Rynku niedźwiedzia czyli bessa - lekcje które każdy inwestor giełdowy powinien przyswoić
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
08 lip 2022, 08:00

Lekcje dotyczące rynku niedźwiedzia i bessy, które każdy inwestor giełdowy powinien sobie przyswoić

Regularność rynków niedźwiedzia podpowiada, że cierpliwość jest kluczowa, jeśli idzie o inwestowanie na rynku akcji.

Od grudnia 2021 roku do połowy czerwca 2022 roku amerykański rynek akcji spadł realnie o około 20%. To normalne, od czasu do czasu rynki akcji przeżywają krótsze lub dłuższe bessy. Byki nie rządzą cały czas, czasami zaczynają rządzić niedźwiedzie. Zawsze trudno jest określić jak długo potrwa odbudowywanie się rynku po bessie. Pewne jest, że w bardzo długim okresie rynki akcji są hojne dla inwestorów, którzy potrafili przetrwać, wytrwać. Ciekawy wpis na ten temat pojawił się na blogu Morningstar i postanowiliśmy go przybliżyć.

Trzy lekcje dotyczące rynków niedźwiedzia

Przyjrzyjmy się bliżej sporadycznym okresom spadków na rynku akcji. Poniższy wykres wartości 1 USD zainwestowanego na rynku w USA wykorzystuje rzeczywiste miesięczne stopy zwrotu z amerykańskiego rynku akcji od stycznia 1886 r. oraz roczne stopy zwrotu z okresu 1871-85. Zgodnie z konwencją, rynek niedźwiedzia to termin używany w odniesieniu do spadku o 20% lub więcej od szczytu. Każde załamanie jest oznaczone poziomą linią, która rozpoczyna się na szczycie, a kończy, gdy wartość skumulowana powraca do poprzedniego szczytu.

Jak widać, 152-letni wykres zwrotów z amerykańskiego rynku jest zaśmiecony rynkami niedźwiedzia. I nigdy nie wiadomo, jak długo rynek niedźwiedzia będzie trwał – to pierwsza lekcja. Pozytywne jest to, że w każdym przypadku rynek w końcu się odrodził i wzniósł się na nowe szczyty. Podobnie było w 2020 roku, gdy po covidowym krachu rynek wrócił na szczyty po ledwie 4 miesiącach. To ożywienie rynku jest dowodem na drugą lekcję dotyczącą spadków na giełdzie: nigdy nie można przewidzieć, jak szybko nastąpi ożywienie i wyjście na nowe szczyty.
 

Wartość 1 USD zainwestowanego na giełdzie w USA

notowania 1 USD na giełdzie

Źródło: Morningstar
 

Co najważniejsze, ten wykres pokazuje, że pomimo rynków niedźwiedzia – niektóre były dość długie i dotkliwe - 1 USD zainwestowany pod koniec 1870 roku wzrósł do 20 514 USD w ujęciu realnym na koniec maja 2022 roku. Jest to realna roczna stopa zwrotu na poziomie 6,8%.

Od dna z marca 2009 do maja 2022 roku rynek w USA wzrósł o 424%. Nawet po dynamicznym spadku, który miał miejsce w pierwszej części czerwca 2022 roku, rynek daje zarobić 409% od lutego 2009 roku. Z tego wynika trzecia lekcja: rynek nagradza cierpliwych i odpornych na ciosy.

Poniżej znajduje się lista 15 najgorszych spadków rynkowych w prawie 152-letniej historii amerykańskiego rynku akcji. Tabela pokazuje miesiąc, w którym skumulowana wartość osiągnęła szczyt przed spadkiem; miesiąc, w którym spadek na rynku akcji był najgorszy; miesiąc, w którym osiągnął poprzedni szczyt.

Największy spadek nastąpił wraz z krachem z 1929 roku, kiedy to skumulowana wartość spadła o 79%, a odzyskanie jej zajęło 4,5 roku. Co ciekawe, to ożywienie było krótkotrwałe, po nim nastąpił spadek o prawie 50%, co jest piątym największym spadkiem na liście. Drugi co do wielkości rynek niedźwiedzia – o głębokości -57,6% - miał miejsce w latach 2000. Dekada ta rozpoczęła się od krachu, po którym nastąpiło ożywienie, ale potem nastąpił kolejny krach - globalny kryzys finansowy.
 

15 najgorszych rynków niedźwiedzia w USA

top 15 bess usa

Źródło: Morningstar

Zobacz także: Kryzys dopadł nawet Warrena Buffetta. Berkshire Hathaway zalicza największe miesięczne spadki od 13 lat

Ile potrwa obecna bessa i czemu warto ją wytrzymać

Obecnie na rynku w USA trwa bessa i to jest fakt. Inny fakt jest taki, że nie wiadomo, ile potrwa. Nie wiadomo, jak głęboka będzie. Nie wiadomo, kiedy rynek odrobi straty i wyjdzie na nowe szczyty. Jednakże jeśli historia ma nas czegoś uczyć, to ostrożni inwestorzy długoterminowi, którzy mogą wytrzymać ryzyko związane z inwestowaniem w akcje, powinni trzymać się kursu i nie wpadać w panikę.

Nie wszystkie załamania rynkowe, bessy i rynki niedźwiedzia są takie same pod względem dotkliwości i czasu trwania. Wyznaczenie szczytu lub dna jest trudne. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie się na taki rozwój wydarzeń poprzez posiadanie dobrze zdywersyfikowanego portfela, który będzie pasował do horyzontu czasowego i tolerancji ryzyka.

Ryzyko rynkowe to coś więcej, niż zmienność. Obejmuje ono również możliwość wystąpienia depresji na rynkach i ekstremalnych wydarzeń. Wydarzenia te mogą być przerażające w krótkim okresie, ale niniejsza analiza pokazuje, że dla inwestorów, którzy mogą pozostać na rynku w długim okresie, rynki akcji nadal zapewniają nagrodę za podjęcie takiego ryzyka.

Zrozumienie historii powinno pomóc inwestorom przejść przez obecny spadek koniunktury giełdowej. A jeśli ten spadek będzie mniej więcej taki, jak wszystkie inne w ciągu ostatnich ponad 150 lat, inwestorzy zostaną sowicie wynagrodzeni.

Zobacz także: Ray Dalio świetnie sobie radzi w kryzysie. Flagowy fundusz inwestycyjny Bridgewater osiąga w tym roku spektakularne wyniki

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.