7 pomysłów jak inwestować małe kwoty | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
11 sie 2016, 07:03

7 pomysłów jak inwestować małe kwoty

Początki są zawsze najtrudniejsze, również w inwestowaniu. Panuje stereotyp, że aby być inwestorem należy posiadać dużo pieniędzy. Tymczasem, większość osób jest w stanie odłożyć znacznie mniejsze sumy. Czy zatem można zacząć swoją przygodę z inwestycjami, odkładając miesięcznie kilkadziesiąt złotych? Sprawdziliśmy to i zebraliśmy kilka porad dla początkujących inwestorów.

Zacznijmy od kilku ważnych zasad

Nie łudźmy się. Mało komu udaje się z małych oszczędności zrobić szybko duży majątek. Małe pieniądze to także małe zyski. Z kilku powodów warto jednak zacząć inwestować już teraz, nie czekając, aż nam oszczędności urosną. Po pierwsze, przeznaczanie na inwestycje co miesiąc małych, ale regularnie wpłacanych, kwot daje pozytywny efekt. Już po kilkunastu miesiącach nasze fundusze inwestycyjne zaczną wyglądać poważnie. Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. Po drugie, faktycznie zainwestowane pieniądze stają się trudniej dostępne i nie kusi nas by je wydać na przyjemności.

Sprawdź również: Raport "7 błędów, które odbierają Twoje zyski"

Pamiętajmy też o kilku zasadach ułatwiających osiągnięcie znacznie lepszych zwrotów z inwestycji. Największym wrogiem zysków są pośrednicy. Tam gdzie się da, powinniśmy ich unikać. Jeśli nie wiemy jak wybierać samodzielnie dane instrumenty finansowe, to ograniczmy chociaż ilość pośredników nam je oferujących. Patrzmy też na koszty. Zakup jednostek w funduszach znacznie ułatwia inwestycje w dane walory, ale jeśli koszty początkowe i procent od prowadzenia inwestycji jest duży, to zysków możemy nie zobaczyć. Warto też zwrócić uwagę na podatki. Niektóre rozwiązania, takie jak konta IKE, czy IKZE potrafią zaoszczędzić nam, w skali kilkudziesięciu lat, znaczące kwoty na samych podatkach.

Zobacz także: Jak dzięki IKE samodzielnie oszczędzać na emeryturę i zyskać nawet 150 tys. zł

Unikajmy też inwestowania pożyczonych pieniędzy. Jest to bardzo ważna zasada. Po początkowych sukcesach, kuszące jest wzięcie dodatkowych pieniędzy, by zwiększyć zyski. I tu ważna uwaga. Nie mówimy tutaj tylko o celowym braniu kredytu pod inwestycje. Mowa jest też o ukrytych formach pożyczania pieniędzy. Na przykład o przeznaczaniu pieniędzy na inwestycje, które powinny pójść na spłatę karty kredytowej albo innych zaciągniętych długów. Pamiętajmy, że odsetki od zadłużenia bardzo trudno jest zrekompensować zyskami z inwestycji. Często spłacenie oprocentowanego zadłużenia jest najbardziej efektywną formą inwestowania pieniędzy.

Unikajmy też inwestycji, z których będzie nam trudno się wycofać. Jedną z najważniejszych rzeczy w inwestowaniu jest plan wyjścia. Jeśli nie wiemy w jaki sposób i kiedy możemy odzyskać wpłacone pieniądze (z zyskiem czy ze stratą), to omijajmy taką inwestycję. Nie pożyczajmy pieniędzy na procent, jeśli nie wiemy kiedy dostaniemy je z powrotem. Nie kupujmy rzadkich dzieł sztuki, butelek wina czy przedmiotów kolekcjonerskich, jeśli handel nimi nie jest łatwy i płynny.

Zobacz takżeJak zacząć inwestować? O czym warto wiedzieć, aby dobrze wystartować

W co inwestować małe kwoty: 7 pomysłów

Przyjrzyjmy się teraz, w jaki sposób możemy zainwestować małe kwoty, oszczędzane np. co miesiąc. Wybraliśmy kilka standardowych i też kilka dość nietypowych propozycji. Istotnym kryterium wyboru była właśnie możliwość ulokowania jednorazowo małej kwoty pieniędzy, tak by co miesiąc można było dokupić kolejną cegiełkę inwestycyjną.

Zobacz także: Jak skutecznie oszczędzać na emeryturę, wykorzystując IKE, akcje i obligacje? | 21% Rocznie | Podcast | Jak inwestować

Pomysł 1: Konta oszczędnościowe i lokaty ale... dynamicznie

Oczywiście najprostszą formą inwestowania jest odłożenie pieniędzy na oprocentowany rachunek, czy lokatę terminową. Jest to bardzo dobry sposób na kumulowanie gotówki na większe inwestycje. Odkładamy co miesiąc małą kwotę i dopiero jak się uzbiera większy kapitał, inwestujemy dalej.

Jest to też jeden z najwygodniejszych sposobów inwestowania, gdyż nie wymaga prawie żadnej wiedzy. Lokaty łatwo można porównać między sobą, a samo założenie lokaty jest proste. Wiadomo też z góry kiedy kończy się jej termin, więc możemy inwestować w ten sposób każdą, nawet chwilową, nadwyżkę finansową.

Jeśli się decydujemy na tę formę inwestycji, to róbmy to jednak z głową. Patrzmy na warunki i sprawdzajmy na jaki okres jest preferencyjne oprocentowanie. Co miesiąc sprawdźmy, czy opłaca się zmiana lokaty lub banku. Pozwoli nam to zmaksymalizować zyski.

Darmowy e-book

Pomysł 2: Inwestowanie w obligacje dobre na lata

Drugim, szeroko znanym sposobem inwestowania są obligacje. Warto zainteresować się przede wszystkim obligacjami państwowymi. Są one stosunkowo bardzo bezpieczną formą lokowania kapitału i chronią nas przed inflacją. Można też je skupować co miesiąc za małe sumy pieniędzy. Można też rozważyć zakup obligacji krajów rozwiniętych. Warren Buffett mawia, że kupno „kawałka Ameryki” to nigdy nie jest zły pomysł.

Jeśli zaś możemy zaakceptować nieco wyższe ryzyko w zamian za wyższą stopę zwrotu, warto rozważyć inwestowanie w obligacje korporacyjne. Największe spółki emitują dość często obligacje, a zysk z nich jest przyzwoity. Niestety, wyjście z inwestycji może okazać się trudniejsze niż w przypadku obligacji skarbowych.

Nawet jeśli wolimy inwestować w instrumenty o wyższej stopie zwrotu, warto dla bezpieczeństwa pewien procent inwestycji trzymać w obligacjach. W szczególności jeśli nasz horyzont inwestycyjny jest bardzo daleki.

Więcej informacji na temat obligacji korporacyjnych znajdziesz w dziale obligacje.

Pomysł 3: Fundusze inwestycyjne

Dobrym sposobem regularnego lokowania małych kwot jest zakup jednostek funduszy inwestycyjnych. Wiele banków umożliwia ich kupno on-line – wystarczy zalogować się na swoje konto osobiste, następnie złożyć odpowiednią dyspozycję. Możemy co miesiąc dokupywać kolejne jednostki, a wyjście z inwestycji jest równie łatwe. Są one też dostępne w ramach kont emerytalnych (IKE czy IKZE).

Dużą zaletą funduszy jest ich różnorodność i zdywersyfikowany portfel. Nie musimy znać się na akcjach, czy wiedzieć jak kupować surowce, czy obligacje zagraniczne. Po prostu wybieramy odpowiedni fundusz i już możemy mieć pakiet papierów wartościowych z każdego rejonu świata i każdego typu. Możemy też wybrać fundusze reprezentujące strategie inwestycyjne odpowiednie do naszego poziomu akceptacji ryzyka (obligacyjne, hybrydowe, czy akcyjne).

Oczywiście inwestowanie przez fundusze w różne rodzaje aktywów jest obarczone podobnym ryzykiem. Tak samo, jak inwestowane samemu w te aktywa. Fundusze jednak chronią nas w ten sposób, że uśredniają ryzyko – inwestujemy pośrednio w dziesiątki różnych papierów wartościowych, a nie w kilka.

Kluczową kwestią, na którą warto zwrócić uwagę podczas inwestowania w fundusze są opłaty. Zasada jest prosta, im więcej opłat tym gorzej. Tutaj zasada, że fundusze z wyższą opłatą za zarządzenie są lepsze od tych z niższą nie działa. Zawsze wybieramy najtańszy fundusz, wtedy szanse na zysk rosną.

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Pomysł 4: Fundusze inwestycyjne indeksowe

Jednym ze specyficznych rodzajów funduszy akcyjnych, o którym warto wspomnieć oddzielnie, są fundusze indeksowe. Są to fundusze umożliwiające zainwestowanie pieniędzy w cały indeks, czyli w średnią rynkową. Ich prowadzenie nie wymaga pracy analityków (fundusz kupuje tylko te spółki, które są w indeksie), przez co jest dużo tańszy. Jest to bardzo istotne kryterium, w szczególności jeśli zakładamy inwestowanie przez kilkadziesiąt lat.

Jak wiadomo, wielu funduszom bardzo trudno jest utrzymywać wyniki powyżej indeksu przez długi czas. Statystyki mówią wręcz, że większość funduszy wypada gorzej od średniej rynkowej. Dlatego jeśli nie mamy pojęcia o akcjach i inwestujemy długoterminowo, to są jak najbardziej dla nas.

Pomysł 5: Kontrola wydatków jako forma inwestowania

Dobrym sposobem pomnożenia pieniędzy i to praktycznie bez ryzyka, jest przegląd swoich wydatków. W szczególności tych comiesięcznych. Czasem wystarczy zainwestować tylko trochę czasu i na przykład zlikwidować zbędne karty bankowe, za które płacimy kilka złotych co miesiąc, czy zmniejszyć abonament w kablówce.

Bywa, że warto pieniądze na inwestycje przeznaczyć na kupno nowszych urządzeń domowych (np. oszczędniejsza lodówka, czy zmywarka do naczyń). Pozwoli to nam na długoterminowe oszczędności, a zaoszczędzone pieniądze, to zarobione pieniądze. Warto więc sprawdzić gdzie „wyciekają” nam pieniądze z kieszeni.

Zobacz także: Jak analizować wykresy giełdowe? [POBIERZ DARMOWY E-BOOK]

Pomysł 6: Inwestowanie w siebie - edukacja

Inwestowanie to nie tylko namacalna stopa zwrotu z inwestycji. To także podnoszenie wartości zarówno rzeczy jak i samego siebie. Pomyślmy więc czy nie warto zamiast na inwestycje przeznaczyć pieniądze na edukację.

Oczywiście, skoro myślimy o inwestowaniu, logiczne wydaje się wykorzystanie środków na książki o finansach i sposobach inwestowania. Lecz najpierw poważnie się zastanówmy. Może dużo łatwiej będzie przeznaczyć pieniądze na poniesienie kwalifikacji w swoim zawodzie. Jeśli dzięki temu zwiększymy pensję, to zwrot z takiej inwestycji będzie ogromny.

Warto też pomyśleć o różnych kursach, szkoleniach i treningach, które pozwolą nam zaoszczędzić na wydatkach. Dla przykładu, jeśli jadamy na mieście, to kurs gotowania jest czymś dla nas. Karnet na siłownię oszczędza nam wydatków na lekarzy itp. To sprawy oczywiste, ale wiele osób o nich zapomina, kierując od razu uwagę w stronę inwestowania w jakieś aktywa finansowe.

Zobacz także: Neurofitness to trening mózgu. Poznaj 4 proste ćwiczenia, które możesz stosować każdego dnia

Jeśli już mamy gdzieś zainwestowane pieniądze, to warto ponieść dodatkowe koszty na podniesienie naszej wiedzy na temat wybranych przez nas form inwestowania. Nie tylko pozwoli nam to zmniejszyć ryzyko naszych inwestycji, ale też może pozwoli pozbyć się pośredników (np. zamiast inwestować w fundusz akcyjny, samemu kupimy akcje kilku spółek).

Pomysł 7: Pożyczki społecznościowe

Nietypowym sposobem inwestowania małych kwot są pożyczki społecznościowe. Polegają one na tym, że za pośrednictwem specjalistycznych serwisów internetowych, pożyczamy innym osobom małe sumy pieniędzy. Pożyczkobiorcy spłacają je, a my zyskujemy na odsetkach. W tym sposobie inwestowania możemy się poczuć jak bank.

Niewiadomą w tej formie inwestowania jest jednak ryzyko. Trudno je oszacować. Nigdy nie wiemy, czy odzyskamy pieniądze i nie będziemy musieli skorzystać z windykacji należności. Serwisy starają się weryfikować pożyczkobiorców, ale czasem to nie wystarcza.

Małe kwoty z czasem zamienią się w wielkie

Ważna jest systematyczność odkładania nowych środków na inwestycje. Warren Buffet, najsłynniejszy inwestor na świecie, 93% z posiadanych 58 mld USD zarobił po 60 tym roku życia.

Wykres 1: Ile Warren Buffett miał pieniędzy, gdy był w Twoim wieku.
Wykres 1: Ile Warren Buffett miał pieniędzy, gdy był w Twoim wieku.

Wybierzmy też dwa albo trzy sposoby ich inwestowania i dokładajmy do nich co miesiąc. Lecz nie zostawiajmy nigdy zainwestowanych pieniędzy bez nadzoru. Uczmy się na błędach i rozwijajmy swoją wiedzę inwestycyjną. Starajmy się zrozumieć, w jaki sposób nasze pieniądze zarabiają i jak możemy podkręcić wynik. Z czasem małe kwoty zamienią się w większe, a nasze doświadczenie zaprocentuje.

Jest pewnie jeszcze wiele innych sposobów inwestowania małych kwot. Wybraliśmy te, które pozwalają na łatwe wejście i wyjście z inwestycji. A czy Wy macie jakieś ciekawe pomysły na inwestowanie małych kwot?

Zobacz także4 pomysły w co zainwestować 1000 złotych

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.