Kryzys dopadł nawet Warrena Buffetta. Berkshire Hathaway zalicza największe miesięczne spadki od 13 lat
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
07 lip 2022, 07:30

Kryzys dopadł nawet Warrena Buffetta. Berkshire Hathaway zalicza największe miesięczne spadki od 13 lat

Czerwiec okazał się fatalny dla notowań Berkshire Hathaway. Wehikuł Warrena Buffetta stracił na wycenie -13,6%.

Tak złego miesiąca, jeśli chodzi o zachowanie kursu, Berkshire Hathaway nie miało od… lutego 2009 roku, gdy wycena zanurkowała o -14,22%. W czerwcu wehikuł inwestycyjny Buffetta stracił na wycenie -13,6%. Firma Buffetta wypadła więc znacznie gorzej od szerokiego rynku, bo S&P500 zniżkował o -8,4%. Co prawda w skali 12 miesięcy BRK jest silniejsze, niż indeks, ale tym niemniej fatalny czerwiec zmusza do zastanowienia.
 

Notowania BRK na tle S&P500 – 12 miesięcy

notowania brk spx

Źródło: TradingView

Zdrowy bilans i zakupy w sektorze energetycznym nie pomogły

Warren Buffett kilka miesięcy temu wskazywał, że bilans BRK jest niczym Fort Knox, bo jest na nim ponad 100 mld USD w gotówce. To nie uchroniło jednak Berkshire przed mocną przeceną w trwającej bessie. I nie pomogły inwestycje w spółki z sektora energii, takie jak Chevron czy Occidental Petroleum (Buffett ma już 17,4% akcji). W I kwartale 2022 BRK kupiło akcje różnych spółek za 40 mld USD.

Obecnie BRK jest wycenione na 608 mld USD. Wskaźnik C/Z = 7,4. Jeszcze bardziej atrakcyjnie wygląda wskaźnik C/WK, który wynosi 1,2. Wskaźnikowo, wehikuł Buffetta okazuje się okazją inwestycyjną.

Warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu pokazała się pierwsza od 5 lat rekomendacja dla BRK. Firma Edward Jones obniżyła rekomendację z „kupuj” do „trzymaj”. Było to 5 kwietnia br. Niejako okazała się ona trafna, bo sygnalizowała nadejście mocnej przeceny akcji BRK.

Notowania wskaźnika C/Z dla BRK

brk pe

Źródło: ycharts.com

Wartość gotówki i płynnych środków na bilansie BRK

gotówka brk

Źródło: ycharts.com

10 największych pozycji w portfelu BRK

top 10 brk

Źródło: CNBC

Sentyment jest zły, Berkshire wyhamowało skup akcji własnych

Czemu wehikuł Buffetta został tak mocno przeceniony? Pierwszym wyjaśnieniem, jakie przychodzi do głowy, jest to, że jest to po prostu następstwo tego, co dzieje się na rynku – złego sentymentu do akcji i ryzykownych aktywów. Pamiętajmy, że BRK ma portfel akcji wart około 390 mld USD i jego wartość spada. Wedle danych BRK, jego wartość obniżyła się o 60 mld USD w II kwartale 2022.

Ciekawe jest to, że Berkshire wyhamowało program skupu akcji własnych na początku tego roku. Czyżby Buffett i spółka sądzili, że wszystkie akcje – łącznie z akcjami BRK – są za drogie? Berkshire skupiło swoje akcje o wartości 3,2 mld U

SD w I kwartale, tymczasem w I kwartale 2021 roku skup sięgnął aż 7 mld USD. Jest wielce prawdopodobne, jak donosi portal Barron’s, że w II kwartale br. BRK nie skupiło ani jednej własnej akcji. Jaka jest prawda, dowiemy się w sierpniu, w trakcie publikacji wyników kwartalnych.

W tym kontekście warto obserwować działania BRK. Uruchomienie skupu akcji własnych od III kwartału 2022 roku byłoby bowiem ciekawym sygnałem dla inwestorów. To byłby sygnał, że Buffett doszedł do wniosku, iż na rynku zrobiło się tanio. Poza tym, to, że czerwiec 2022 był najgorszy dla notowań BRK od lutego 2009 również może coś podpowiadać, bo pamiętajmy, że w marcu 2009 roku zaczął się wielki rynek byka, trwający przez kilkanaście lat.

Notowania wskaźnika Buffetta

wskaźnik buffetta

Źródło: currentmarketvaluation.com

Zobacz także: Warren Buffett wyprzedza Elona Muska na rynku samochodów elektrycznych. Tesla traci pozycję lidera na rzecz chińskiej spółki BYD

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.