4 rady o tym jak inwestować od Leonardo da Vinci
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
30 lis 2018, 09:07

4 rady, o tym jak inwestować - od mistrza Leonardo da Vinci


Chyba każdy słyszał o Lenorado da Vinci'm. Był on nie tylko malarzem, ale też rzeźbiarzem, architektem, filozofem i matematykiem. Okazuje się, że inwestorzy mogą brać przykład z renesansowego mistrza. Oto 4 rzeczy o inwestowaniu, których możesz nauczyć się od Leonarda da Vinciego.


Leonardo da Vinci - znany z takich dzieł sztuki, jak Mona Lisa czy Ostatnia Wieczerza - był prawdziwym człowiekiem renesansu. Był tak wszechstronnie wykształcony i utalentowany, że poza malarstwem zajmował się także rzeźbiarstwem, architekturą, anatomią człowieka, nauką o kosmosie czy konstruowaniem maszyn. Niektórzy twierdzą, że był to ostatni w historii ludzkości człowiek, który posiadał całą wiedzę, jaka w tamtym czasie istniała.

Okazuje się, że da Vinci może być także dobrym wzorem do naśladowania dla inwestorów. Na swoim blogu Nick Maggiulli, analityk Ritholtz Wealth Management, wskazuje cztery rzeczy o inwestowaniu, których warto nauczyć się od renesansowego mistrza.

1. Nauka wielu dyscyplin

To pierwsza i najważniejsza cecha Lenardo da Vinciego, którą mogą przyswoić także inwestorzy. Jak już było wcześniej wspomniane, da Vinci to człowiek renesansu - był wszechstronnie wykształcony. W naszych czasach o wiele trudniej być dobrym ze wszystkiego. Warto jednak mieć przyswojone podstawy z wielu różnych dyscyplin naukowych. Dlaczego? Bo wtedy łatwiej dostrzegać pewne analogie i porównywać różne rzeczy.

Inwestowanie to nie tylko wyniki finansowe spółek i twarde dane. Liczą się też nastroje panujące na rynku i zachowania inwestorów indywidualnych. Udowadnia to w swoich badaniach i pracach Daniel Kahneman, który otrzymał za nie Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii.

Podobne podejście do inwestowania ma również Charlie Munger, który podkreśla, że nie należy analizować każdego faktu oddzielnie, ale oceniać całą sytuację z szerokiej perspektywy.

Zobacz także: Daniel Kahneman: 4 rady od ojca ekonomii behawioralnej jak podejmować lepsze decyzje inwestycyjne

Leonardo da Vinci - autoportret

Possible_Self-Portrait_of_Leonardo_da_Vinci
Źródło: Wikipedia

2. Stawiaj na praktykę, a nie samą teorię

Leonardo da Vinci bardzo cenił sobie praktykę, wyżej niż teorię. Skupiał się przede wszystkim na empirycznych doświadczeniach. Zależało, mu żeby jego prace i wynalazki były użytkowe i przydatne dla ludzi.

Taką postawę zaleca też zastosować w inwestowaniu Nick Maggiulli. Jego zdaniem, dla inwestorów dużo ważniejsza jest praktyka niż teoretyczna wiedza. Tylko za pomocą praktyki można wyrobić swój własny styl inwestowania, a także nauczyć się jaka strategia najbardziej mi, jako inwestorowi, odpowiada.

Jak wskazuje Michael Batnick, znany analityk i doświadczony inwestor, nie ma jednej dobrej drogi w inwestowaniu. Wszystko co się sprawdza u danego inwestora, jest dobre.

Zobacz także: 7 pomysłów jak inwestować małe kwoty

3. Zapisuj swoje przemyślenia i wnioski

Da Vinci przenosił wszystkie swoje przemyślenia, analizy i wnioski badań na kartki papieru. W sumie zapisał 28 tys. stron. Do naszych czasów przetrwało tylko 25% jego notatek. To i tak wystarczyło, żeby da Vinci zapisał się na kartach historii.

Już w szkole nauczyciele zachęcają dzieci nie tylko do słuchania, ale także do robienia notatek. Wszystko dlatego, że dzięki temu później łatwiej jest analizować i wyciągać wnioski ze swoich przemyśleń.

Magiulli radzi, żeby zapisywać wszystkie swoje decyzje inwestycyjne, wskazywać przy tym też czynniki, które skłoniły nas do podjęcia określonych działań. Na papierze warto również kontrolować swoje straty i zyski, szczególnie jeśli ma się w portfelu dość dużo spółek.

4. Bądź ciekawy

To ostatnia cecha, która wyróżniała da Vinciego na tle innych ludzi ze świata nauki. Będzie ona tak samo przydatna dla inwestorów. Jeśli chcesz być lepszym inwestorem, to bądź ciekawy nowych rzeczy. Każda spółka prowadzi biznes, który rządzi się swoimi prawami. Dlatego warto poznać dokładnie jej model biznesowy, czynniki branżowe wpływające na jej działalność, a także być świadomym ogólnej sytuacji panującej na globalnym rynku.

Dobrym przykładem może być tutaj postawa Warrena Buffeta. Znany inwestor z Omaha zanim zdecyduje się na kupno nowej spółki do swojego portfela, szczegółowo analizuje jej raporty finansowe, czyta listy do akcjonariuszy, bada jej model biznesowy i dokładnie prześwietla wszystkie segmenty jej działalności. Jest także ciekawy, czy produkty oferowane przez te spółki są dobrej jakości. To pokazuje, ze Buffett jest bardzo zainteresowany tym, co kupuje.

Oczywiście nie ma jednej złotej zasady inwestycyjnej, która zagwarantuje sukces. Jednak warto stworzyć swój własny przewodnik, który pomoże uniknąć poważnych błędów w inwestowaniu. Przedstawione powyżej cztery cechy, które wyróżniały Leonarda da Vinci'ego, na pewno nie zaszkodzą, a mogą pomóc.

Zobacz także: 6 porad inwestycyjnych Phillipa Carreta, który był niemal równie dobrym inwestorem, co Warren Buffett 

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.