Czy zawieszone akcje GetBack można rozliczyć jako stratę w PIT-38?
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
16 lis 2018, 09:00

Czy stratę na zawieszonych akcjach GetBack można rozliczać w PIT-38?


Wielu inwestorów zakupiło akcje GetBack. Gdy papier zawieszono, wszyscy zostali w nim „uwięzieni” ze stratami. Sęk w tym, że w obecnej sytuacji muszą się pogodzić ze stratą pieniędzy. Czy mogą zablokowaną kwotę albo „papierową” stratę rozliczyć w PIT-38?


Ostatnio na jednym z fejsbukowych forów poświęconych inwestowaniu znaleźliśmy posta zawierającego pytanie, które zapewne tej jesieni może nurtować wielu inwestorów:

1

Przypomnijmy, że GetBack to nie jedyna swego czasu popularna wśród inwestorów spółka, której notowania są w tej chwili zawieszone do odwołania. Inne to m.in. MNI czy Fast Finance. Do niedawna zawieszony był Krezus, na którego walorach w I połowie tego roku panowało istne szaleństwo. Najdłużej zawieszony pozostaje jednak Getback. Decyzją GPW akcje spółki nie są przedmiotem obrotu od kwietnia 2018 i nie za nosi się na to aby to się zmieniło do końca grudnia.

Zobacz także: Jak wypełnić PIT-38 i rozliczyć podatek od zysków kapitałowych krok po kroku

Tylko odpłatne zbycie akcji daje szansę podatkowego zbilansowania pozycji ze stratą

Zapytaliśmy o tę kwestię eksperta od podatków inwestycyjnych, jednego z najlepszych na polskim rynku. Robert Morawski odpowiedział bez wahania:

- Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatków na nabycie lub objęcie akcji w spółce nie można uznać za koszt uzyskania przychodu do momentu uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia takich walorów. Oznacza to, że dopiero odpłatne zbycie, generujące jakikolwiek przychód z transakcji, daje nam szansę podatkowego zbilansowania pozycji ze stratą z innymi transakcjami na instrumentach finansowych – wyjaśnił Morawski.

Ujmując to jeszcze prościej: trzeba sprzedać akcje ze stratą, aby móc wykorzystywać tę stratę przy rozliczaniu PIT-a. Strata niezrealizowana jest stratą „papierową”, nic nie znaczącą dla fiskusa. O rozliczaniu zablokowanej kwoty wydanej na zawieszone akcje też nie może być mowy.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku instrumentów pochodnych (np. kontraktów terminowych). Ustawa o PIT pozwala na rozliczenie wydatków na ich nabycie także wtedy, gdy inwestor nie dokonał de facto ich odpłatnego zbycia (czyli gdy np. zrealizował prawa wynikające z tych instrumentów).

Zobacz także: Danina solidarnościowa dotknie dochody z zysków kapitałowych. Gdzie trafi i jak zostanie rozliczony nowy podatek

Co może być kosztem uzyskania przychodu w PIT-38

O tej samej zasadzie inwestorzy muszą pamiętać w odniesieniu do innych kosztów (wydatków).

- Możemy rozliczać w PIT-38 w kosztach uzyskania przychodu różne wydatki, które są związane z transakcją zakupu lub zbycia akcji. Chodzi tu na przykład o prowizję od zakupu walorów – zwraca uwagę Morawski.

Przy czym inwestorzy powinni pamiętać, że przepisy polskiego prawa są bardzo nieprecyzyjne, jeśli chodzi o koszty, które można rozliczać w PIT-38. Sporym problemem jest rozliczanie wydatków nie związanych bezpośrednio z transakcjami. Czyli np. koszty dostępu do notowań giełdowych, koszty transferów i przechowywania instrumentów, koszty zakupu literatury edukacyjnej, koszty zaciągania kredytów na zakup akcji. Inwestorzy są tutaj skazani na indywidualne podejście urzędu skarbowego.

Tak więc, drodzy akcjonariusze GetBack, niestety nie możecie rozliczyć w PIT niezrealizowanej straty na akcjach GetBack, ani zaliczyć do straty zablokowanej kwoty wydanej na zakup tychże walorów. Polskie prawo podatkowe akurat w tym aspekcie jest jasne. I dla was brutalne.

Zobacz także: Dziedziczenie akcji i papierów wartościowych. Jak uniknąć problemów z podatkiem od spadku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost