nie są wszystkie spółki. Większość zarządów poda własne rekomendacje w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Możemy się spodziewać deklaracji wypłat w szczególności od spółek z długą tradycją dzielenia się zyskiem, a jest ich już ponad 60.

W tabeli poniżej zebraliśmy informacje o wyżej omówionych spółkach, które zapowiedziały już wysokość dywidendy lub podały chęć powrotu do takiej formy wypłaty zysku.

SpółkaPropozycja wypłaty dywidendyOstatni dzień, w którym można kupić akcje z prawem do dywidendyStopa dywidendy
Atlanta Poland (ATP)0,38 zł24.03.20234,13%
Cognor Holding (COG)1,23 zł27.04.202318,09%
Synektik (SNT)0,60 zł27.02.20231,59%
Santander Bank Polska (SPL)Zarząd zamierza rekomendować "solidną" dywidendę
Benefit Systems (BFT)Zarząd zamierza rekomendować dywidendę "znacznie powyżej" 60% zysku netto
Lentex (LTX)Trwa skup akcji w celu umorzenia po cenie 12,50 za akcję. Cały skup ma objąć 4 mln akcji (9% wszystkich akcji)

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.