Cierpliwość to jedna z najważniejszych cech w inwestowaniu
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
07 paź 2022, 07:30

Cierpliwość to jedna z najważniejszych cech w inwestowaniu - wyjaśniamy dlaczego

80% zysków generowanych jest w 20% okresu trwania na pozycji, co oznacza, że aby odnosić sukces w inwestowaniu musisz być cierpliwy.

„Proponuję, żeby sobie każdy inwestor zrobił test: pomalował ścianę i spróbował usiąść na 10 godzin i patrzeć na nią, jak schnie. Ten, kto wytrzyma, nadaje się do inwestowania” – namawia Mohnish Pabrai.

Inwestorze, patrz jak schnie farba

O doniosłości nic-nie-robienia w inwestowaniu mówił ostatnio podczas wystąpienia dla Asian Institute of Technology Bangkok amerykański inwestor indyjskiego pochodzenia Mohnish Pabrai.

„Powód, dla którego większość inwestorów nie cieszy się wielkimi zyskami jest błahy. Po prostu nie potrafią nic-nie-robić. Nie potrafią nie majstrować w portfelu. Nie potrafią usiedzieć spokojnie i patrzeć, jak farba schnie. Ja proponuję, żeby sobie każdy inwestor zrobił test: pomalował ścianę i spróbował usiąść na 10 godzin i patrzeć na nią, jak schnie. Ten, kto wytrzyma, nadaje się do inwestowania” - stwierdził.

Przypomniał powiedzenie filozofa francuskiego Blaise’a Pascal’a: „Wszystkie ludzkie nieszczęścia biorą się stąd, że człowiek nie potrafi usiedzieć cicho sam w pokoju”. „Ja bym sparafrazował to powiedzonko i powiedział, że mizeria wyników na portfelu bierze się stąd, że inwestorzy przeważnie nie potrafią usiedzieć cicho w pokoju. Ja w trakcie zajęć ze studentami poświęcam sporo czasu na tłumaczenie, że nie należy robić zbyt dużej liczby transakcji, bo to może przynieść więcej szkody, niż pożytku” – przekonuje.

Pabrai przyznał, że dużo gra w brydża. „Zamiast kombinować z portfelem, gram po 15 godzin tygodniowo w brydża. Warren Buffett też sporo gra w brydża. Gdyby ktoś wsadził mnie do celi z trzema innymi brydżystami, to do szczęścia wystarczyłyby mi karty i posiłki, naprawdę. Brydż to świetnie ćwiczenie mózgu no i uczy cierpliwości” – mówi Pabrai.

Zobacz także: Michael Burry widzi dno bessy i koniec kryzysu? Przyznał, że staje się chciwy

Giełda wynagradza cierpliwych

Pabrai nie jest jedynym inwestorem, który zaleca małą aktywność i ekstremalną cierpliwość.

„Jedną z najważniejszych zasad inwestowania jest: nie robić nic, dopóki nie ma czegoś ważnego do zrobienia. Ja bardzo często obserwuję, czekam, i pozornie nic nie robię na rynku. Aż w końcu pojawia się okazja i ja się po nią schylam, bo mam gotówkę” – mówił znany inwestor Jim Rogers na łamach książki „Market Wizards”.

“Gdy już kupisz akcje, najtrudniej jest… trzymać je po prostu w portfelu. Poczekaj cierpliwie, by przekonać się, że zarobisz” - mówi Chamath Palihapitiya.

“Ludzie chcieliby, żeby ich inwestycje rosły na wartości liniowo. Tak nie ma, to jest nierealistyczne oczekiwanie. Praktyka pokazuje, że 80% zysków generowanych jest w 20% okresu trwania na pozycji, co oznacza, że aby odnosić sukces w inwestowaniu musisz być cierpliwy” – przekonuje Jeffery Gundlach.

Pamiętajmy, że Warren Buffett przez cały okres pandemii i wielkiej hossy popandemicznej robił na rynku niewiele. Nie silił się na wyszukiwanie okazji. Nie gonił rynku. Dopiero w ostatnich miesiącach zaczął sporo inwestować w spółki paliwowe. Od połowy 2019 roku do grudnia 2021 pozycja gotówkowa Berkshire Hathaway przekraczała 120 mld USD. Obecnie wynosi 105 mld USD. „Giełda to maszyna do transferowania majątku z rąk aktywnych do rąk cierpliwych” – lubi mawiać Wyrocznia z Omaha.

Pozycja gotówkowa Berkshire Hathaway

brk cash

Źródło: ycharts.com

Zaletą nic-nie-robienia są też niskie koszty transakcyjne. Im mniej transakcji kupna-sprzedaży, tym mniej prowizji dla brokera, u którego inwestor ma rachunek.

Oczywiście, ideałem jest cierpliwość połączona z reinwestowaniem zysków czy dywidend. Słynne badanie banku Barclay’s sprzed lat mówi, że gdyby inwestor zainwestował 100 GBP na londyńskiej giełdzie w 1945 roku, to biorąc pod uwagę wzrost indeksów, miałby w 2011 roku 7 401 GBP, ale gdyby reinwestował otrzymywane dywidendy, miałby… 131 469 GBP.

Zobacz także: 13 sygnałów zapowiadających, że koniec bessy jest bliski. Sprawdzamy ile z nich spełnia obecny rynek niedźwiedzia

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost